Jak prygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Kiedy nadchodzi zima, oczko wodne należy do niej specjalnie przystosować i to zanim pojawią się pierwsze mrozy. Co jest do zrobienia? Jak przygotować oczko wodne do zimy? Musimy oczywiście oczyścić cały zbiornik, przede wszystkim z zalegających liści oraz mułu, a także pomyśleć o roślinach. Niektóre nie przetrwają śniegu i mrozów, inne trzeba do tego specjalnie przygotować. Nie zapomnijmy też o rybach – one również potrzebują dodatkowej troski, zanim temperatury znacząco spadną w dół. Oczko wodne to prawdziwa ozdoba naszego ogrodu, ale aby cieszyło oko przez cały rok, trzeba się nim porządnie zająć, zwłaszcza w okresach przejściowych. Inaczej straci cały swój urok, a jego u mieszkańców znacząco spadnie komfort życia.

Pokarmy marki Tropical dla ryb w oczku wodnym

Oczyszczanie oczka wodnego

Najważniejszą sprawą w przygotowaniu oczka wodnego do zimy jest pozbycie się całego brudu. Jaki to rodzaj brudu? Po pierwsze wszystko to, co pływa po powierzchni wody. Są to zazwyczaj liście, drobne gałązki, czasami fragmenty traw, martwe owady i kora. Takie unoszące się na powierzchni dekoracje zdecydowanie nie wyglądają estetycznie, pogarszają też jakość wody w całym oczku. Lustro wody oczyszczać jest najłatwiej, bo daje się to robić nawet ręcznie – po prostu wybierajmy wszystko, co pływa po powierzchni. Jeśli zbiornik jest dużych rozmiarów, warto zaopatrzyć się na przykład w specjalną siatkę na rączce do odławiania wszystkich brudów. Im większe oczko, tym dłuższy musi być jej kij, żebyśmy bez problemu dali radę wszędzie dosięgnąć. Druga ważna sprawa to brud, który gromadzi się na dnie zbiornika. Tworzy on lepki, często nieprzyjemnie pachnący muł. Pewna warstwa mułu i liści potrafi się przydać, zwłaszcza jeśli w naszym oczku żyją drobne zwierzęta. Dla nich taki muł to dobra kryjówka do przezimowania. Reszta mułu musi jednak zniknąć, bo zabiera cenny tlen, a uwalnia siarkowodór. Jak pozbyć się mułu z dna? Trzeba go wygarnąć szuflą albo specjalnym odkurzaczem, który dostaniemy w sklepach zoologicznych. Aby jednak w ogóle móc się do mułu dostać, musimy najpierw wypompować ze zbiornika dwie trzecie wody. Na czas tej operacji wszystkich lokatorów oczka przenosimy w miejsce zastępcze, gdzie spokojnie przeczekają całą operację. Wygarnięty muł przyda nam się na przykład jako kompost. Po oczyszczeniu dnia zbiornik trzeba zapełnić świeżą wodą.

Przeniesienie roślin z oczka wodnego do pomieszczenia

Nie wszystkie rośliny mogą zostać w oczku wodnym. Niektóre nie poradzą sobie w zimie i niskie temperatury je zniszczą. Z tego powodu musimy je przenieść do domu, gdzie będą miały o wiele lepsze warunki temperaturowe. Do odłowienia są przede wszystkim rośliny pływające po powierzchni, takie jak hiacynty wodne, pistie czy salwinie. Do lata przetrzymujemy je albo w zaaranżowanym w domu akwarium albo w pojemniku z mieszanką piasku i gliny. Większość roślin tego typu lubi mieć ciepło i jasno, ale mają różne wymagania co do konkretnych temperatur. Niektóre należy trzymać w osiemnastu, inne tylko w ośmiu stopniach. Wszystko zależy od gatunku, więc dowiedzmy się wcześniej, jakie wymagania ma konkretny rodzaj roślin z naszego oczka wodnego.

Przygotowanie roślin do zimy w oczku wodnym

Niektóre z gatunków roślin zostają w zbiorniku na zewnątrz, gdzie będą zimować. Warto oczyścić je najpierw z obumarłych części i nieco skrócić zdrowe pędy. W oczku zostają przede wszystkim rośliny, które tworzą szuwary. Nie tylko pięknie wyglądają, kiedy przyprószy je śnieg, ale stanowią też doskonałe schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Lilie wodne z kolei trzeba posadzić możliwie najgłębiej. Okres przedzimowy to też dobry czas, aby zrobić przegląd roślin w naszym zbiorniku. Jeśli niektóre obumarły albo się połamały, należy się ich pozbyć, bo zgniłe i zatopione w wodzie staną się wyłącznie źródłem bakterii gnilnych. Jeśli oczko z kolei za bardzo zarosło, jest to dobry moment, aby nieco je przerzedzić i pozbyć się wszystkiego, co psuje jego estetykę. Dzięki temu na wiosnę zbiornik rozkwitnie z nową energią (poczytaj więcej na temat oczka wodnego wiosną KLIK).

Przygotowanie ryb do zimy w oczku wodnym

Ryby zostają w oczku wodnym na całą zimę, dlatego trzeba je do tego przygotować. Przede wszystkim powoli przestajemy dokarmiać rybki. Oczywiście należy robić to stopniowo, aby zdążyły się przyzwyczaić. Karmienia zaprzestajemy, kiedy temperatura wody spadnie poniżej dziesięciu stopni. Wówczas ryby przestaną żerować i zapadną w swojego rodzaju odrętwienie. Wrzucanie im w tym czasie pokarmu może albo opóźnić ten proces albo spowodować zanieczyszczenie wody – niejedzony pokarm osadzi się na dnie zbiornika i zacznie gnić. Staw odpowiedni do przezimowania ryb to taki o minimum metrze głębokości. W przypadku płytszych zbiorników zachodzi konieczność przeniesienia ryb do domowego akwarium. Jeśli zwierzaki zostają w oczku, warto pomyśleć o ewentualnym dociepleniu zbiornika, jeśli temperatury zaczną szybować w dół. Jeśli natomiast przenieśliśmy ryby do domowego akwarium albo innego pojemnika, nie zapomnijmy o konieczności zamontowania tam napowietrzacza i filtra. W temperaturze powyżej dziesięciu stopni ryby nie zapadną w letarg, więc musimy je też regularnie karmić. Tak przygotowane oczko wodne do zimy z pewnością przetrwa siarczyste mrozy i duże opady śniegu.

↓ POKARMY TROPICAL DLA RYB W OCZKU WODNYM ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Stefan Richter — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu