Jak sadzić rośliny w akwarium?

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Akwarium z dużą liczbą zdrowych i odpowiednio dobranych roślin wygląda naprawdę pięknie. Uzyskanie pożądanego efektu wymaga od akwarysty nie tylko pewnego wyczucia estetyki, ale również wiedzy z zakresu uprawy roślinności wodnej. Zacznijmy od jej sadzenia.

Korzeniami w dół

Przed posadzeniem wszystkie rośliny należy dokładnie obejrzeć i usunąć chore oraz obumarłe liście i korzenie. Te ostatnie warto nieco przyciąć. Zabieg ten nie tylko nie zaszkodzi roślinom, ale wręcz odwrotnie, umożliwi szybsze ich przyjęcie się. Podczas sadzenia trzeba uważać, by korzenie skierowane były ku dołowi i nie podwijały się. Niby jest to jasne, ale jak się okazuje wielu początkujących akwarystów nie zwraca na to uwagi. Pamiętajmy też, by zachować pewien odstęp między poszczególnymi roślinami – z czasem się przecież one rozrosną, więc muszą mieć na to miejsce.

Przed czy po nalaniu wody do akwarium?

Nie ma większego znaczenia, czy posadzimy rośliny przed czy po nalaniu wody do akwarium. Łatwiej jest to zrobić przed, ale trudniej jest wtedy ocenić efekt sadzenia, ponieważ nie widać tego, w jaki sposób rośliny rozkładają się w toni wodnej. Najważniejsze jest to, by nie zalewać ich ani nie sadzić w zimnej wodzie, ponieważ niekorzystnie odbija się to na ich zdrowiu. Woda powinna mieć przynajmniej temperaturę pokojową.

Z przodu czy z tyłu akwarium?

By uzyskać najlepsze efekty wizualne, rośliny sadzimy tak, by nie zasłaniały się wzajemnie. Najwyższe z nich umieszczamy zatem z tyłu akwarium i po jego bokach, średnie pośrodku, a najniższe z przodu. Przy samej szybie powinno się zostawić pas wolny od roślinności lub posadzić gatunki tworzące. trawniki (na przykład żabienica delikatna).

Pojedynczo czy w grupach?

Pojedynczo sadzimy zwykle rośliny o dużych liściach oraz rozłożystych koronach (przykładem mogą być duże gatunki żabienic lub duże anubiasy). Gatunki o mniej rozłożystych koronach oraz o małych, delikatnych lub pierzastych liściach najlepiej prezentują się w grupach (jak kabomba, nurzaniec czy bakopa).

Jakie rośliny mogą ze sobą sąsiadować?

Obok siebie najlepiej sadzić rośliny o różnym wyglądzie i barwie. Będą się wówczas najlepiej prezentować.

Ile gatunków posadzić w akwarium?

Pod tym względem nie ma sztywnych zasad. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W akwariach holenderskich na przykład umieszcza się bardzo dużo różnorodnych roślin. Nasz zbiornik może się jednak równie pięknie prezentować nawet wówczas, gdy posadzimy w nim tylko jeden, odpowiednio dobrany gatunek. Małe zbiorniki będą nawet lepiej się prezentować z mniejszą liczbą gatunków.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Cherry Lady
    sty 12, 2016 - 01:01 PM

    Witam, zastanawia mnie obsadzenie akwarium hemianthus callitrichoides lub też inną rośliną dywanową typu glossosigma. Ponoć są trudne w utyrzymaniu i konieczne jest specjalne naworzenie substratami typu Easy life Profito lub Ferro, w zależności od stopnia. Martwi mnie jednak regularne naworzenie a stan chemiczny wody i wpływ na faunę akwa. Nadmienię, że docelowo w akwarium mają znaleźć się krewetki i drobne zarybienie. Proszę o wspazóki i opinię. Pozdraiam:)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu