{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Karma dla kota z chorą wątrobą

Odpowiednia dieta potrafi często zdziałać prawdziwe cuda. Żywienie dostosowane do problemów zdrowotnych niejednokrotnie poprawia samopoczucie zwierzaków i ogranicza rozwój chorób. Jego znaczenia nie powinniśmy bagatelizować, zwłaszcza gdy nasz kot zmaga się ze schorzeniami wątroby. Aby poprawić funkcjonowanie uszkodzonego narządu, mruczkowi warto zaoferować specjalną karmę hepatic. Jakie są jej szczególne właściwości?

Dlaczego koty są podatne na choroby wątroby?

Problemy z wątrobą niestety dość często występują u kotów. Mruczki są predysponowane do schorzeń tego narządu ze względu na swoją specyficzną dietę i związaną z nią fizjologię. Koty wykazują wysokie zapotrzebowanie na białko, a ich organizm nie jest w stanie efektywnie sobie poradzić z jego niedoborem. W przypadku niedożywienia, jako źródło energii, wykorzystywany jest zmagazynowany tłuszcz. Niestety, w takich warunkach lipidy gromadzą się wewnątrz komórek wątroby i prowadzą do ich degeneracji. Warto pamiętać, że do poważnego uszkodzenia wątroby może doprowadzić nawet z pozoru banalna kocia dolegliwość, która spowoduje u zwierzaka utratę apetytu. Czasami już dwudniowa głodówka może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie futrzaka. Mruczki są też bardzo podatne na działanie toksyn. U kotów możliwości pozbycia się szkodliwych substancji są dosyć ograniczone, na czym cierpi również wątroba – w dużej mierze odpowiedzialna za ich metabolizm. Do toksycznego uszkodzenia wątroby może dojść u futrzaków na skutek działania m.in. leków, roślin, detergentów, preparatów zwalczających gryzonie, owady czy chwasty. Zdarza się również, że koty cierpią z powodu zapalenia lub nowotworu wątroby. Nigdy nie powinniśmy więc lekceważyć objawów, które mogą świadczyć o schorzeniach tego narządu. Sygnałami alarmowymi są: utrata masy ciała, niechęć do jedzenia, żółtaczka, biegunki, wymioty, nadmiernie pragnienie, senność, osłabienie.

Jak karmić kota z chorą wątrobą?

W przypadku kotów zmagających się ze schorzeniami wątroby bardzo istotne jest, by nie obciążać dodatkowo uszkodzonego narządu, chronić go przed dalszą degeneracją i wspomagać jego funkcjonowanie. Z tego względu chory mruczek musi otrzymywać pożywienie lekkostrawne i wysoko przyswajalne, bogate w przeciwutleniacze. Dobrze sprawdzi się pokarm skoncentrowany, o podwyższonej zawartości energii. Należy uwzględnić też, że choroby wątroby często przebiegają z utratą apetytu. Właśnie dlatego pożywienie dla futrzaka musi odznaczać się wyjątkowymi walorami smakowymi i zapachowymi. Zwrócić uwagę powinniśmy jednak nie tylko na sam pokarm, ale również na sposób jego podawania. Koty cierpiące na choroby wątroby potrzebują częstego karmienia. Muszą otrzymywać więc jedynie niewielkie porcje pożywienia, za to wielokrotnie w ciągu dnia. Taki sposób żywienia skutecznie redukuje obciążenie całego przewodu pokarmowego.

Czym wyróżniają się karmy hepatic dla kotów?

Ze względu na specyficzne wymagania żywieniowe, chorym kotom warto podawać specjalną karmę weterynaryjną, która będzie doskonałym uzupełnieniem terapii farmakologicznej. Dla mruczków obarczonych chorobami wątroby stworzone zostały pokarmy hepatic. W czym tkwi ich wyjątkowość? Z pewnością w specjalnej recepturze i starannie wyselekcjonowanych składnikach. W pokarmach tego typu często obniża się zawartość białka i dodatkowo stosuje się jedynie jego wybrane rodzaje. W karmach hepatic dla kota » często znajdziemy np. białka roślinne – zalecane kotom z chorą wątrobą. Istotny jest również niski poziom miedzi, która kumuluje się w komórkach wątroby. W pożywieniu dla futrzaków ze schorzeniami wątroby zazwyczaj podwyższa się za to zawartość składników takich jak: arginina, lecytyna, cholina, L-karnityna, witaminy B, C, E. Mają one usprawnić metabolizm wątrobowy i wspomóc ochronę hepatocytów.

Nie można zapominać, że o podawaniu produktów hepatic musi zawsze zdecydować weterynarz. Nie wszystkie karmy znajdują bowiem zastosowanie w przypadku określonych schorzeń. Trzeba też wziąć pod uwagę ogólny stan pupila. Być może dysfunkcja wątroby ma ścisły związek z otyłością, cukrzycą czy innymi przewlekłymi schorzeniami. Dieta musi być wtedy precyzyjnie dobrana do wszystkich kocich problemów.
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu