jak zapobiegac cukrzycy u psow

Jak zapobiegać cukrzycy u psów?

Stare dobre porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zasada ta sprawdza się nie tylko w odniesieniu do ludzi – dobrze mieć ją na uwadze również, gdy chodzi o zdrowie naszych domowych zwierzaków. Niestety nie wszystkie choroby powstrzymać możemy dietą czy odpowiednim trybem życia. Rozwojowi cukrzycy u psów trudno jest zapobiec. Wcale nie znaczy to jednak, że w dziedzinie tej kompletnie nic nie możemy zrobić.

Objawy świadczące o tym, że psiak może cierpieć na cukrzycę

Nieleczona cukrzyca u psa jest śmiertelnie niebezpieczna. Wdrożenie odpowiednich leków i dietetycznych zaleceń sprawia jednak, że psiaki cierpiące na tę poważną dolegliwość spokojnie cieszyć mogą się długim życiem. Kluczową kwestią jest więc tu jak najwcześniejsze wychwycenie pierwszych symptomów i szybkie zgłoszenie się ze zwierzakiem do weterynarza. Na szczęście u psa wcale nie tak trudno jest rozpoznać cukrzycowe objawy.

U naszych domowych czworonogów cukrzyca daje o sobie znać zwiększonym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu. Psu z nieuregulowanym cukrem ciężko jest wytrzymać od spaceru do spaceru. Jeśli więc pupil nasz nagle zacznie załatwiać się w domu, słusznie powinno nas to zaniepokoić. W początkowej fazie rozwoju choroby pies mimo wyraźnie zwiększonego łaknienia może też szybko tracić na wadze.

Psie genetyczne predyspozycje do cukrzycy

Kiepska dieta i mało aktywny styl życia wyraźnie przyczyniają się do rozwoju cukrzycy u ludzi. Niestety w przypadku psów choroba ta jest znacznie trudniejsza do powstrzymania, gdyż największy wpływ mają na nią czynniki genetyczne. Wśród czworonogów istnieją rasy niejako skazane na tę dolegliwość – tu prym wiodą teriery australijskie, ale i sznaucery oraz biszony. Ponadto amerykańskie badania wykazują, że rzadziej przypadłość ta dotyka psy rasowe, zdecydowanie popularniejsza jest zaś ona wśród czworonożnych mieszańców, oraz że nagminniej od psów chorują suczki.[1]

Sposoby na zapobieganie cukrzycy u psów

→ Zadbaj o prawidłową psią dietę

Dieta zawsze w sposób kluczowy wpływa na zdrowie naszych czworonożnych pupili. Nie jest tajemnicą, że menu wysokobiałkowe znacznie sprawniej utrzymuje cukier w ryzach niż jedzenie obfitujące w węglowodany proste. Stąd też podstawę wyżywienia naszych domowych pupili stanowić powinny wysokiej jakości białka zwierzęce. W przypadku ras szczególnie zagrożonych chorobą sięgnąć możemy też po karmy bezzbożowe (poczytaj więcej o hipoalergicznych karmach dla psów KLIK).

W diecie prewencyjnej nie możemy pozwolić sobie nie tylko na zbyt dużą ilość węglowodanów, ale i na nadmierną ilość tłuszczów. Te wywoływać mogą stany zapalne trzustki, a tym samym blokować należyte wydzielanie insuliny. Wejście glukozy do krwi skutecznie spowalnia błonnik. Stąd do suchej karmy zawsze dodać możemy szczyptę zielonych warzyw: blanszowany brokuł, brukselkę bądź jarmuż.

Karmy renomowanych marek serwują naszym pupilom należycie zbilansowany pokarm. Jeśli więc to nimi żywimy naszego zwierzaka, o narażanie go na cukrzycę nie musimy się martwić (sprawdź nasz ranking najlepszych karm dla psów KLIK). W przypadku jedzenia gotowanego w domu zadbać powinniśmy o prawidłowe proporcje zawartych w nim składników odżywczych. Z najtańszych karm dostępnych w supermarketach zrezygnujmy zaś na dobre.

→ Zapewnij zwierzakowi odpowiednią ilość ruchu

Każdy psiak potrzebuje należycie dostosowanej do jego potrzeb dawki ruchu. Niektóre zwierzaki spokojnie zabierać możemy na jogging bądź na rowerową przejażdżkę, innym zaś wystarczy zwykła przechadzka. Pamiętajmy też, że nawet sporej wielkości ogród nie jest w stanie zastąpić spacerów (dowiedz się, dlaczego pies potrzebuje spacerów KLIK). Dopiero przebieżka bądź dłuższa wędrówka zapewni psu dobre samopoczucie, uchroni go przed otyłością i wspomoże regulację cukru.

→ W przypadku suk pomyśl o kastracji

Fluktuacje hormonalne, jakie zachodzą w czasie cyklu, w sposób znaczący wpływają na metabolizm insuliny. Skoki progesteronu wyraźnie sprzyjają rozwojowi choroby, stąd też znacznie częściej cukrzyca dotyka te suki, które nie zostały poddane zabiegowi kastracji. Również w momencie, w którym cukrzyca już jest obecna, w celu utrzymania stałych dawek insuliny, zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu.

↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Źródło: https://thebark.com/content/preventing-and-treating-canine-diabetes
Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu