jak wybrac dobra karme dla psa

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Opracowanie prawidłowej diety dla czworonoga zawsze wymaga głębokiego namysłu. Choć mogłoby się wydawać, że wybór gotowej karmy jest dużo łatwiejszy niż samodzielne komponowanie psich posiłków, nigdy nie powinien być on jedynie kwestią przypadku. Tylko wysokiej jakości produkty mogą bowiem w pełni zaspokoić potrzeby naszego pupila. Po czym jednak poznać, że karma jest naprawdę wartościowa? O czym pamiętać, wybierając pokarm dla czworonoga?

Kieruj się potrzebami czworonoga

Zanim przystąpimy do poszukiwania pokarmu dla naszego podopiecznego, musimy najpierw określić jego potrzeby żywieniowe. Warto pamiętać, że nawet najlepsza karma może nie być odpowiednia dla psa, jeśli nie będzie precyzyjnie dopasowana do jego wymagań. Przeanalizujmy więc wiek zwierzaka, jego rasę i wielkość, a także poziom aktywności. Bacznie przyjrzyjmy się również ewentualnym problemom zdrowotnym naszego pupila. Alergia, nietolerancja pokarmowa, choroby przewodu pokarmowego mogą znacznie skrócić listę idealnych produktów dla czworonoga (poczytaj więcej o karmie dla psa z alergią pokarmową KLIK).

Jak ocenić czy karma dla psa jest dobra?

 

 

Kiedy określimy już wszystkie czynniki kształtujące zapotrzebowanie zwierzaka na składniki pokarmowe, możemy przystąpić do wyboru rodzaju pożywienia. Podstawowy podział pozwala wyróżnić karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. Pierwsze z nich dostarczają psiakom wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach, dlatego jadłospis żywionych nimi zwierzaków nie wymaga wzbogacenia. Takie produkty to doskonały wybór, jeśli chcemy karmić psiaka wyłącznie gotowym pokarmem. Z kolei karmy uzupełniające nie są odpowiednio zbilansowane i nie powinny nigdy być podstawą diety. Świetnie sprawdzą się za to w roli przekąsek i urozmaiceń w menu czworonoga. Tego typu produkty z powodzeniem mogą wybrać zwolennicy domowego jedzenia, którzy samodzielnie komponują psie posiłki i od czasu do czasu chcieliby podać pupilowi coś specjalnego. Na etykiecie karmy dla psa znajdziemy też informację o tym, dla kogo przeznaczony jest dany produkt. Najpierw musimy zatem dopasować pokarm do stanu zdrowia pupila (karma bytowa dla zdrowych psów albo weterynaryjna wspomagająca leczenie dla chorych zwierzaków). Następnie przechodzimy do doboru karmy pod kątem wieku psa (dla szczeniąt, psów dorosłych, seniorów ») i jego rasy/wagi. Jeśli nasz ulubieniec ma jednak jakieś szczególne potrzeby (np. zwiększone zapotrzebowania na energię wynikające z uprawiania sportu), musimy je również uwzględnić.

MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Przeanalizuj skład produktu

Jakości karmy nie da się ocenić bez dokładnej analizy jej składu. Warto wiedzieć, że lista składników na etykiecie nie jest przypadkowa. Na samym początku wykazu znajduje się ten składnik, którego w pokarmie jest najwięcej. W dobrej karmie nie będą to z pewnością zboża, lecz mięso. Najlepiej wybierać pokarmy, których skład został precyzyjnie określony przez producentów. Na ich etykietach znajdziemy wyszczególnione surowce (np. kurczak, ryż), a nie jedynie nieprecyzyjne określenia kategorii składników (np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, zboża). Wartościowe karmy odznaczają się na ogół wysoką zawartością białka (powyżej 26% w suchej masie). Pamiętajmy jednak, by upewnić, że w produkcie dominuje białko pochodzenia zwierzęcego. Powinniśmy też zwrócić uwagę na przyswajalność pożywienia. Pokarm zawierający hydrolizowane białka i minerały w formie chelatów może być wart naszej uwagi. Kolejnym wyznacznikiem jakości pożywienia może być źródło węglowodanów. Dobrze, aby pochodziły one z warzyw i owoców, ewentualnie z lekkostrawnych zbóż (np. ryż). W pokarmach najwyższej klasy nie może ponadto zabraknąć składników o działaniu prozdrowotnym, np. oleju rybnego (źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega- 3), ziół, prebiotyków oraz źródeł chondroityny i glukozaminy. Po czym jeszcze można poznać dobrą karmę? Z pewnością po jej naturalności. Pokarmy z najwyższej półki nie zawierają sztucznych konserwantów, barwników ani genetycznie modyfikowanych surowców. Często znajdziemy w nich za to produkty regionalne i ekologiczne, o unikalnych dobroczynnych właściwościach.

Weź pod uwagę preferencje psa

Na nic zdadzą się nasze skrupulatne analizy, jeśli zapomnimy o tym, co najważniejsze, czyli o indywidualnych upodobaniach naszego pupila. Dobra karma dla psa to bowiem nie tylko produkt o wspaniałej recepturze, ale przede wszystkim jedzenie, które z prawdziwą przyjemnością pałaszuje nasz podopieczny. Warto więc dokładnie poznać żywieniowe preferencje zwierzaka. Konieczne może być przetestowanie kilku produktów różniących się smakiem, zapachem czy konsystencją. Dla psiaków duże znaczenie ma zapach pożywienia, dlatego aromatyczny pokarm z pewnością będzie dla nich zawsze najbardziej atrakcyjny. O tym, czy karma smakuje naszemu zwierzakowi, najlepiej świadczy jego zachowanie. Czy psiak niecierpliwie czeka on na każdy posiłek i starannie opróżnia całą miseczkę? A może raczej pożywienie nie budzi jego zainteresowania? By znaleźć pokarm idealny, trzeba czasami trochę poeksperymentować. Widoczne zadowolenie na psim pysku będzie jednak najlepszym dowodem na to, że było warto.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA WYSOKIEJ JAKOŚCI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu