karma-dla-kotow-sterylizowanych

Karma dla kotów sterylizowanych

Kastracja zwierząt wciąż wzbudza sporo kontrowersji, mimo to coraz więcej osób decyduje się na poddanie swojego kota temu zabiegowi. Sterylizacja może uchronić pupila przed wieloma groźnymi chorobami i znacznie wydłużyć jego życie. Większość właścicieli zdaje sobie sprawę, że kot sterylizowany ma inne potrzeby żywieniowe i wymaga specjalnej diety. Na szczęście żywienie kastrowanych kotów wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Czym karmić kota po zabiegu sterylizacji? Jak zmieniają się potrzeby pupila?

Dlaczego warto sterylizować koty?

Niestety wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że kastrując kota wyrządzamy mu krzywdę. Niektórzy właściciele rezygnują z przeprowadzenia zabiegu w trosce o zdrowie swojego pupila. Tymczasem to właściwe sterylizacja wywiera korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne naszych ulubieńców. Przemawia za nią cały szereg argumentów, chociażby ograniczenie niekontrolowanego rozmnażania (dowiedz się więcej o zaletach sterylizacji kotów KLIK). Nie każde kocię ma szczęście i szansę na znalezienie kochającego domu, wiele z nich żyje na ulicy lub trafia do schroniska.

Sterylizacja pozwala wyeliminować wiele niechcianych kocich zachowań. Na przykład samice w okresie rui często zmieniają się nie do poznania, a ich wybryki bywają męczące dla domowników. Również dorosłe kocury, które osiągnęły dojrzałość płciową, wraz z wiekiem nabierają wielu niechcianych nawyków. Jednym z bardziej uciążliwych dla właścicieli jest znaczenie terenu moczem, którego zapach jest przykry i trudny do usunięcia.

Zabieg sterylizacji i kastracji warto wykonać w trosce o zdrowie i jakość życia pupila. Jest to prosta i całkowicie bezpieczna operacja, dzięki której uchronimy kota przed wieloma chorobami, również nowotworowymi czy też ropo maciczem w przypadku kotek.

Oczywiście zabieg w pewnym stopniu wpływa na funkcjonowanie organizmu zwierzęcia. Zmienia się jego gospodarka hormonalna oraz zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Dlatego przed zabiegiem warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi żywienia kotów sterylizowanych.

Sterylizacja, a skłonność do nadwagi

Rodzaj podawanej pupilowi karmy musimy dopasować do jego indywidualnych potrzeb oraz trybu życia. Koty poddane zabiegowi sterylizacji mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż te, które nie były kastrowane. O jakich potrzebach mowa?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że sterylizacja wpływa na spowolnienie metabolizmu zwierzęcia. Wykastrowany kot ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, staje się mniej aktywny i nie spędza dużo czasu w ruchu. Wszystko to sprawia, że koty sterylizowane będą miały większą tendencję do nadwagi, jeśli ilość podawanego im pokarmu i jego kaloryczność nie zostanie ograniczona. A zatem dla kota kastrata wybierajmy karmy nisko kaloryczne, odtłuszczone typu „light” lub przeznaczone dla kotów żyjących w domu, czyli „indoor”. Niezwykle ważna jest zawartość tłuszczu w karmie, dlatego zawsze należy uważnie czytać etykiety i analizować skład pokarmu. Chrupki dla kotów w wersji „light” zwykle zawierają około 14% tłuszczu. Uzupełnione są dodatkiem błonnika, który daje uczucie sytości i usprawnia przemianę materii. Należy również bacznie kontrolować ile kot je i pilnować, by się nie objadał.

Zawartość minerałów w karmie dla kota kastrowanego

Duże wątpliwości właścicieli w kwestii sterylizacji budzą ewentualne problemy ze strony układu moczowego. Wiele kotów cierpi na schorzenia układu moczowego, na przykład zapalenie pęcherza czy choroby nerek. Jednak warto pamiętać, że nie dotyczy to wyłącznie kotów sterylizowanych. Układ moczowy tych zwierząt jest delikatny i wiele kotów, szczególnie tych źle odżywianych, boryka się z chorobami związanymi z powstawaniem kamieni i kryształów moczowych.

W przypadku kotów kastrowanych należy zwracać szczególną uwagę na zawartość magnezu, fosforu i wapnia w ich pokarmie. Ilość tych pierwiastków w diecie może mieć wpływ na wytrącanie się kryształów, zwanych struwitami. Równie ważne jest pH moczu kota, które powinno wahać się w granicach 6-6,5. Odchylenia od tej normy mogą wpływać na wytrącanie się kamieni i kryształków moczowych. Właściwa dieta powinna przyczyniać się do utrzymania prawidłowego pH. Choroby nerek często powodowane są zbyt dużą ilością sodu w karmie, dlatego kocia dieta nie powinna zawierać soli. Poza składem karmy wielką rolę w profilaktyce chorób nerek i pęcherza odgrywa spożycie wody. Pilnujmy, by nasz kot zawsze miał dostęp do czystej i świeżej wody.

Jakość ma znaczenie

Kama, którą podajemy naszemu mruczkowi powinna być jak najlepszej jakości. Tyczy się to każdego kota, nie tylko sterylizowanego. Wybierając pokarm dla pupila kierujemy się jakością, wartością odżywczą oraz zawartością poszczególnych składników. Karma powinna być odpowiednio zbilansowana, w przypadku kastrowanych kotów zwracamy uwagę na zawartość wapnia, sodu, fosforu oraz magnezu.

Wiele karm dostępnych na rynku została zaprojektowana właśnie z myślą o kotach poddanych zabiegowi sterylizacji. Warto zapoznać się z produktami kilku producentów, a w razie wątpliwości skonsultować wybór z lekarzem weterynarii.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu