Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Żaden czworonóg nie może obyć się bez miski, w której będzie spożywał codzienne posiłki. Aby pupil mógł pałaszować pyszne jedzenie w komfortowych warunkach, musimy zakupić miseczkę odpowiednio dopasowaną do jego potrzeb. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zastanowić się, jakie cechy powinno posiadać idealne naczynie na psie kąski.
Pierwszym kryterium, jakie musimy wziąć pod uwagę przy wyborze miski dla pupila jest jej funkcjonalność. Czy nasz ulubieniec bez problemu będzie mógł wyjeść z niej całą karmę? Czy miska nie będzie przesuwać się lub nie przewróci się w czasie jedzenia? Czy łatwo będzie utrzymać nam ją w czystości? Dobra miska musi być stabilna, wytrzymała, łatwa w codziennym użytkowaniu i czyszczeniu. Koniecznie powinniśmy też dopasować rozmiar i wysokość naczynia do wielkości naszego czworonoga. Jeśli nasz ulubieniec stale będzie musiał pochylać się i przybierać niewygodne pozycje, aby zjeść posiłek, na pewno nie będzie to dla niego komfortowe.
Do karmienia psów najlepiej nadają się miski metalowe lub ceramiczne (przeczytaj więcej o rodzajach misek dla psów KLIK). Tego typu pojemniki są odporne na zarysowania, dzięki czemu na ich powierzchni nie gromadzą się bakterie. Miski ceramiczne dodatkowo są dosyć ciężko, dlatego stabilnie stoją na podłodze, trudno je przesunąć lub wywrócić. Kupując miskę ze stali, dobrze wybrać taką, która jest wyposażona w gumową, antypoślizgową obręcz, zapewniającą jej dobrą przyczepność.
Dla większych psów dobrze sprawdzą się miski podwyższane lub znajdujące się na stojaku, którego wysokość sami możemy wyregulować. Tego typu akcesoria polecane są też dla czworonożnych seniorów, cierpiących na choroby stawów.
Dla naszego zwierzaka możemy też zakupić podwójną miseczkę. Taka miska może być funkcjonalna, pod warunkiem, że część przeznaczona na wodę nie styka się bezpośrednio z częścią przeznaczoną na karmę. Decydując się na podwójne naczynie, należy przetestować jego stabilność.
Jeśli często podróżujemy z pupilem, powinniśmy zaopatrzyć się również w akcesoria turystyczne, które nie zajmują dużo miejsca, a są niezwykle przydatne. Warto zakupić np. poidło wyposażone w zbiornik na wodę. Miseczki podróżne zazwyczaj są lekkie, można je też z łatwością złożyć i schować.
Niektóre psiaki mają szczególne wymagania. Dla przedstawicieli rasy obdarzonych długim uszami, warto wybrać miseczkę o wysokich brzegach. Dzięki niej, uszy czworonoga nie będą narażone na kontakt z karmą.
Karmienie czworonoga wcale nie musi być nudne. Jeśli nasz pupil uwielbia nowe wyzwania, warto nabyć interaktywną miskę, z której sam musi wydobywać smaczne kąski, rozwiązując kolejne łamigłówki. Ten sposób karmienia zapewnia rozrywkę dla psa na wiele godzin. Jeżeli na co dzień korzystamy z tradycyjnych misek, wystarczy, że zakupimy dla ulubieńca kong, który możemy wypełnić smakołykami.
Niektóre czworonogi starannie pilnują swojej miski i są gotowe jej bronić. Takie zachowanie jest zazwyczaj związane z silną potrzebą kontrolowania najbardziej wartościowych zasobów. Aby uniknąć obrony miski, już od szczenięctwa powinniśmy budować u psiaka pozytywne skojarzenia-opiekuna ze smakołykami. Kiedy więc nasz ulubieniec je, warto dorzucać ma coraz to nowe, smaczne kąski. Co jednak robić, jeśli nasz zwierzak nie jest już szczeniakiem, a warczy na nas, kiedy tylko znajdziemy się w pobliżu jego pożywienia? Musimy przekonać go, że to nie miska ściśle łączy się z pożywieniem, ale zapewnia je tylko nasza obecność. Przez jakiś czas warto spróbować karmić pupila z ręki. Dobrym sposobem na rozwiązanie problemu może też być trening z użyciem dwóch miseczek. W czasie nauki nakładamy pupilowi pokarm najpierw na jedną, a potem na drugą miseczkę. Czworonóg musi widzieć, że dzięki naszej obecności stale otrzymuje nowe pożywienie. Stopniowo możemy nieco unosić miski, kiedy podajemy psu karmę [1]. Najważniejsze lekcja, jaką musi wynieść nasz ulubieniec z takiego treningu jest taka, że obecność człowieka w pobliżu jego miski jest zawsze dla niego korzystna.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
Źródła:
1. Fisher S., Miller M., 2009, Pies.100 Sposobów na rozwiązanie jego problemów, s.40.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gryzak dla psa to bardzo ważne akcesorium. Nadaje się i jako zabawka, i jako narzędzie treningowe oraz prozdrowotne. Na rynku mamy niezliczoną ilość różnych gryzaków. Wszystko zależy oczywiście od tego,...
Słowo „spacer” zimą dla wielu psiaków nabiera nowego znaczenia. Niektóre zwierzaki z radością reagują na wizję śnieżnych szaleństw, podczas gdy entuzjazm czworonożnych zmarzluchów wyraźnie opada. Niezależnie od tego, do jakiej...
Akcesoria do biegania z psem to zestaw trzech elementów, niezbędnych zarówno do właściwej amortyzacji wstrząsów podczas biegu, jak i do zwiększenia możliwości ciągnięcia przez psa oraz do ochrony kręgosłupa przed...