Karma dla kota zamiast kwiatka

Karma dla kota zamiast kwiatka

Koty rosyjskie niebieskie są niewątpliwie jedną z piękniejszych ras. O nich i o miłości do nich, oraz o klubie zrzeszającym wielbicieli tych zwierząt opowiada nam Joanna Bieniek, pomysłodawczyni RUS Cat Club.

Podobno na ślubie, razem z mężem, zażyczyła sobie Pani, by goście zamiast kwiatów przynieśli karmę dla kota. Zebrane w ten sposób produkty, przekazali Państwo schronisku. Czy to prawda? Skąd ten pomysł? Był wyjątkowy, czy też zna Pani więcej młodych par, które podczas ślubu zbierają karmy dla schronisk?

Tak, poprosiliśmy naszych gości by zamiast kwiatów, podarowali nam karmę dla kotów. Wychodziliśmy z bardzo praktycznego założenia, że karma pomoże zaspokoić kilka pustych kocich brzuchów, a kwiaty po kilku dniach zwiędną i będziemy musieli je wyrzucić. Tak więc miły zwyczaj obdarowywania młodych był okazją wsparcia małego schroniska.

Od wielu lat działa Pani w klubie, którzy zrzesza hodowców i wielbicieli kotów rosyjskich niebieskich. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić, ale to z Pani inicjatywy powstał taki klub, prawda?

Tak, inicjatywa RUS Cat Clubu była moim pomysłem, ale udało się ten pomysł zrealizować tylko dzięki grupie zaprzyjaźnionych hodowców kotów tej rasy. Mam nadzieję, że klub niedługo otrzyma duży zastrzyk pozytywnej energii i kilka fajnych pomysłów uda się reaktywować.

Rozumiem, dlaczego istnieją stowarzyszenia hodowców kotów. Trochę opowiadała nam już o tym pani Jolanta Pruchniak, przewodnicząca SMK Jedynka. Czy klub wielbicieli jednej rasy spełnia te same funkcje? Czym zajmuje się Rus Cat Club? W jaki sposób przyczynia się do rozwoju hodowli kotów rosyjskich niebieskich?

Nie jesteśmy typowym stowarzyszeniem, nie zajmujemy się też prowadzeniem dokumentacji hodowlanej. Klub spełnia jedynie funkcje promowania danej rasy, ułatwia nawiązywanie kontaktów między hodowcami.

W jednym miejscu mamy bazę aktywnych kocurów, kotek, kastratów, jak również informacje o aktualnych i planowanych miotach. Nasza strona zawiera opracowane przez naszych członków praktyczne informacje dla osób zastanawiających się nad wybranie kota rosyjskiego niebieskiego jako towarzysza.

Czy poza działalnością na rzecz rozwoju hodowli kotów rosyjskich niebieskich klub zajmuje się jeszcze czymś innym?

Przyznam, że w tej chwili już nie. Mam oczywiście nadzieję, że niedługo to się zmieni. Na początku swojej działalności mieliśmy wiele pomysłów na zaktywowanie „ruskiego środowiska”.

Organizowaliśmy konkursy fotograficzne, współorganizowaliśmy wiele wystaw specjalistycznych kotów tej razy. W 2005 na wystawie organizowanej wspólnie z Jedynką zgłoszonych było 45 kotów rosyjskich niebieskich i jak dotąd ten rekord nie został w Polsce pobity.

Może będzie to trochę nietaktowne, ale muszę zapytać, czy taki klub przynosi dochody? Skąd czerpiecie fundusze na swoją działalność?

Dochodów, oczywiście nie przynosi. Na początku działania umówiliśmy się z członkami, by jednorazowo każdy nowy członek wpłacał składkę wpisową. Pozwala to utrzymać środki na pokrycie kosztów domeny i serwera.

Rozumiem, że sama hoduje Pani koty tej rasy. Ale proszę mi powiedzieć, dlaczego właśnie koty rosyjskie niebieskie? Co jest w nich takiego niezwykłego?

Zawsze podkreślam, że nie jestem obiektywna, jeśli chodzi o tę rasę. Dla mnie są te koty są najpiękniejsze i najmądrzejsze z kocich ras. Elegancki wygląd, magiczne zielone oczy. Mądre, ciche i oddane.

Jak długo zajmuje się Pani hodowlą kotów rosyjskich niebieskich? Czy to prawda, że miłość do tych zwierząt wyniosła Pani z domu?

Tak, to prawda. Moi rodzice 21 lat temu zarejestrowali jedną z trzech pierwszych hodowli tej rasy w Polsce. Po latach wiem, że miałam ogromne szczęście.

Wielu ludzi uważa, że hodowla kotów przynosi ogromne zyski. Wszak rasowe kocięta nie kosztują mało. Naprawdę tak jest?

To prawda, że rasowe kocięta nie są tanie, ale nigdy nie były. Wszystko, co ma jakikolwiek związek z hodowlą i utrzymaniem zwierząt kosztuje sporo pieniędzy: jedzenie, opieka weterynaryjna, wystawy, które są przecież miernikiem wszystkiego, co ma związek z naszym funkcjonowaniem jako hodowcy.

Kiedyś starałam się zwracać uwagę, czy pieniądze ze sprzedaży kociąt jako tako pokrywają ”kocie wydatki”. Dziś wiem, że z całą pewnością nie. Być może w przypadku dużych hodowli, gdzie jest dużo kotów wygląda to inaczej.

Co jest największym sukcesem dla hodowcy kotów? Czy to, że sprzedaje dużo kociąt? To, że odnosi sukcesy na wystawie? A może coś jeszcze innego?

Tym, co mnie najbardziej cieszy, są dla mnie maile i telefony od osób, które mają koty z moim przydomkiem. Zdjęcia na których widać szczęśliwych ludzi i szczęśliwe zwierzęta. Oczywiście jeśli na wystawach moje kociaki mają jakieś sukcesy, to jestem bardzo szczęśliwa.

Tego zatem Pani życzę! A czego życzyć mam klubowi wielbicieli kotów rosyjskich niebieskich?

By starzy członkowie znaleźli trochę energii do działania, trochę nowych pomysłów. Bardzo chciałabym by nasz klub był równie aktywny jak na początku.

Oczywiście, tego więc również życzę i dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Jacek P. Narożniak

 

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu