Jaką kuwetę wybrać dla kota

Jaką kuwetę wybrać dla kota?

Od najprostszych plastikowych misek po supernowoczesne samooczyszczające się kocie toalety – różnią się niemal wszystkim, ale łączy je jeden nadrzędny cel: stworzenie mruczkowi miejsca, do którego chętnie będzie zaglądał w razie fizjologicznej potrzeby. Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?

Kuwety otwarte dla kotów

Najpopularniejszym wariantem są proste plastikowe kuwety otwarte. Są tanie, wygodne w czyszczeniu, koty zwykle lubią z nich korzystać. Są też dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych kociąt, szczególnie jeśli zdecydujemy się na kuwetę z niskimi brzegami bądź z obniżonym progiem. Dodatkowym atutem jest ich duże zróżnicowanie pod względem kształtu: w sklepach znajdziemy wersje kwadratowe, prostokątne, owalne, a nawet narożne.

Zwolenników ekologicznych rozwiązań zachwyci kuweta otwarta wykonana z… kartonu. Wyposażona jest w laminowaną podkładkę, która zatrzymuje płyny. Jest składana i zajmuje niewiele miejsca, sprawdzi się więc podczas podróży. Zwykle spełnia swoją rolę przez około miesiąc.

Wszystkie kuwety otwarte mają jedną podstawową wadę: jeśli kot lubi energicznie przekopywać żwirek, będzie on lądował na podłodze. Aby zminimalizować ten problem, można zakupić kuwetę z podwyższonymi brzegami bądź z ramką (rantem).

Kuwety zamknięte (zakryte) dla kotów

Wysypywaniu żwirku można zapobiec, decydując się na kuwetę zamkniętą (zakrytą). Nie tylko pomaga utrzymać porządek wokół niej, ale także zatrzymuje przykre zapachy. Większość tego typu kuwet wyposażona jest w filtr węglowy, niektóre (te o wiele bardziej zaawansowane) posiadają nawet wentylator. Kuwety zakryte mogą mieć wejście w formie drzwiczek bądź w postaci otworu w górnej części pokrywy. Zwykle mają kształt owalny lub prostokątny, ale dostępne są również kuwety narożne.

Mimo wielu zalet, jakie posiadają kuwety zamknięte, może się jednak okazać, że nasz pupil po prostu nie będzie chciał z takiej toalety korzystać. Wiele kotów lubi mieć na oku to, co dzieje się dookoła, również podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kuweta zamknięta może się też nie sprawdzić na samym początku nauki czystości – kociętom o wiele łatwiej zrozumieć, jak wejść do odkrytej miski, niż jak przedostać się do „domku” przez drzwiczki.

Kuwety z podwójnym dnem dla kotów

Nieco mniej popularnym rozwiązaniem są otwarte kuwety z podwójnym dnem, z których jedno (to położone wyżej) posiada otwory. Do usuwania odchodów nie jest więc potrzebna łopatka, wystarczy unieść górną część i przesiać żwirek. Czasem jednak dochodzi do zatkania otworów zbrylonym żwirkiem.

Kuwety z podwójnym dnem mogą być używane bez żwirku. Wówczas odchody zatrzymują się na wyższym dnie, a mocz spływa w dół. Trzeba się jednak liczyć z tym, że konieczne będzie o wiele częstsze sprzątanie kociej toalety, a i unoszący się w jej pobliżu zapach nie będzie należał do przyjemnych.

Akcesoria do kuwet dla kotów

Mamy już kuwetę. Co dalej? Przydatne będą dodatkowe akcesoria, które ułatwią utrzymanie jej w czystości i pomogą zminimalizować nieprzyjemne zapachy. Podstawowym wyposażeniem jest łopatka, za pomocą której usuniemy z kuwety odchody. Po ich oddzieleniu można wrzucić je do specjalnego zamykanego kosza. Wymianę całego żwirku usprawni worek przeznaczony do rozścielenia na dnie kuwety – wystarczy go podnieść i wyrzucić z całą zawartością. Aby ograniczyć roznoszenie żwirku po mieszkaniu, warto umieścić przed kuwetą wycieraczkę, która zbierze drobinki przyczepione do łap mruczka.

Jeśli aromat docierający do naszego nosa jest dla nas wyjątkowo przykry, wspomóc się można neutralizatorem zapachów. Ma on zazwyczaj postać proszku, który rozsypuje się na dnie kuwety bądź na żwirku. W utrzymaniu higieny przydatne będą też spraye dezynfekujące, należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one porządnego wymycia miski.

Gdzie ustawić kuwetę dla kota?

Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego ulokowania kuwety. Najczęściej zaleca się wybranie miejsca spokojnego, ustronnego, np. łazienki. Wielu kotom zdaje się jednak nie przeszkadzać obecność domowników i doskonale radzą sobie nawet w ruchliwym przedpokoju.

Zdjęcie: Fotolia.com
Film: Kakadu

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu