Jak sadzić rośliny w akwarium?

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Akwarium z dużą liczbą zdrowych i odpowiednio dobranych roślin wygląda naprawdę pięknie. Uzyskanie pożądanego efektu wymaga od akwarysty nie tylko pewnego wyczucia estetyki, ale również wiedzy z zakresu uprawy roślinności wodnej. Zacznijmy od jej sadzenia.

Korzeniami w dół

Przed posadzeniem wszystkie rośliny należy dokładnie obejrzeć i usunąć chore oraz obumarłe liście i korzenie. Te ostatnie warto nieco przyciąć. Zabieg ten nie tylko nie zaszkodzi roślinom, ale wręcz odwrotnie, umożliwi szybsze ich przyjęcie się. Podczas sadzenia trzeba uważać, by korzenie skierowane były ku dołowi i nie podwijały się. Niby jest to jasne, ale jak się okazuje wielu początkujących akwarystów nie zwraca na to uwagi. Pamiętajmy też, by zachować pewien odstęp między poszczególnymi roślinami – z czasem się przecież one rozrosną, więc muszą mieć na to miejsce.

Przed czy po nalaniu wody do akwarium?

Nie ma większego znaczenia, czy posadzimy rośliny przed czy po nalaniu wody do akwarium. Łatwiej jest to zrobić przed, ale trudniej jest wtedy ocenić efekt sadzenia, ponieważ nie widać tego, w jaki sposób rośliny rozkładają się w toni wodnej. Najważniejsze jest to, by nie zalewać ich ani nie sadzić w zimnej wodzie, ponieważ niekorzystnie odbija się to na ich zdrowiu. Woda powinna mieć przynajmniej temperaturę pokojową.

Z przodu czy z tyłu akwarium?

By uzyskać najlepsze efekty wizualne, rośliny sadzimy tak, by nie zasłaniały się wzajemnie. Najwyższe z nich umieszczamy zatem z tyłu akwarium i po jego bokach, średnie pośrodku, a najniższe z przodu. Przy samej szybie powinno się zostawić pas wolny od roślinności lub posadzić gatunki tworzące. trawniki (na przykład żabienica delikatna).

Pojedynczo czy w grupach?

Pojedynczo sadzimy zwykle rośliny o dużych liściach oraz rozłożystych koronach (przykładem mogą być duże gatunki żabienic lub duże anubiasy). Gatunki o mniej rozłożystych koronach oraz o małych, delikatnych lub pierzastych liściach najlepiej prezentują się w grupach (jak kabomba, nurzaniec czy bakopa).

Jakie rośliny mogą ze sobą sąsiadować?

Obok siebie najlepiej sadzić rośliny o różnym wyglądzie i barwie. Będą się wówczas najlepiej prezentować.

Ile gatunków posadzić w akwarium?

Pod tym względem nie ma sztywnych zasad. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W akwariach holenderskich na przykład umieszcza się bardzo dużo różnorodnych roślin. Nasz zbiornik może się jednak równie pięknie prezentować nawet wówczas, gdy posadzimy w nim tylko jeden, odpowiednio dobrany gatunek. Małe zbiorniki będą nawet lepiej się prezentować z mniejszą liczbą gatunków.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Cherry Lady
    Sty 12, 2016 - 01:01 PM

    Witam, zastanawia mnie obsadzenie akwarium hemianthus callitrichoides lub też inną rośliną dywanową typu glossosigma. Ponoć są trudne w utyrzymaniu i konieczne jest specjalne naworzenie substratami typu Easy life Profito lub Ferro, w zależności od stopnia. Martwi mnie jednak regularne naworzenie a stan chemiczny wody i wpływ na faunę akwa. Nadmienię, że docelowo w akwarium mają znaleźć się krewetki i drobne zarybienie. Proszę o wspazóki i opinię. Pozdraiam:)

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu