Jak utrzymac odpowiednia temperature w akwarium

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w akwarium?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury wody w akwarium to sprawa bardzo ważna, bo wpływa bezpośrednio na życie roślin oraz ryb, które hodujemy w zbiorniku. W zależności od gatunku ryb, woda musi być cieplejsza albo chłodniejsza. Wyjątkowo wymagające w tym względzie są gatunki tropikalne, które do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania potrzebują temperatury w przedziale od dwudziestu dwóch do nawet dwudziestu ośmiu stopni. Dlatego tak ważne jest, aby wybierając roślinność oraz ryby do akwarium mieć świadomość, jakie mają zapotrzebowanie temperaturowe. Źle dobrana temperatura wody może bardzo niekorzystnie wpływać na zdrowie ryb oraz wybarwienie, a w przypadku roślin powodować usychanie albo nawet gnicie. Pamiętajmy też, że ryby to zwierzęta zmiennocieplne, czyli przystosowujące się do temperatury otoczenia. Jeśli warunki, które im urządzimy, będą za bardzo odbiegały od tych, do których są przyzwyczajone, pojawią się problemy.

Co zrobić, by woda w akwarium była czysta?

Grzałki akwariowe

Podstawowym i niezbędnym narzędziem do regulacji wody w akwarium jest grzałka, która – jak sama nazwa wskazuje – podgrzewa wodę do konkretnej temperatury. Oczywiście grzałka do akwarium to tylko urządzenie, natomiast za ustawienie prawidłowej temperatury odpowiadamy my, czyli właściciele. Ogólna zasada jest taka, że małe zbiorniki, czyli takie do osiemdziesięciu litrów, powinny być ogrzewane mocą jednego wata (jednostka mocy) na jeden litr wody. Większe akwaria potrzebują pół wata na jeden litr wody. Oprócz samej grzałki i jej mocy (oraz wielkości akwarium) liczy się również kilka innych czynników. Wśród nich ważne jest zastosowanie pokrywy akwariowej (spełnia rolę izolatora ciepła), a nawet temperatura wody na zewnątrz, czyli w naszym mieszkaniu oraz sam sposób, w jaki je ogrzewamy.

Rodzaje grzałek do akwarium

Podstawowym rozróżnikiem przy podziale grzałek  do akwarium jest obecność termostatu. Niektóre modele go nie mają, inne jak najbardziej tak. Termostat to bardzo wygodne i ekonomiczne urządzenie, które reguluje i ustawia pracę urządzenia w taki sposób, że właściciel nie musi się już o nic martwić. Termostat sprawdza się idealnie, jeśli chcemy uzyskać optymalną temperaturę w zbiorniku bez konieczności sprawdzania jej co chwila i przestawiania grzałki. Termostat zrobi to za nas, ponieważ działa na zasadzie mechanizmu regulującego, czyli ma możliwość włączania lub wyłączania grzałki, kiedy zachodzi taka potrzeba. W ten sposób temperatura w akwarium będzie dokładnie taka, jaką chcemy mieć. Ryby z pewnością to docenią, tak samo jak rośliny w akwarium. Grzałka do akwarium  z termostatem jest nieco droższa niż bez, ale różnica nie jest ogromna i wybór dwa w jednym naprawdę się opłaca. Grzałki możemy też podzielić ze względu na materiał, a którego są zrobione. Zazwyczaj albo mamy do czynienia z grzałkami szklanymi, albo plastikowymi. Każda ma swoje zalety. Grzałki szklane są najbardziej popularne i uchodzą za tradycyjne i sprawdzone, natomiast modele plastikowe są nietłukące się i mają zazwyczaj mniejsze rozmiary, co bardzo sprawdza się w przypadku zbiorników o skromnych wymiarach.

↓ GRZAŁKA DO AKWARIUM ↓

Montaż grzałki w akwarium

Grzałkę do akwarium warto umieścić z głową, aby potem nie musieć jej nigdzie przenosić, kiedy okaże się, że wybrane przez nas początkowo miejsce nie sprawdza się zbyt dobrze. Zasada jest taka, że najlepiej umieścić grzałkę na tylnej szybie, możliwie nisko, ale też nie za nisko, bo wtedy grzałka znajduje się prawie przy żwirze dennym i może zaburzać cyrkulację wody. Zanim zamontujemy sprzęt, sprawdźmy też wcześniej, czy grzałce niczego nie brakuje i nie odpada od niej żadna część oraz czy jest szczelna, bo woda dostająca się do wnętrza urządzenia może poczynić spore szkody. Nie włączajmy jednak grzałki, dopóki nie zanurzymy jej w wodzie, aby nie zaburzać naturalnego chłodzenia sprzętu.

Na rynku jest kilka firm, produkujących godny zaufania sprzęt akwarystyczny. Wśród nich znajduje się polska marka Aquael, zdobywająca coraz większą popularność. Grzałki, zarówno z termostatem, jak i same dostaniemy w sklepach zoologicznych Kakadu.

↓ GRZAŁKA AQUAEL DO AKWARIUM ↓
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Sergii Figurnyi — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Grzałki akwariowe Aquael | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu