{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak przygotować terrarium dla żółwia greckiego?

Dostojny chód, prehistoryczny wygląd i tajemnicza natura – żółwie nie bez powodu uznawane są za jedne z najsympatyczniejszych gadów. Miłośnicy tych niezwykłych stworzeń na swojego towarzysza często wybierają żółwia greckiego. Aby ten wyjątkowy pupil czuł się dobrze w warunkach domowych, należy przygotować dla niego specjalne mieszkanko. Podpowiadamy, jak wybrać i zaaranżować terrarium dla żółwia greckiego. 

Żółw grecki – pochodzenie i tryb życia

Żółw grecki to popularny gatunek gada terraryjnego, należący do rodziny żółwi lądowych. Jest żółwiem średniej wielkości – dorosłe osobniki zwykle osiągają 15-30 cm. W naturze żółw grecki zamieszkuje rejon Morza Śródziemnego. Występuje m.in. w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Typowym siedliskiem żółwi greckich są silnie nasłonecznione, suche obszary leśne ze skalistymi zboczami i ubogą roślinnością.

Żółwie greckie prowadzą lądowy tryb życia. Wykazują aktywność w ciągu dnia. Żywią się przede wszystkim sukulentami i roślinami zielnymi. Czasami wzbogacają swój jadłospis drobnymi bezkręgowcami. Gady te potrafią sprawnie się przemieszczać i kopać w ziemi. Wykopane nory wykorzystują jako swoje kryjówki. 

W okolicach października, wraz ze spadkiem temperatury, żółwie rozpoczynają hibernację, z której wybudzają się zwykle dopiero w kwietniu. Po zakończeniu zimowego spoczynku gady przystępują do rozrodu. Samice składają jaja w samodzielnie wykopanych jamach ziemnych. 

Żółwie greckie to jedne z najbardziej długowiecznych i odpornych domowych pupili – w dobrych warunkach mogą żyć nawet 100 lat. Ich utrzymanie w niewoli nie nastręcza na ogół większych trudności. 

Jakie terrarium wybrać dla żółwia greckiego?

Przed zakupem sympatycznego gada powinniśmy przygotować dla niego odpowiednie lokum. Terrarium dla żółwia greckiego musi zapewniać mu bezpieczeństwo, odpowiednią przestrzeń do życia i warunki zbliżone do naturalnych.

 Jeśli chcemy, by mieszkanko żółwia służyło mu przez całe życie, powinniśmy przy jego wyborze kierować się docelową, a nie aktualną wielkością gadziego pupila. Minimalne wymiary terrarium dla żółwia greckiego to: 150 cm x 80 cm x 50 cm. Warto pamiętać, że terrarium nie powinno być zbyt niskie, bo sprytny gad może uciec. 

W przypadku żółwi greckich dobrym wyborem będą solidne terraria wykonane z płyty meblowej, z szybą z przodu, otwarte od góry. Dla tych gadów zupełnie nie nadają się natomiast mieszkanka plastikowe ani akwaria. 

Warto zwrócić uwagę również na odpowiednie umiejscowienie lokum pupila. Terrarium gada najlepiej ustawić w miejscu spokojnym i zacisznym, z dala od przeciągów oraz grzejników. 

↓ Pokarm dla żółwi ↓

Wyposażenie terrarium żółwia greckiego

Aby zapewnić zwierzakowi wysoki komfort życia i umożliwić mu realizowanie naturalnych zachowań, warto zadbać o odpowiednią aranżację jego mieszkanka. Kluczowe znaczenie dla zdrowia gada ma podłoże w terrarium. Powinno być ono naturalne, suche, niepylące i nieszkodliwe dla zdrowia. Podłoże dla żółwia greckiego nie może także utrudniać zwierzakowi poruszania się i kopania. 

Za najlepsze podłoże do terrarium dla żółwia greckiego uchodzi naturalna darń – z trawą i roślinami łąkowymi. Wyściółkę dla gada można także stworzyć z mieszanki kory i sianka. Lepiej natomiast unikać stosowania piasku, żwiru czy trocin – mogą doprowadzić do zaczopowania jelit w przypadku połknięcia. Warstwa podłoża powinna być na tyle gruba, by zwierzak mógł w nim swobodnie kopać (najlepiej przynajmniej 10 cm). 

W terrarium żółwia greckiego powinniśmy umieścić pojemnik na pokarm i basenik z wodą. W lokum żółwia nie może ponadto zabraknąć kryjówek, które ułatwią zwierzakowi wypoczynek i zredukują stres. Jako kryjówki dla gadziego pupila świetnie sprawdzą się m.in.: doniczki, konary drzew, gałęzie czy korzenie. 

Bardzo ważnymi elementami wyposażania terrarium żółwia lądowego są lampy, które umożliwiają dostosowanie warunków cieplnych i oświetleniowych do potrzeb gada. Niezbędne jest umieszczenie w mieszkanku zwierzaka lamp grzewczych (o mocy 40-60 W) oraz świetlówek UVB – zastępujących naturalne światło słoneczne niezbędne do syntezy witaminy D3. Aby możliwe było stałe kontrolowanie wilgotność i temperatury w terrarium, należy zamontować w nim termometr i higrometr. 

Aranżację terrarium dla żółwia greckiego warto wzbogacić roślinnością typową dla naturalnego środowiska życia zwierzaka, czyli sukulentami (np. rojnikami, rozchodnikami trawami), korzeniami oraz dużymi kamieniami. Tego typu elementy nie tylko urozmaicą wygląd gadziego mieszkanka, ale również posłużą zwierzakowi do zabawy, ukrywania się czy ścierania pazurów. Z ciekawie rozmieszczonych elementów można łatwo stworzyć labirynty, kryjówki i miejsca do wypoczynku. 

Warunki utrzymania żółwia greckiego w terrarium

Dla dobrego samopoczucia żółwia greckiego duże znaczenie mają warunki panujące w terrarium. Mieszkanko gada powinno być podzielone na dwie strefy: cieplejszą (służącą do wygrzewania się) i chłodniejszą. W strefie gorącej temperatura musi wynosić około 35-40℃, a w pozostałej części terrarium: 27-30℃. W nocy można obniżyć temperaturę o kilka stopni, by w ten sposób odwzorować dobowe zmiany występujące w otoczeniu. Temperatura w mieszkanku żółwia na co dzień nie powinna jednak spadać poniżej 18℃. W okresie hibernacji zwierzaka należy utrzymywać w temperaturze 5-10℃. 

Wilgotność w terrarium gada powinna osiągać wartość w zakresie 40-70%. Aby utrzymać ją na właściwym poziomie, warto codziennie spryskiwać terrarium żółwia wodą. 

Żółwie do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują także odpowiedniej dawki oświetlenia UVB. Aby je im zapewnić, należy oświetlać ich mieszkanko lampami UV przez 12 godzin na dobę. W okresie poprzedzającym hibernację czas oświetlenia powinniśmy stopniowo skracać do kilku godzin na dobę.

Jak urządzić terrarium ogrodowe dla żółwia greckiego?

Choć odpowiednio urządzone terrarium jest w stanie zapewnić żółwiowi greckiemu dobre warunki do życia, z pewnością nie zastąpi mu bliskiego kontaktu z naturą. Żółwia greckiego przez większą część roku (od wiosny do jesieni) można z powodzeniem utrzymywać na zewnątrz – na specjalnie zaprojektowanym i zabezpieczonym wybiegu. Taki system chowu ma wiele zalet – zapewnia zwierzakowi dostęp do naturalnych promieni słonecznych, świeżego powietrza i zieleniny. 

Dla żółwia greckiego najlepiej urządzić wybieg zewnętrzny o długości minimum 2 m. By zwierzak nie uciekł, należy ogrodzić terrarium ogrodzeniem o wysokości przynajmniej 50 cm. Terrarium ogrodowe można zabezpieczyć drucianą siatką o drobnych oczkach. Koniecznie należy zadbać o ochronę przed podkopem – fundamenty ogrodzenia powinny znajdować na głębokości minimum 30 cm. Warto dobrze zaplanować usytuowanie wybiegu, by jego jedna część była zacieniona, a druga silnie nasłoneczniona – dzięki temu zwierzak będzie czuł się komfortowo.

Na wybiegu żółw powinien mieć dostęp do naturalnej roślinności. Doskonałą stołówkę dla gada może stanowić naturalna trawiasta murawa z dodatkiem smakowitych ziół. 

Terrarium ogrodowe dla żółwia należy zaaranżować w sposób podobny do tradycyjnego domowego mieszkanka gada. Trzeba więc umieścić w nim kryjówki, naturalne przeszkody i basenik z wodą. Jeśli planujemy trzymać pupila na zewnątrz przez większą część roku, na wybiegu możemy dodatkowo zbudować niewielką szklarnię, która zapewni gadowi optymalne warunki termiczne podczas chłodniejszych dni. Pamiętajmy jednak, by nie narażać zwierzaka na znaczne spadki temperatury – gdy słupki termometru spadną poniżej 15℃, zabierzmy zwierzaka do domu. 

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu