Jaką klatkę wybrać dla świnki morskiej?

Jaką klatkę wybrać dla świnki morskiej?

Świnka morska (a właściwie kawia domowa, bo taką nazwę próbują przeforsować zoolodzy) to często jedno z pierwszych zwierzątek, jakie trafia pod nasz dach, zazwyczaj za namową dziecka. Nic dziwnego: jest niezwykle sympatyczna, inteligentna i (stosunkowo) łatwa w pielęgnacji. Ale zanim zaczniemy cieszyć się jej towarzystwem, trzeba zakupić odpowiednią (!) klatkę.

Jakiej klatki dla świnki morskiej nie należy kupować?

Już na wstępie warto podkreślić, jakie lokum NIE nadaje się dla świnki morskiej. Zrezygnować należy z klatek, składających się z kuwety i zabudowanej plastikowej pokrywy. Dlaczego? Znacznie ograniczony jest w niej przepływ powietrza, a że świnki dość często oddają mocz, w klatce szybko zaczyna być duszno i nieprzyjemnie. Wprawdzie w sklepach znajdziemy takie wersje klatek, w których wybrane powierzchnie pokrywy zastąpione są kratką, jednak w dalszym ciągu wentylacja nie będzie zadowalająca. Z tego samego powodu niewłaściwe będą akwaria (szczególnie te z wysokimi bokami i z wąskim dnem), w których powietrze dociera do świnki wyłącznie od góry.

Klatka dla świnki morskiej

Odpowiednia klatka dla świnki morskiej

Jaka więc powinna być klatka, w której świnka będzie żyć zdrowo i szczęśliwie? Należy mieć na uwadze, że świnki morskie, w przeciwieństwie np. do chomików, są zwierzętami naziemnymi. Co to oznacza? Nie są przystosowane do wspinania się po ścianach klatki, wchodzenia po stromych „schodkach”, nie mogą też biegać w kołowrotku. Świnki najbardziej lubią dreptać po ziemi, dlatego klatka nie musi być wysoka, ale powinna mieć spód o dużej powierzchni. Przyjmuje się, że jeśli hodujemy jedno zwierzątko, odpowiednia będzie klatka o wymiarach co najmniej 80×50 cm. Oczywiście, im świnek więcej, tym większe muszą mieć mieszkanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w klatce zamontować podest i prowadzące do niego „schodki” (o małym nachyleniu), ale należy pamiętać, że to tylko dodatek, który nie zrekompensuje niedostatku powierzchni, po której gryzoń może swobodnie biegać.

Dolna część klatki (kuweta) powinna być wykonana z plastiku. Warto zwrócić uwagę, aby brzegi kuwety były dość wysokie, unikniemy w ten sposób wysypywania ściółki przez świnkę. Górną część powinna tworzyć pokrywa wykonana w całości z metalowych prętów. Pokrywa zwykle mocowana jest do kuwety za pomocą zatrzasków, posiada też z boku otwierane wejście dla świnki (może otwierać się cały bok bądź tylko jego fragment). Niektóre klatki posiadają też „drzwiczki” w suficie, co pozwala na wyjmowanie zwierzątka bez konieczności zdejmowania całej góry.

Klatka dla świnki nie musi być wysoka ani tym bardziej wielopoziomowa, bo, jak już zostało wspomniane, gryzonie te nie lubią się wspinać. Ta cecha świnek sprawia, że można zdecydować się na klatkę całkowicie pozbawioną przykrycia – jest to tzw. klatka C&C, choć w Polsce jeszcze stosunkowo mało popularna.

Gdzie ustawić klatkę dla świnki morskiej?

Mamy już klatkę, ale powstaje pytanie, gdzie ją umieścić. Umiejscowienie nie powinno być przypadkowe. Świnki morskie są dość strachliwymi stworzeniami (szczególnie na początku, zanim się oswoją), naszym zadaniem jest więc zadbanie o to, aby wybrana lokalizacja dawała im poczucie bezpieczeństwa.

Niewskazane jest umieszczanie zarówno tam, gdzie nieustannie kręcą się domownicy, jak i tam, gdzie ci domownicy pojawiają się rzadko (np. w łazience czy, broń Boże, w piwnicy). Dobrym wyborem nie będzie również kuchnia, głównie z uwagi na kwestie higieniczne (świnki są nad wyraz sympatyczne, ale jednak produkują sporo odchodów) i unoszące się w powietrzu kuchenne zapachy, które mogą drażnić świnkę. Pozostaje więc pokój. Ale gdzie dokładnie?

Raczej nie umieszczajmy klatki na podłodze, najlepiej ustawić ją np. na szafce czy stoliku, tak aby świnka nie czuła się zagrożona przez istoty wiecznie spoglądające na nią z góry. Stolik ten z kolei nie powinien znajdować się w przeciągu czy w pobliżu kaloryfera, dobrym wyborem będzie jeden z kątów pokoju.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu