Jak założyć hodowle psów?

Jak założyć hodowlę psów?

Nasz czworonóg jest wspaniały i wyjątkowy, a my chcemy wykorzystać jego potencjał genetyczny? W głowie z pewnością kiełkuje nam myśl o założeniu własnej hodowli, a oczami wyobraźni widzimy już naszego psiaka z gromadką prześlicznych szczeniąt. Prowadzenie hodowli może dostarczyć naprawdę wiele satysfakcji, pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Jakie warunki musimy spełnić, by móc rozmnażać naszego pupila, a później z powodzeniem znaleźć domy dla wszystkich małych psiaków?

Jak przygotować się do założenia hodowli psów?

Mimo, że wychów szczeniąt jest zajęciem fascynującym, należy zdawać sobie sprawę, że ciąży na nas duża odpowiedzialność. Naszym obowiązkiem będzie nie tylko dbanie o zdrowie i właściwe żywienie czworonogów, ale również o zapewnienie im odpowiedniej socjalizacji. To, na jakie psy wyrosną, zależy w dużej mierze od nas. Szczególnie istotna w pierwszej fazie socjalizacji jest możliwość interakcji z rodzeństwem i matką. Nasze szczenięta nie mogą więc trafić do nowych domów zbyt wcześnie – dobrze, jeśli zostaną z nami przynajmniej do ukończenia 8 tygodnia życia.

Nawet małe czworonogi wymagają odpowiedniej przestrzeni. Jeszcze zanim przejdziemy do rozmnażania naszej suczki, musimy rozważyć, czy dysponujemy terenem, na którym małe psiaki będą mogły do woli bawić się i biegać.  Wcześniej zadbajmy też o ogrodzenie – maluchy mogą przedostać się na zewnątrz nawet małą szparą.

Przed założeniem hodowli powinniśmy też sobie uświadomić, że nie zawsze jest łatwo pozyskać potencjalnych nabywców czworonogów. Moda na poszczególne rasy zmienia się w mgnieniu oka, a nawet popularność określonych psów nie gwarantuje, że uda nam się sprzedać wszystkie szczenięta. Jeśli jednak dokładnie przemyśleliśmy wszystkie za i przeciw i chcemy spróbować, musimy dowiedzieć się, jak przebiega zakładanie własnej hodowli.

Jak wygląda zakładanie hodowli?

Jeżeli mamy już własnego rasowego czworonoga, możemy zacząć działać. Aby myśleć o własnej hodowli powinniśmy najpierw zapisać się do wybranej organizacji kynologicznej. Najpopularniejszą z nich jest Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który należy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Jeśli zdecydujemy się na członkostwo w ZkwP naszą suczkę możemy rozmnażać dopiero wtedy, gdy ukończy 15 miesięcy i uzyska na trzech wystawach bardzo dobre oceny. Ponadto, jedna z tych ocen musi zostać otrzymana na wystawie międzynarodowej albo klubowej. Niezbędne jest również zarejestrowanie przydomka hodowlanego, który otrzymają wszystkie szczeniaki z naszej hodowli.

Kiedy spełnimy już wymogi stawiane przez organizację kynologiczną, musimy znaleźć odpowiedniego psa reproduktora i zaplanować krycie naszej suczki. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, możemy oczekiwać pierwszych szczeniąt. Po ich przyjściu na świat, czeka nas jeszcze kilka formalności – należy zadbać m.in. o metryki, oznakować szczeniaki i poddać cały miot przeglądowi. Pamiętajmy też, że imiona wszystkich psiaków z miotu muszą zaczynać się na tą samą literę [1].  Zapewne planujemy rozwijać naszą hodowlę – możemy więc pozostawić sobie jakiegoś psiaka z miotu albo zakupić od zaprzyjaźnionych osób kolejną suczkę, dzięki czemu nasza hodowla będzie się rozrastać.

Jak znaleźć nowe domy dla szczeniąt?

Chcemy, aby każdy z czworonogów znalazł kochający dom, ale jak tego dokonać?  Powinniśmy zawczasu zadbać o reklamę hodowli – np. prowadząc własną stronę internetową. Oferty sprzedaży szczeniąt warto zamieszczać też w czasopismach dla hobbystów czy na portalach z ogłoszeniami. Nie do przecenienia są również kontakty zdobyte podczas wystaw – jeśli dobrze się zaprezentujemy, łatwiej będzie zdobyć chętnych zainteresowanych nabyciem naszych szczeniąt. Mimo, że czasami trudno znaleźć nowych właścicieli dla czworonogów, nie znaczy to wcale, że musimy oddać naszych wychowanków, każdemu, kto się po nie zgłosi. Ostateczna decyzja należy zawsze do nas, a poprzedzona zawsze powinna być dokładnym rozeznaniem, czy nasz szczeniak na pewno trafi w dobre ręce.

Jak przygotować szczeniaki na zmianę domu?

Zmiana domu to dla każdego czworonoga moment przełomowy, a jednocześnie źródło dużego stres.  Warto więc zrobić wszystko, aby ułatwić szczeniakowi aklimatyzację w nowym miejscu. Koniecznie zaopatrzmy nowego właściciela w karmę, którą otrzymywał dotychczas nasz ulubieniec. Zadbajmy też o poczucie bezpieczeństwa szczeniaka, dostarczając mu kocyk pachnący gniazdem. Mamy też obowiązek służyć radą i pozostawać w kontakcie telefonicznym z nowymi opiekunami.

Źródło:
1. http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_hodowli_psow_rasowych.pdf

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu