Jak przygotować się do zakupu szynszyli?

Jak przygotować się do zakupu szynszyli?

Szynszyla potrafi skraść serce niejednemu miłośnikowi gryzoni. Nic dziwnego, w końcu jest zwierzątkiem na tyle interesującym, że jej utrzymanie potrafi dostarczyć wielu wrażeń. Co zrobić, aby wspólne mieszkanie z nowym pupilem już od pierwszego dnia przebiegało pomyślnie?

Co warto wiedzieć przed zakupem szynszyli?

Szynszyle w niewoli mogą dożyć nawet 20 lat, dlatego powinniśmy przygotować się na ich długą obecność w naszym życiu.  W naturze żyją w koloniach, dlatego w warunkach domowych najlepiej trzymać przynajmniej kilka sztuk. Dzięki temu będziemy mogli obserwować ich wzajemne relacje, co w przypadku tych gryzoni bywa bardzo interesujące. Widok drzemiącego w ciągu dnia zwierzątka to nic niezwykłego – szynszyle zazwyczaj śpią i odpoczywają w czasie, gdy my oddajemy się codziennym obowiązkom. Gryzonie te są szczególnie aktywne nocą, nie znaczy to jednak, że nie potrafią przystosować się do trybu życia właścicieli. Dużo ruchu w ciągu dnia sprawi, że większość zwierzątek z czasem ograniczy nocne harce.

Jakich akcesoriów potrzebuje szynszyla?

Przed kupnem szynszyli musimy skompletować dla niej wyprawkę. Oczywiście podstawą jest duża klatka lub woliera. Następnym krokiem jest wybór odpowiednich akcesoriów. Wraz z klatką musimy zakupić karmidło, poidło i paśnik na siano.  Aby nasze ciekawskie zwierzątko nigdy się nie nudziło powinniśmy sprawić mu różnorodne zabawki. Niezbędne jest również dostarczenie naszej ulubienicy gryzaków i gałązek drzew owocowych, co pozwoli zapobiec przerostowi jej zębów. Przed kupnem gryzonia zaopatrzmy się też w ściółkę, odpowiednio zbilansowaną karmę i piasek do kąpieli pyłowych.

W klatce musimy usytuować różnorodne miejsca do odpoczynku. Hamak dla szynszyli to niezwykle istotny element wyposażenia, dzięki któremu będzie mogła się rozciągnąć i prawdziwie zrelaksować.  Aby nasze zwierzątko czuło się bezpiecznie, powinniśmy zapewnić mu też odpowiednią ilość schronień – za kryjówki mogą służyć m.in. domki i tunele. Szynszyle uwielbiają skakać, dlatego konieczne jest zamontowanie w klatce, na różnych wysokościach co najmniej kilku półek.

Gdzie postawić klatkę?

Warto wiedzieć, że szynszyla mimo niewielkich rozmiarów wymaga obszernej klatki. Istotne jest zwłaszcza, aby była wysoka, co umożliwi naszemu pupilowi różnorodną aktywność. W swoich planach musimy znaleźć miejsce na odpowiednie usytuowanie mieszkanka naszego gryzonia – z dala od źródeł ciepła i telewizora. Klatka nie może stać również w kuchni i pomieszczeniach narażonych na przeciągi. Dobrze ustawić ją tak, aby przylegała do ściany. Zadbajmy również o odpowiednią temperaturę w pokoju naszej szynszyli – powinna ona wynosić około 16-18 °C. Koniecznie chrońmy nasze zwierzątko przed niebezpiecznym dla jego życia przegrzaniem.  Zdrowiu naszego gryzonia sprzyja też utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu na poziomie 50-70%.

Jak przygotować mieszkanie na przybycie szynszyli?

Jeśli mamy zamiar wypuszczać nasze zwierzątko na wycieczki po mieszkaniu, (co jest niezbędne dla dostarczenia mu odpowiedniej dawki ruchu) musimy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie przeznaczone na wybieg. Usuńmy trujące rośliny, pochowajmy kable elektryczne i wszystkie przedmioty, które mogłyby doprowadzić do wypadku naszej podopiecznej. Jeżeli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, zawczasu ograniczmy też dostęp naszego gryzonia do książek czy drewnianych mebli.

Jak zaplanować zakup szynszyli?

Kiedy mamy już całe niezbędne wyposażenie, a mieszkanie zostało odpowiednio przygotowane, pozostaje nam tylko kupno wymarzonego zwierzątka.  Nie śpieszmy się z wyborem – poobserwujmy zachowanie gryzoni w sklepie, co z pewnością ułatwi nam wybór idealnego pupila. Kiedy ostateczna decyzja już zapadnie, najlepiej umieścić szynszylę w transporterze, który zapewni jej bezpieczną i komfortową podróż. Nie stresujmy dodatkowo zwierzątka w dniu zakupu – nasz nowy lokator musi się zadomowić w swoim mieszkanku i przyzwyczaić do naszej obecności.

Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Edyta
  paź 05, 2017 - 10:35 AM

  Moim zdaniem warto poczytać o szynszylach, dowiedzieć się czegoś więcej, niż tego że są gryzoniami.
  Ja mam szynszyle dzięki Moca Ferma Szynszyli, tam wiedzą o szynszylach naprawdę dużo.

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Klatka dla szynszyli | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu
 2. Jak długo żyją szynszyle? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu