{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak zapobiec znaczeniu terenu przez kota?

Znaczenie swojego terytorium jest dla kotów czymś całkowicie normalnym i zgodnym z ich naturą, jednak dla właściciela może stać się naprawdę dużym problemem. Strzykanie strumieniem moczu w mieszkaniu powoduje nie tylko paskudne zacieki i zabrudzenia, ale towarzyszy temu również nieprzyjemny zapach. Nie ma sposobu, aby oduczyć kota znaczenia terenu. Żadne krzyki ani kary nie pomogą. Spowodują tylko stres u zwierzaka. Nie będzie rozumiał, dlaczego karzemy go za coś, co dla niego jest zupełnie naturalne i w żaden sposób nie połączy tego ze złym zachowaniem. Warto jednak rozprawić się z problemem inaczej.

Dlaczego kot znaczy teren?

Teren znaczą kocury. To sposób określania granic swojego terytorium i demonstrowania władzy na konkretnym obszarze. Im większy teren ma dany samiec, tym mocniej świadczy to o jego sile. Terytoria kocurów potrafią być naprawdę spore i obejmuje całe rewiry. W tych rewirach mieszkają także samice, z którymi samce mają kocięta. Im większy obszar, tym więcej kocic, a zatem i więcej możliwości rozprzestrzenienia swoich genów (poprzez płodzenie kociąt). Musimy pamiętać, że mruczki są bardzo terytorialne z natury i nie ma możliwości, aby nie znaczyły swojego obszaru. Jeżeli trzymamy pupila w mieszkaniu, potraktuje on całą przestrzeń jako teren, który należy wziąć w posiadanie i poinformować o tym otoczenie. Strzykanie moczem przez kota (z feromonami) to także sposób na komunikowanie się z pozostałymi mruczkami: zarówno z samicami, jak i potencjalnymi rywalami. Znaczenie terenu to również ostrzenie pazurów.

Jeżeli na kocim terytorium pojawia się drugi osobnik (dotyczy to również mieszkania), nasz zwierzak czuje się zagrożony. Aby walczyć o dominację i mocno podkreślić swoją obecność, zacznie znaczyć rewir częściej. Pryskanie (tak zazwyczaj mówi się w sposób potoczny o tym zjawisku) nasila się zatem, kiedy nasz pupil czuje się niepewnie, wyczuwa zagrożenie albo potrzebuje wzmocnić swoje poczucie bezpieczeństwa poprzez demonstrowanie obecności (i władzy) na danym obszarze.

Warto także wiedzieć, że nie każde oddawanie moczu przez kocura oznacza pryskanie. Znaczenie terenu  przez kota wygląda bardzo charakterystycznie, ponieważ mruczek oddaje strugę moczu pod dużym ciśnieniem i na powierzchnie pionowe (na przykład na ściany lub drzewo). Proces jest szybki, stąd nazwa strzykanie. Towarzyszy temu często również charakterystyczne drżenie ogona.

↓ PREPARATY ZAPOBIEGAJĄCE ZNACZENIU TERENU PRZEZ KOTA ↓

Znaczenie terenu przez kota – co robić?

Najprostszym sposobem na walkę ze znaczeniem terenu przez kota jest kastracja danego osobnika (poczytaj więcej o zaletach sterylizacji kotów KLIK). Strzykanie jest charakterystyczne dla dojrzałych płciowo kotów i związane z układem hormonalnym. Wykastrowany samiec znaczy teren o wiele rzadziej. Zabieg odbywa się pod narkozą i jest całkowicie bezpieczny. Mruczek szybko dochodzi do siebie i nie dzieje mu się żadna krzywda. To mit, że wykastrowane koty robią się skrajnie leniwe, tylko leżą i do tego tyją. Co więcej, często właśnie łagodnieje im charakter (są mniej agresywne i nie włóczą się aż tak po okolicy), co jest przyjemne dla właściciela i bezpieczniejsze dla pupila. Jeżeli chodzi o tycie, problem zazwyczaj rozwiązuje trochę mniej kaloryczna dieta. Możemy się zdecydować na specjalną karmę dla kotów sterylizowanych ». Jeżeli do tego będziemy się z kotem często bawić i pobudzać jego ciekawość świata, żadne skutki uboczne kastracji nie są nam straszne i możemy ich w ogóle nie zauważyć. Zniknie natomiast znaczenie terenu.

Wykastrowany kot dalej znaczy teren – co robić?

Zdarza się, że mimo zabiegu kastracji, nasz ulubieniec dalej znaczy teren. Problem jest wówczas zapewne natury psychologicznej. Może w mieszkaniu lub bliskim sąsiedztwie pojawił się nowy kocur? To dla pupila ogromny stres i za wszelką cenę próbuje zamanifestować swoją obecność i utrzymać prawo do obszaru. W dużej mierze zależy również od nas, jak ułożą się nowe relacje czworonogów pod jednym dachem. Kotom zdarza się też pryskać podczas bardzo stresujących sytuacji. Mogą to zatem robić podczas długiej podróży albo u weterynarza. Zdarzają się w końcu mruczki, które są na tyle rozchwiane psychicznie, że rekompensują sobie strzykaniem wiele potrzeb. W takim wypadku należy im przede wszystkim okazać mnóstwo troski i miłości. Najbardziej ze wszystkiego potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Jeżeli nie potrafimy sobie sami poradzić z problemem, warto pójść z pupilem do zoopsychologa. Na pewno nam pomoże.

↓ KARMA DLA KOTÓW STERYLIZOWANYCH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu