{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak wyrobić paszport dla kota?

Zagraniczny wyjazd z kotem zawsze wiąże się z licznymi przygotowaniami. Trzeba nie tylko spakować wszystkie niezbędne rzeczy mruczka, ale także zadbać o jego dobre samopoczucie. Nie mniej istotne jest uregulowanie wszystkich kwestii formalnych związanych z przewozem pupila. Niezbędne jest przede wszystkim wyrobienie futrzakowi paszportu. Gdzie i w jaki sposób możemy otrzymać taki dokument?

Czym jest paszport dla kota?

Paszport dla kota słusznie kojarzy się większości osób z podobnym dokumentem uprawniającym podróżników do przekroczenia granic państw. O ile jednak taki dokument nie jest nam potrzebny, jeśli przemieszczamy się w obrębie UE, u czworonogów jest odwrotnie. Paszport dla kota jest niezbędny, jeśli wyjeżdżamy z pupilem do któregokolwiek z krajów wspólnoty. Co więcej, może przydać się także w przypadku wyjazdów do państw, które nie są członkami Unii Europejskiej, ale mają podobne zasady dotyczące ochrony przed wścieklizną (Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Monako, Andora, Liechtenstein, San Marino i Watykan).

Paszport jest dokumentem identyfikacyjnym. Informacje w nim zawarte, takie jak opis zwierzaka i numer identyfikacyjny, pozwalają w sposób jednoznaczny potwierdzić tożsamość czworonoga. Ponadto w paszporcie znajdują się dane kontaktowe właściciela. Bardzo istotne są także informacje o stanie zdrowia futrzaka – adnotacje dotyczące szczepień i innych zabiegów profilaktycznych. Należy pamiętać, że takie dane (zwłaszcza dotyczące szczepień i stanu zdrowia kota) muszą być na bieżąco aktualizowane i odnotowane w paszporcie.

Gdzie można wyrobić paszport dla kota?

Osobami odpowiedzialnymi za wystawianie paszportów dla zwierząt są lekarze weterynarii. Weterynarz, który chce uczestniczyć w tej procedurze, musi być wpisany do rejestru prowadzonego przez Okręgową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Jeśli zatem chcemy znaleźć uprawnionego do wystawiania paszportów lekarza w naszej okolicy, możemy wyszukać dane specjalistów na stronie internetowej odpowiedniej placówki. Wszystkie rejestry dostępne są też na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. W praktyce znalezienie takiego weterynarza nie stanowi większego problemu i zazwyczaj nawet w mniejszych miastach jest co najmniej kilku takich specjalistów.

Jakie warunki musi spełniać kot, aby mógł otrzymać paszport?

Wyrabianie paszportu nie jest wcale procedurą skomplikowaną ani czasochłonną. Aby zwierzak mógł otrzymać taki dokument, musi spełniać jednak kilka warunków. Najważniejszym wymogiem jest trwałe oznakowanie futrzaka i nadanie mu niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego. Następuje ono przez wykonanie tatuażu bądź wszczepienie pod skórę mikroczipa przez lekarza weterynarii. Obecnie wedle przepisów unijnych uznawany jest jednak tylko ten drugi sposób znakowania. Jeśli jednak nasz mruczek ma tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011 roku, w większości państw UE bez przeszkód możemy z nim podróżować.

Choć w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, warto wiedzieć, że każdy futrzak, z którym planujemy wyjechać za granicę, musi posiadać takie szczepienie. Pierwsze szczepienie jest ważne po upływie 21 dni, kolejne dawki podawane muszą być regularnie raz w roku. W przypadku wyjazdu bardzo istotne jest, by szczepienie wykonać dopiero po zaczipowaniu zwierzaka. W innym wypadku nie będzie on ważne.

W paszporcie odnotowywane są również informacje o innych szczepieniach i procedurach medycznych. Z tego względu należy upewnić się, jakie wymogi obowiązują w państwie, do którego planujemy udać się z mruczkiem. Czasami konieczne bywa np. odrobaczenie kota lub zabezpieczenie go przed pchłami i kleszczami (dowiedz się więcej o środkach przeciw pchłom i kleszczom dla kotów KLIK).

↓ PREPARATY PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA KOTA ↓

Jak przebiega wyrabianie paszportu dla kota?

Nasz kot jest oznakowany i ma wszystkie aktualne szczepienia? Nie pozostaje nam nic innego, jak poprosić upoważnionego lekarza o wystawienie dokumentu. To na weterynarzu spoczywa odpowiedzialność za uzupełnienie wszystkich niezbędnych informacji w paszporcie. Aby mógł wydać naszemu mruczkowi paszport, musi jednak sprawdzić oznakowanie zwierzaka i odczytać jego numer identyfikacyjny. Powinniśmy też mieć przy sobie książeczkę zdrowia mruczka, w której zapisane zostały informacje o jego wszystkich szczepieniach. Jeżeli są aktualne, wystarczy, że lekarz poświadczy to w paszporcie. Weterynarzowi pozostaje jeszcze uzupełnienie danych o sobie, zwierzaku i właścicielu. Jeśli wszystkie niezbędne pozycje w paszporcie zostały wypełnione, nasz mruczek od strony formalnej jest już gotowy do wyjazdu.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu