Co zrobić, aby w ogrodzie zamieszkał jeż i czy można go oswoić?

Jak zaprosić jeża do ogrodu?

Jak zachęcić jeża do zadomowienia się w naszym ogrodzie? I co zrobić, gdy kolczasty lokator w końcu tam zawita? Warto wiedzieć, że nasz ogród może być idealnym lokum dla jeża lub przynajmniej odpowiednim miejscem na zimowisko. Wystarczy tylko zadbać o kilka szczegółów, które zachęcą zwierzaka do pozostania tam na dłużej i zapewnią mu bezpieczeństwo na terenie całego ogrodu.

Jeż – pożyteczny lokator w naszym ogrodzie

Niestety nie każdy wie, jak pożytecznym stworzeniem może być jeż. Jego regularne wizyty w naszym ogrodzie z pewnością ograniczą populację szkodników, takich jak chrząszcze, ślimaki czy podjadki. Owady i drobne bezkręgowce stanowią bowiem podstawę jego jadłospisu. Warto przy okazji rozwiać wszelkie obawy i zaznaczyć, że obecność jeża nie zaszkodzi naszym roślinom. Wbrew powszechnej opinii zwierzaki te wcale nie żywią się owocami, więc jeśli hodujemy drzewka owocowe, to możemy być o nie spokojni – jeż nie spowoduje żadnych strat. Bezpieczne będą również nasze grządki, bo jeż w przeciwieństwie do kreta nie kopie głębokich nor, więc nie zryje nam ogrodu. Jeśli zatem w naszym ogrodzie zadomowi się jeż, nie należy go przeganiać. Wręcz przeciwnie – warto dołożyć wszelkich starań, by pozostał z nami na dłużej.

Odpowiednie warunki dla jeża w ogrodzie – jak je stworzyć?

Jeśli mieszkamy nieopodal łąk i lasów czy na obrzeżach miast, to jest szansa, że w naszym ogrodzie zamieszka jeż. Jak go do tego zachęcić? Przede wszystkim należy stworzyć warunki odpowiednie dla tego zwierzaka i sprawić, by mieszkanie w naszym sąsiedztwie było dla niego wygodne oraz bezpieczne. Warto wiedzieć, że jeże w warunkach naturalnych wybierają miejsca bujnie zakrzewione, trawiaste lub z gęstym runem. Lubią zwłaszcza tereny porośnięte drzewami liściastymi, bo pożywienia poszukują właśnie pośród opadłych liści. Często w nich też budują swoje gniazda lub przesypiają zimę zwinięte pod ich stertą.

Miejsce dla jeża w naszym ogrodzie powinno wyglądać podobnie. Warto zostawić gdzieniegdzie kilka dzikich zakątków, w których nie będziemy intensywnie gospodarować. Możemy obsadzić je roślinami tworzącymi zwarty gąszcz, a trawę lepiej pozostawić nieskoszoną. Jeża przyciągną także sterty liści, ściętych gałęzi, a nawet kompostownik. Oczywiście ogród musi być jak najbardziej naturalny. Pamiętajmy, że pestycydy oraz chemiczne środki do nawożenia roślin są śmiertelnym zagrożeniem dla jeża, więc lepiej ograniczyć ich zużycie do minimum, a najlepiej zastąpić ekologicznymi metodami ochrony roślin.

Jak zrobić domek dla jeża na zimę?

Aby zapewnić jeżowi jak najlepsze warunki, warto uzupełnić ogród o jeszcze jedną rzecz. Kolczastemu zwierzakowi na pewno spodoba się zaciszna kryjówka, w której bezpiecznie przezimuje. Warto wiedzieć bowiem, że jeże zapadają w sen zimowy, a na swoje leże wybierają przeważnie sterty liści i gałęzi. Okres hibernacji może trwać nawet 5 miesięcy, a w tym czasie temperatura ciała zwierzaka spada do około 10 stopni Celsjusza. Tętno i przemiana materii zwalniają, a organizm pobiera związki odżywcze z nagromadzonego latem tłuszczu. Możemy pomóc zwierzakowi przetrwać ten trudny czas, organizując mu przytulne i bezpieczne lokum w postaci niewielkiego domku. Możemy zbudować go z drewnianej skrzynki lub palety po owocach. Otwory wystarczy uszczelnić liśćmi lub sianem, a od góry okryć gałązkami. Taka skrzynka powinna mieć jednak dwa otwory wejściowe i niewielki otwór wentylacyjny w górnej ściance. Domek dla jeża najlepiej umieścić w pobliżu gęstych krzewów lub w grubej ściółce z liści.

Jak opiekować się jeżem w ogrodzie?

Jeże do zwierzęta dzikie, które doskonale radzą sobie ze zdobywaniem pożywienia i same troszczą się o swoje sprawy. Jeśli w naszym ogrodzie mieszka jeż, to najlepiej po prostu zostawić go w spokoju i zadbać jedynie o to, by w otoczeniu nie znalazło się nic niebezpiecznego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zwierzak potrzebuje pomocy ze strony człowieka. Niepokojące może być zwłaszcza spotkanie jeża w ciągu dnia, to znaczy poza naturalną porą jego aktywności. Warto wiedzieć, że jeże żerują od zmierzchu do świtu, a dzień przesypiają w legowiskach. Jeśli zatem spotkamy jeża za dnia, a jego zachowanie wydaje się niewłaściwie, to warto przyjrzeć się i ocenić jego ogólny stan. Widoczne uszkodzenia ciała, osłabienie czy larwy owadów pełzające po ciele to znak, że jeż potrzebuje naszej pomocy. W takiej sytuacji należy skontaktować się z pogotowiem ekologicznym lub zabrać zwierzaka do lecznicy.

Jeśli chodzi o dokarmianie, to przeważnie nie jest ono konieczne. Od czasu do czasu możemy poczęstować zwierzaka odrobiną ugotowanego bez soli mięsa drobiowego, dobrej jakości mokrą karmą dla kota lub specjalną karmą dla jeży, którą kupicie w sklepach Kakadu. W upały warto zostawiać mu także miseczki z wodą. Pamiętajmy jednak, że jeże to zwierzęta objęte w Polsce ochroną. To oznacza, że nie można zabierać ich do domu, a próby oswojenia i tak nie są łatwe. Nocą jeż tupie, fuka i sapie, co może być uciążliwe. Co więcej, wiele jeży przenosi pchły i kleszcze, więc lepiej nie brać ich do rąk.

↓ POKARMY DLA JEŻA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © zorandim75 — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak karmić jeża? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu