Kanarek

Kanarek

O kanarkach napisano już całe tomy. Bądź co bądź były pierwszymi udomowionymi ptakami śpiewającymi. Ptaki ozdobne trzymano w klatkach już w starożytności, jednak były to głównie ptaki dzikie, chwytane przez ludzi. O prawdziwej hodowli i selekcji hodowlanej można właściwie mówić dopiero od chwili pojawienia się w Europie kanarków.

Pochodzenie kanarków

Dziki protoplasta domowego kanarka zamieszkuje Madery, Wyspy Kanaryjskie i Wyspy Azorskie, położone u wybrzeży Afryki. W XV wieku został sprowadzony do Europy, gdzie szybko stał się ulubiony zwierzęciem domowym. Szczególnie cenili go sobie górnicy, i to wcale nie tylko ze względu na piękny śpiew.

Dla pracujących pod ziemią ludzi, kanarki były czymś w rodzaju systemu wczesnego ostrzegania. Ptaki te są bardzo wrażliwe na wszelkie trujące gazy, nawet niewielkie ich stężenie w powietrzu powoduje ich śmierć. Zabierano więc kanarki do kopalń i uważnie obserwowano, gdy tylko słabły lub padały, wiadomo było, że do korytarzy kopalni przedostaje się zabójczy metan.

Wygląd kanarków

Samce dzikich osobników mają oliwkowozielone pióra, samiczki zaś są szarawe. Ich udomowieni kuzyni występują już jednak w całej gamie barw: białej, brązowej, żółtej, czerwonej.

W ciągu setek lat hodowli uzyskano wiele ras, które różnią się od siebie nie tylko kolorem upierzenia, ale również wielkością i kształtem ciała oraz strukturą piór.

Wszystkie znane obecnie rasy kanarków dzielimy na trzy grupy:

 • kanarki barwne, które selekcjonuje się ze względu na ubarwienie,
 • kanarki kształtne, hodowane ze względu na niezwykłe kształty ciała,
 • kanarki śpiewające, wyselekcjonowane ze względu na wyjątkowo piękny śpiew.

Długość życia kanarków

Kanarki dożywają około dziesięciu lat.

Zachowanie i wymagania kanarków

Kanarki są niewielkimi, spokojnymi i łagodnymi ptakami. Nie mają dużych wymagań, a ich utrzymanie nie jest kosztowne. Trzeba zapewnić im przede wszystkim odpowiedniej wielkości klatkę dla kanarków oraz dobrej jakości pokarm dla kanarków.

Nie potrzebują towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku, a samce mogą nawet walczyć ze sobą. Można je zatem trzymać pojedynczo bez uszczerbku dla ich zdrowia psychicznego.

Oswajają się łatwo i szybko. Lubią towarzystwo człowieka, ale nie cierpią, gdy zostają same na wiele godzin. Są zatem idealnymi towarzyszami dla ludzi zapracowanych, którzy nie mają czasu na zajmowanie się psem lub kotem, czy innym zwierzęciem, któremu należy poświęcać dużo uwagi.
Niewątpliwą zaletą tych ptaków jest ich piękny śpiew. Śpiewają wyłącznie samce.

Pożywienie kanarków

Co lubią jeść kanarki? Ich podstawowym pożywieniem jest gotowy pokarm dla kanarków. Jako urozmaicenie podajemy soczyste owoce i zieleninę.

Rozmnażanie kanarków

Rozróżnienie płci jest trudne, ponieważ samiec i samica wyglądają tak samo. Doświadczeni hodowcy rozpoznają płeć po budowie kloaki, dla amatora jedynym sposobem jej rozpoznania jest śpiew samca. Zdarza się jednak, że samiec kanarka z różnych powodów nie chce śpiewać i można go wówczas uznać za samicę. Do naszych sklepów przywożone są kanarki z już oznaczoną płcią, jednak zdarzają się pomyłki i ptak dostarczony jako samiec, jest w rzeczywistości samicą.

Rozmnożenie kanarków jest stosunkowo łatwe. Samicy dostarczamy specjalny koszyk do budowy gniazda i materiał na jego wyścielenie. Obie płcie łączymy tylko na okres godów. Trzeba jednak uważać, ponieważ samica, która nie jest jeszcze gotowa do zbliżenia, może być bardzo agresywna wobec partnera. Po odbyciu godów parę rozdzielamy. Samica sama wysiaduje jaja i wychowuje pisklęta.

Najbardziej popularne rasy kanarków

Border

Kanarek o krępej budowie ciała oraz małej w stosunku do reszty ciała i zaokrąglonej głowie; mierzy około 14 cm.

Gloster

Jedna z najmniejszych ras kanarków; ma krępą sylwetkę i krótki dziób; najbardziej pożądane są osobniki z czubkiem na głowie, układającym się na kształt korony; dorasta do około 10 cm.

Garbus szkocki

Duży i szczupły kanarek o niezwykłej zgarbionej sylwetce; mierzy około 17 cm.

Kanarek harceński

Najlepszy śpiewak wśród kanarków; kanarki harceńskie nie są kolorowymi ptakami, ponieważ kryterium hodowli jest wyłącznie śpiew, a nie wygląd; dorasta do około 12 cm.

Yorkshire

Jedna z największych i jednocześnie najsmuklejszych ras kanarków. Kanarek yorkshire mierzy około 18 cm długości.

Norwik

Duży i bardzo krępy kanarek; ma bardzo charakterystyczną dużą, okrągłą głowę. Norwiki bardzo ładnie śpiewają, choć trochę inaczej niż inne kanarki. Kanarki tej rasy dorastają do około 15 cm.

Paryski trębacz

Duży i pięknie śpiewający kanarek. Najbardziej niezwykłe jest jednak upierzenie paryskiego trębacza, ponieważ ma pióra poskręcane w loki. Ptaki te dorastają do około 19 cm.

Systematyka kanarków

Kanarki zaliczane są przez systematyków do rodziny łuszczaków w obrębie rzędu wróblowatych. Ich dalekimi kuzynami są wróble i sikorki, a wśród bliższych krewnych znajdziemy między innymi kulczyka mozambijskiego.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: wróblowate
Podrząd: śpiewające
Rodzina: łuszczaki
Rodzaj: Serinus
Gatunek: Serinus canaria (kanarek)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
 1. Jasmina
  lis 18, 2017 - 12:49 AM

  Użyteczny artykuł, ale jest w nim parę nieścisłości. Wg hodowców niektóre samiczki też trochę podśpiewują.
  Nieprawdą jest, że kanarki nie potrzebują towarzystwa innych kanarków czy chociaż człowieka! To zwierzę stadne, zatem lubią robić różne rzeczy razem – jak jeden się kąpie to inne też chcą, podobnie z jedzeniem. Mój kanarek był sam przez większość czasu przez 2 lata i widziałam jak bardzo tęskni do ptaków za oknem. Z braku towarzystwa/zajęcia zaczął obsesyjnie dziobać swoją obrączkę, aż nóżka tak się zaczerwieniła, że trzeba było usuwać obrączkę u weterynarza.
  Poza tym nie wszystkie kanarki oswajają się szybko i latwo! Mój 1-roczny gloster oswajał się bardzo długo (prawie rok) i wcale niełatwo. Po bardzo wielu próbach w końcu zaczął brać ziarenko słonecznika z palców, ale po przerwie znowu musiał się prawie tego “uczyć”. O siadaniu na ręce czy głowie nawet nie ma mowy! (mam go 2,5 roku).
  Wiele samców pomaga samicy w czasie wysiadywania jaj – karmi samiczkę, potem też pisklęta.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu