jak przyzywczaic psa do kaganca 938x535 - Jak przyzwyczaić psa do kagańca?

Jak przyzwyczaić psa do kagańca?

Nigdy nie wiadomo, kiedy nasz domowy czworonóg będzie musiał skorzystać z kagańca. Niektóre psiaki sprzętu tego używają na co dzień, podczas każdego wyjścia na spacer. Inne okazjonalnie, gdy w podróż wyruszają autobusem lub pociągiem. Nawet czworonogi stroniące od kagańca, powinny być z nim zaznajomione. Akcesorium to okazać może się niezbędne np. podczas wizyty u weterynarza. Zawczasu warto więc zadbać o to, by na widok kagańca pies nie wpadał w panikę.

Jaki kaganiec wybrać powinniśmy na początek?

Wybór kagańca ściśle związany powinien być ze sposobem, w jaki sprzęt ów zamierzamy wykorzystywać. Inny model przyda nam się wówczas, gdy pies w kagańcu udawać będzie się na spacery, inny zaś na krótką wizytę do weterynarza. Ponadto typ kagańca dopasowany powinien być do warunków atmosferycznych panujących na dworze oraz oczywiście do wielkości psiaka.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kagańca się zdecydujemy, zadbać powinniśmy o to, by zwierzak swobodnie mógł w nim otworzyć pysk. Pies reguluje swą temperaturę ciała, sapiąc i dysząc – przy pomocy języka zwiększa on swą powierzchnię parowania. Kaganiec uniemożliwiający należytą wentylację, szybko doprowadzić może do przegrzania (poczytaj więcej o kagańcach dla psa KLIK).

Różne kagańce, w różnym stopniu umożliwiają zwierzakowi kontakt z otoczeniem. Niektóre skonstruowane są tak, by zwierzak podczas przechadzki nie mógł podjeść przypadkowo znalezionych kąsków. Wersja taka znakomicie sprawdzi się wówczas, gdy pupil nasz w zwyczaju ma np. konsumpcję psich odchodów. W trakcie treningu przyzwyczajającego psa do kagańca wybrać powinniśmy jednak taki model, który pozwoli zwierzakowi przyjmować przekąski. W roli tej dobrze sprawdzi się kaganiec fizjologiczny » lub skórzany » czy plastikowy kaganiec koszykowy ».

Prosty trik pozwalający przekonać psa do kagańca

Niewiele psów z marszu da się ubrać w kaganiec. Z reguły, gdy tylko zapniemy go na psim pysku, zwierzak rozpoczyna szarpaninę i walkę zmierzającą do wyzwolenia się z potrzasku. Wbrew często panującym przekonaniom kaganiec psa nie krzywdzi, dlatego też każdy czworonóg może nosić go na swej kufie. Jeśli chcemy, aby zwierzak w kagańcu zachowywał się spokojnie, zawczasu powinniśmy zadbać o to, by przyzwyczaił się do tej nowości. Zachęta w postaci smakowitej nagrody i w tym wypadku okaże się strzałem w dziesiątkę.

Pies z kagańcem zaznajamiać powinien się bezstresowo i pomału. Wygospodarować powinniśmy więc odpowiednią ilość czasu na ćwiczenia. Warto też zadbać o to, by przebiegały one w miłej, przyjaznej atmosferze. Pies przyzwyczai się do kagańca, jeśli tylko ten będzie mu się dobrze kojarzył. Zapomnijmy więc o natychmiastowym założeniu i zapięciu go i postawmy na metodę małych kroczków.

KAGANIEC PLASTIKOWY DLA PSA

Umieszczenie przekąski w kagańcu jest świetnym pomysłem. Ułóżmy ją w środku tak, by zwierzak sam mógł po nią sięgnąć pyskiem. Kolejnym krokiem w zabawie jest pozostawianie niezapiętego kagańca na kufie zwierzaka. Psiaka smakołykiem nagradzamy wówczas, gdy ten siedzi grzecznie i od razu nie zrzuca swego namordnika. Dopiero w ostatnim etapie kaganiec zapinamy i pomału wydłużamy czas, w jakim pupila nasz ma go na sobie. Wszystkie wspomniane etapy warto rozciągnąć w czasie, tak by stopniowo oswoić zwierzaka.

↓ KAGANIEC SKÓRZANY DLA PSA ↓

Co jeszcze pomoże nam przyzwyczaić zwierzaka do kagańca?

Dobrą nagrodą jest nie tylko przekąska, ale i wspólna zabawa. Gdy zwierzak kaganiec ma już zapięty na pysku, warto pobawić się z nim nieco w ogrodzie bądź zabrać na krótką przechadzkę. Zapewniając psiakowi takie atrakcje, sprawimy, że już na sam widok kagańca będzie on zadowolony. Wspólna zabawa spowoduje, że to wyjściowe akcesorium psiakowi zacznie się dobrze kojarzyć. Dodatkowo podczas zaangażowania w ogrodowe harce nasz milusiński szybko zapomni o tym, że ma coś na nosie.

↓ MATERIAŁOWY KAGANIEC DLA PSA

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Akwarystyka
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu