Jak- prawidlowo usunac psu kleszcza

Jak usunąć psu kleszcza?

Codzienne spacery to dla większości czworonogów źródło ogromnej radości. Niestety, podczas przechadzek na psiaki czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Szczególnym zagrożeniem dla naszych zwierzaków są czające się w zaroślach kleszcze. Czasami, mimo wzmożonych środków ostrożności, nie udaje się uchronić pupila przed ich atakiem. Co zrobić, jeśli znajdziemy na ciele psa groźnego pajączka? W jaki sposób prawidłowo usunąć psu kleszcza?

Preparaty na kleszcze dla psa

Profilaktyka przeciwkleszczowa u psów

Kleszcze nie bez powodu uchodzą za jedne z najbardziej niebezpiecznych pasożytów. Pajęczaki są wektorami chorób zakaźnych, które potrafią doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w organizmie czworonogów. Do najgroźniejszych chorób odkleszczowych notowanych u psów należą m.in. borelioza (poczytaj więcej o objawach boreliozy u psa KLIK) i babeszjoza ». Niestety, obecnie istnieje poważne ryzyko spotkania pajęczaków na zwykłym spacerze. Pasożyty te są dosyć rozpowszechnione w otoczeniu i niejednokrotnie występują nawet w miejskich parkach. Na domiar złego w ostatnich latach, ze względu na zmiany klimatyczne, wydłużeniu ulega sezon ich aktywności. Pajęczaki budzą się do życia już przy temperaturze około 4 ℃. Nierzadko mogą więc zagrażać psom nawet w czasie kalendarzowej zimy. Właśnie dlatego tak istotne jest zagwarantowanie zwierzakom skutecznej całorocznej ochrony przed tymi pasożytami.

Podstawą profilaktyki przeciwkleszczowej u psów jest stosowanie odpowiednich środków zwalczających pasożyty zewnętrzne. Najskuteczniejszą ochronę zapewniają preparaty biobójcze, zawierające akarycydy (m.in. permetrynę, flumetrynę, fipronil). Tego typu specyfiki zaburzają pracę układu nerwowego pajęczaków i w konsekwencji powodują szybką śmierć pasożytów. Dzięki temu, nawet jeśli kleszcz zaatakuje czworonoga, jest mało prawdopodobne, że dojdzie do transmisji patogenów. Istnieją też środki na bazie naturalnych olejków eterycznych (poczytaj więcej o naturalnych sposobach na kleszcze u psa KLIK), które maskują obecność psów w środowisku, a co za tym idzie – sprawiają, że pajęczaki mają duże trudności z ich namierzeniem. Preparaty na kleszcze występują m.in. w postaci kropli, sprayów i obroży. Specyfiki znacznie różnią się czasem działania (od 3. tygodni do 8. miesięcy), dlatego nie można zapomnieć o ich regularnym aplikowaniu (sprawdź najlepsze preparaty na kleszcze dla psa KLIK).

↓ OBROŻE PRZECIW KLESZCZOM DLA PSA ↓

Jak jeszcze możemy zabezpieczyć pupila przed kleszczami? Z pewnością warto ograniczyć spacery to terenach, gdzie istnieje największe ryzyko napotkania pajęczaków. Do takich miejsc zaliczane są przede wszystkim łąki, lasy, tereny podmokłe i obrzeża rzek oraz stawów. Pamiętajmy, że wilgoć sprzyja podwyższonej aktywności kleszczy. Zachowajmy więc wzmożoną ostrożność, jeśli w ostatnim czasie wystąpiły opady deszczu. Nic nie zastąpi jednak naszej czujności. Po każdym spacerze powinniśmy dokładnie skontrolować sierść podopiecznego. Nie obejdzie się bez gruntownego wyczesania szaty gęstym grzebieniem. Warto zwrócić szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, gdzie skóra jest cienka (np. pachwiny, okolice uszu).

↓ KROPLE SPOT-ON PRZECIW KLESZCZOM DLA PSA ↓

Co zrobić, jeśli znajdziemy kleszcza u psa?

Jeśli podczas gruntownej kontroli psiej okrywy włosowej wykryjemy kleszcza, nie powinniśmy wpadać w panikę. Usunięcie pajęczaka przed upływem 24 h od rozpoczęcia przez niego żerowania znacząco minimalizuje ryzyko chorób odkleszczowych. Niezwłocznie przygotujmy sobie zatem akcesoria, które pomogą nam wyciągnąć pasożyta tkwiącego w skórze naszego pupila. Kleszcza nie należy raczej usuwać palcami. Lepiej zaopatrzyć się w pęsetę lub specjalne szczypce (zwane kleszczołapkami). Przydatne mogą okazać się też rękawiczki ochronne, które uchronią nas przed bezpośrednim kontaktem z pasożytem. Nie zaszkodzi przygotować ponadto środek do dezynfekcji skóry czworonoga. Nie da się ukryć, że wiele psiaków boi się wszelkich zabiegów medycznych czy pielęgnacyjnych. Jeśli zauważą nasze manewry, mogą się przestraszyć i usiłować się ukryć. W takiej sytuacji dobrze poprosić kogoś o asystowanie przy zabiegu i pomoc np. w przytrzymaniu zwierzaka.

↓ SZCZYPCE DO USUWANIA KLESZCZY U PSA ↓

Jak prawidłowo usunąć psu kleszcza?

Usuwanie psu kleszcza » nie jest zbyt skomplikowane. Jeśli jednak nigdy tego nie robiliśmy i nie jesteśmy pewni, że wykonamy zabieg prawidłowo, możemy udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Aby wyciągnąć pajęczaka, trzeba chwycić go możliwie jak najbliżej skóry czworonoga, a następnie energicznie, ale nie gwałtownie, wykręcić. Pasożyta najlepiej wykręcać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Kleszcza można również po prostu wyciągnąć, wykonując pionowy ruch w górę. Metoda ta zwykle obarczona jest jednak większym ryzykiem rozerwania pajęczaka. W takim przypadku w ciele psiaka wciąż mogą pozostać fragmenty pasożyta. Niezalecane jest także chwytanie kleszcza za odwłok czy smarowanie go tłuszczem bądź alkoholem. Może to spowodować gwałtowne uwalnianie do krwi psa patogenów. Kleszcza po usunięciu najlepiej spalić lub zutylizować w toalecie.

Po całym zabiegu powinniśmy dokładnie zdezynfekować skórę w miejscu, gdzie tkwił kleszcz. Konieczne jest także baczne przyjrzenie się tej okolicy. Upewnijmy się, że wyciągnęliśmy pasożyta w całości. Jeżeli zaczerwienienie w pobliżu rany nie ustąpi po kilku dniach lub u psa wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy (np. utrata apetytu, wymioty, krwiomocz, kulawizny), natychmiast skonsultujmy się z weterynarzem. Nie zapomnijmy poinformować go o ryzyku choroby odkleszczowej u pupila. Na pewno ułatwi to diagnostykę i szybkie wdrożenie ewentualnego leczenia.

↓ SPRAYE DO ZWALCZANIA KLESZCZY W OTOCZENIU PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © V&P Photo Studio — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu