jakie-siano-wybrac-dla-krolika

Jakie siano wybrać dla królika?

Choć króliki to jedne z najpopularniejszych zwierząt hodowanych w naszych domach, wiele osób mogłoby mieć problem z ustaleniem odpowiedniej dla nich diety. Na rynku dostępne są różne gotowe pokarmy i granulaty, niestety nawet te najlepszej jakości nie zastąpią podstawowego elementu króliczego jadłospisu, czyli siana. To właśnie ono stanowi najważniejszy składnik diety królika. Dlaczego siano jest tak ważne i jak wybrać te odpowiednie?

Rola siana w diecie królika

Siano to elementarny składnik codziennej króliczej diety. Dlaczego jest tak ważne? Ze względu na wysoką zawartość błonnika, wspomagającego procesy trawienne. Trzeba pamiętać, że u królików nie występuje naturalna perystaltyka jelit, ponieważ ścianki układu pokarmowego są zbyt słabo umięśnione. W związku z tym, aby strawić, a następnie wydalić pokarm, królik musi popychać go kolejnymi porcjami jedzenia. Cały ten proces wspomaga włókno roślinne zawarte w mieszance różnych traw, popularnie zwanej sianem. Błonnik pobudza do pracy żołądek oraz jelita zwierzęcia, a tym samym ułatwia przesuwanie się pokarmu po układzie trawiennym.

Ponadto podgryzanie i przeżuwanie siana prowadzi do ścierania się stale rosnących zębów królika. To bardzo ważne, gdyż przerośnięte trzonowce mogą utrudnić zwierzęciu pobieranie pokarmu.

Jak wybrać dobre siano dla królika?

Kiedy wiemy już co nasz pupil powinien jeść pojawia się kolejny kłopot. Jak rozpoznać które siano będzie dla niego najlepsze? Trzeba pamiętać, że tylko te dobrej jakości spełni swoją rolę. W skład dobrej mieszanki powinny wchodzić zioła, kwiaty oraz kilka rodzajów traw. Na rynku dostępne są różne mieszanki, między innymi pochodzące z ekologicznych upraw. Są one droższe od tych z supermarketów, jednak warto po nie sięgać. Dzięki nim nasz pupil otrzyma dostęp do wszystkich niezbędnych dla jego zdrowia składników odżywczych.

Siano dobrej jakości powinno być odpowiednio wysuszone. Można rozpoznać je po ładnej, zielonej barwie, grubości ździebeł oraz aromacie. Kupując siano zwracajmy uwagę na to czy nie zawiera pyłu. Jego obecność w mieszance wskazuje na to, że siano było źle przechowywane i jest po prostu nieświeże. Taki pokarm nie nadaje się do spożycia, podobnie jak siano wilgotne, stęchłe lub noszące ślady pleśni.

Jak podawać siano królikowi?

Siano powinno być stale obecne w otoczeniu królika, tak aby zwierzę miało do niego nieograniczony dostęp i mogło skubać je, gdy tylko zechce. Należy jednak pamiętać o częstym wymienianiu siana i regularnym sprzątaniu klatki, by nie doprowadzić do zanieczyszczenia pokarmu.

Nie bez znaczenia jest również sposób podawania siana królikowi. Sianko nie może zalegać w kącie klatki czy na podłodze, mieszając się ze ściółką. Mogłoby w ten sposób zabrudzić się odchodami zwierzęcia, a spożycie takiego pokarmu przez pupila grozi poważnymi konsekwencjami. Najlepiej, by znajdowało się ono w pojemniku specjalnie do tego przeznaczonym. Może to być paśnik, pudełko czy wiklinowy koszyk.

Co robić, jeśli królik nie chce jeść siana?

Może się zdarzyć, że królik, który do tej pory nie jadł siana i nie jest do niego przyzwyczajony, z początku nie będzie zainteresowany takim pokarmem. Aby zachęcić pupila do spróbowania siana możemy w pewnym stopniu ograniczyć ilość innych pokarmów. Ważne jednak, by nie przerodziło się to w przegładzanie królika. Zbyt długa głodówka może skończyć się dla zwierzęcia tragicznie.

Zdecydowanie lepszą metodą jest urozmaicanie pupilowi posiłków oraz sposobów ich podawania (sprawdź, co jeszcze lubią jeść króliki KLIK). Wiele królików lubi jeść prosto z podłogi, można zatem rozsypać siano poza klatką lub umieścić je w zabawce, z której pupil będzie musiał wyskubywać źdźbła. Dzięki temu jedzenie przyjmie formę zabawy i stanie się zarazem świetnym lekarstwem na nudę. Warto też wypróbować różne rodzaje siana, na rynku znajdziemy mieszanki nieco inne pod względem składu i ilości użytych traw oraz ziół. Siano można też wymieszać z zieleniną lub innymi ziołami, które królik zazwyczaj zjada.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Kaja
    lip 18, 2017 - 11:05 AM

    ja swojemu Piri podaje zawsze sianko węgrowskie z marlazoo.pl. Uważam, że nie ma lepszego przynajmniej mojemu króliczkowi pasuje:D

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu