jak-wybrac-drapak-dla-kota

Jaki wybrać drapak dla kota?

Twój domowy pupil znów sprawił, że nie tylko meble, ale i nerwy domowników są w strzępach? Koty to niezwykle pojętne zwierzaki, które wbrew pozorom da się wychować (przeczytaj, jak wychować kota »). Czy zatem naszego ukochanego sierściucha powinniśmy definitywnie oduczyć drapania? Nic bardziej mylnego! To jedno z naturalnych i przynoszących wiele korzyści zachowań. Wystarczy więc, że przyzwyczaimy kota do korzystania z drapaka.

Dlaczego kot drapie?

Kocie drapanie nie jest wyrazem złośliwości. Nasz mały pupil nie niszczy domowych sprzętów z czystej przekory (dowiedz się, jak oduczyć kota drapania mebli KLIK). Drapanie z pewnością pomaga kotu zachować w dobrej kondycji pazury. Chęć odpowiedniego naostrzenia ich nie jest jednak jedynym powodem, dla którego zwierzakowi sprawić powinniśmy porządny drapak.

Koty drapiąc, znaczą swe terytorium. Stworzenia te z pewnością nie należą do zwierzaków stadnych – pieczołowicie dbają więc one o to, by wskazać zakres swego rewiru. Kot wprawiając w ruch pazury, pozostawia nie tylko wiadomość dla oka, ale i nosa. Za tę ostatnią odpowiedzialne są znajdujące się na spodniej stronie łap gruczoły potowe. Feromony przez nie wydzielane pełnią funkcję ostrzegawczą i terytorialną.[1]

Drapanie to również porządny koci trening. Wystarczy przyjrzeć się uważnie zwierzakowi, gdy pochłonięty jest tą czynnością, by zauważyć, jak mocno pracuje wówczas przednia część jego ciała. W ten prosty sposób mruczek ćwiczy mięśnie przednich łap i kręgosłupa. Dodatkowo drapanie pomaga naszemu milusińskiemu zachować nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Dzięki niemu kot może się odprężyć i o odstresować.

Co warto mieć na uwadze, wybierając drapak dla kota?

Jaki wybrać drapak dla kota? » Przede wszystkim taki, który jak najlepiej spełni swą funkcję. Powinniśmy więc zakupić urządzenie odpowiednio wysokie. Nasz pupil podczas drapania lubi przy okazji porządnie rozprostować swe kości. Gdy nie będzie mógł on odpowiednio się wyciągnąć, z pewnością porzuci swą zabawkę na rzecz krzesła czy kanapy.

Niezależnie od tego, co kupujemy naszemu milusińskiemu, zawsze na uwadze powinniśmy mieć jego bezpieczeństwo. Kot w drapanie wkłada sporo siły. Wybrane przez nas akcesorium musi więc być bardzo stabilne – pod naciskiem kocich łap nie może się ono przewracać. Im zatem drapak dla kota jest wyższy, tym bardziej solidna i szeroka powinna być jego podstawa (sprawdź jaki drapak będzie najlepszy dla Twojego kota KLIK).

Różne wersje kocich drapaków

Jeśli chodzi o materiały, które dobrze sprawdzają się pod kocimi pazurami, to najczęściej w grę wchodzi tu odpowiednio gruba tektura, lniana lina lub sizal – twarde włókno pozyskiwane z agawy. Zdecydowanie więcej trudności przysporzy nam jednak wybór odpowiedniego modelu drapaka.

Drapaki zawieszane na ścianę

Drapaki pod postacią mat, które przymocować można do ściany to idealny pomysł, gdy w mieszkaniu naszym na dodatkowe sprzęty nie ma zbyt wiele miejsca. Wysokość, na której zawiesimy takie urządzenie, łatwo będzie nam dostosować do potrzeb naszego zwierzaka. Dodatkowo opcja ta jest z pewnością bezpieczna – o wywracaniu się drapaka nie może być tu mowy.

Poziomy drapak dla kota

W kwestii drapania koty mają różne preferencje. Nie wszystkie mruczki pazury swe szlifują na stołowych nogach, na krzesłach, drzwiach czy kanapach. Są też takie, które zdecydowanie bardziej wolą wczepiać łapy w dywan. Wówczas idealnym rozwiązaniem będzie poziomy drapak. Zanim dokonamy wyboru, warto więc przyjrzeć się zwyczajom domowego pupila.

Drapak pionowy

Najprostszą i najczęściej spotykaną formą pionowego drapaka jest słupek przymocowany do podłoża. Spektrum dostępnych możliwości nie kończy się jednak na tym rozwiązaniu. W sklepach Kakadu znaleźć możemy drapaki, które skore są spełniać wiele różnorakich funkcji. Najczęściej przyjmują one formę domku bądź drzewka wyposażonego w leżanki, drabinki i wiszące zabawki. Drapak jest więc tu równocześnie placem zabaw, legowiskiem i znakomitym punktem obserwacyjnym. Sprzętem takim za jednym zamachem uda nam się więc zaspokoić wiele potrzeb naszego zwierzaka.

Jeśli w domu mamy więcej niż jednego kota, wybrać możemy drapak wyposażony zarówno w powierzchnie horyzontalne, jak i wertykalne. Wówczas każdy z naszych pupili będzie mógł korzystać z tej przydatnej zabawki.

Zdjęcie: Fotolia.pl

Źrodło:
[1] http://www.catbehaviorassociates.com/furniture-scratching/

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu