{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Karma dla psów sterylizowanych

Zabieg sterylizacji wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu psa. Kastracja eliminuje agresję oraz wiele niepożądanych zachowań, takich jak znaczenie terenu moczem czy skakanie na inne psy. Zabieg wpływa również na gospodarkę hormonalną i metabolizm zwierzęcia, w związku z czym psy poddane operacji wymagają specjalnego żywienia. Jak zmieni się życie naszego pupila po sterylizacji? Jaka karma będzie dla niego najlepsza?

Kastracja psa, a skłonność do nadwagi

Sterylizacją nazywamy zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jąder u samców oraz jajników i macicy u samic. Usunięcie tych gruczołów ma olbrzymi wpływ na gospodarkę hormonalną zwierząt, co bezpośrednio odbija się także na ich metabolizmie. Zmiany w wydzielaniu hormonów oddziałują na potrzeby żywieniowe naszych czworonogów – ich apetyt rośnie, a zapotrzebowanie na pokarm może zwiększyć się nawet o 20%. Jest to duża różnica, a biorąc pod uwagę, że jednocześnie zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, nic dziwnego, że kastrowane psy często przybierają na wadze.

Jak zapobiegać nadwadze psów sterylizowanych?

Jednak sterylizacja wcale nie musi wiązać się z drastycznym przybraniem na wadze. Jest to tylko jeden z kilku czynników, mogących prowadzić do wzrostu wagi ciała. Dużą rolę odgrywa również dieta oraz tryb życia pupila. Warto pamiętać, że niektóre rasy psów mają większą skłonność do nadwagi, na przykład jamniki, nowofunlandy, labradory czy berneńskie psy pasterskie.

Zabieg sterylizacji oznacza zmianę diety naszego czworonoga. Przyjmuje się, że pies poddany kastracji powinien jeść o 30 % mniej niż dotychczas. Z pewnością taka różnica będzie dla psa dotkliwa, zwłaszcza, że po zabiegu jego apetyt gwałtowanie wzrośnie. Pamiętajmy jednak, że jeśli ilość przyjmowanego przez psa pokarmu nie zostanie przez nas ograniczona, to możemy liczyć się z szybkim wzrostem jego wagi. Zmiana diety to absolutna podstawa, ale niemniej ważne jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Koniecznie jest także wprowadzenie pewnych zasad, dotyczących podawania posiłków. Psa karmimy zawsze o stałych porach, ograniczamy natomiast wszystkie smakołyki, szczególnie te zawierające węglowodany. Wybieramy karmy bogate w błonnik i skomponowane z myślą o psach po zabiegu sterylizacji typu „light”

Jak karmić psa po sterylizacji?

Żywienie kastrowanego psa zależy przede wszystkim od jego zapotrzebowania energetycznego oraz codziennej aktywności. Z diety psa eliminujemy zbędne kalorie, ograniczamy węglowodany i tłuszcze. Prawidłowo skomponowana dieta powinna w pełni zaspokajać potrzeby zwierzęcia i pomagać mu w zachowaniu odpowiedniej wagi. Brak ograniczeń w diecie psa, podawanie pokarmów wysokokalorycznych lub przysmaków bogatych w węglowodany może zaburzyć bilans energetyczny i w krótkim czasie doprowadzić do nadwagi i otyłości.

Szczególną uwagę powinniśmy przykładać do rodzaju i ilości psich przekąsek podawanych, na przykład jako nagrodę za posłuszeństwo. Każdy taki przysmak powinien zostać właściwie wkalkulowały w dietę pupila. To znaczy, że ogólna wartość kaloryczna wszystkich przekąsek podanych psu w ciągu dnia powinna zostać odjęta od wartości posiłków głównych. Jeśli nie chcemy zaburzyć właściwego bilansu lepiej ograniczyć do minimum wszelkie psie smakołyki, jakimi do tej pory rozpieszczaliśmy ulubieńca. Jeśli smakołyków używamy do tresury, wybierajmy te niskokaloryczne i użyteczne dla psa, na przykład redukujące kamień nazębny (przeczytaj więcej o tym jak pielęgnować i żywić psa po kastracji KLIK).

Karmy dla psów sterylizowanych

Dla psów po zabiegu sterylizacji najlepsze będą gotowe karmy, zaprojektowane z myślą o ich nowych potrzebach. Na rynku znajdziemy wiele karm tego typu, jednak lepiej wybierać te droższe i lepsze jakościowo, tak aby faktycznie odpowiadały potrzebom zwierzęcia. Karmy dla psów sterylizowanych lub kastrowanych bogate są w wszystkie niezbędne składniki odżywcze, przy czym zawierają niewielką ilość kalorii. W ich składzie ogranicza się ilość tłuszczy i węglowodanów. Dla psów sterylizowanych lub z nadwagą przeznaczone są karmy typu „light” zawierające L-karnitynę oraz inne substancje przyspieszające spalanie tłuszczu.

Jak dobrać karmę do psa?

Kwestia sterylizacji to nie jedyny czynnik mający wpływ na wybór karmy. Bardzo ważne jest również dostosowanie karmy do wagi psa. Producenci karm dla kastratów zwykle dzielą produkty na te przeznaczone dla ras małych, średnich i dużych.

Na wybór karmy wpływ mają również indywidualne potrzeby zwierzęcia. Liczą się, na przykład przebyte choroby, aktualne problemy zdrowotne czy też docelowa waga, jaką pies powinien osiągnąć.

Musimy pamiętać, że wszystkie zaniedbania w kwestii żywienia psa po sterylizacji szybko odbiją się na jego zdrowiu. Otyłość może być początkiem poważniejszych problemów, takich jak cukrzyca, zwyrodnienia stawów, niewydolność sercowa, choroby wątroby czy nerek.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu