jak-przechowywac-karme-dla-kota

Jak przechowywać karmę dla kota?

Jeśli po otwarciu opakowania niedbale zaginasz jego róg i – o zgrozo! – kładziesz w jasnym i ciepłym miejscu, możesz być pewny, że bardzo szybko znajdująca się w nim karma przestanie nadawać się do podania mruczkowi. W najlepszym wypadku straci swój aromat, w najgorszym – nasiąknie wilgocią, zacznie się psuć, a ostatecznie pokryje się pleśnią. Jak przechowywać karmę dla kota, aby jak najdłużej zachowała świeżość?

Dlaczego karma dla kota może się zepsuć?

Nie bez powodu na opakowaniu suchej karmy widnieje zalecenie, aby przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu (przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto kupować karmę dla kota dobrej jakości KLIK). Należałoby jeszcze dodać: w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dlaczego?

Wilgoć i wysoka temperatura to duet, który nieuchronnie prowadzi do psucia się jedzenia. Dotyczy to nie tylko karmy dla kotów, ale również naszych, ludzkich, smakołyków. Wystarczy pozostawić otwartą paczkę z chipsami, aby już na drugi dzień, chcąc delektować się ich smakiem i chrupkością, przeżyć rozczarowanie. Bo po chrupkości ani śladu, gdzieś ulotnił się też przyjemny zapach, zachęcający, aby sięgać po kolejnego i kolejnego chipsa.

Kiedy jakiekolwiek pożywienie wystawione jest na działanie powietrza, szczególnie tego ciepłego i wilgotnego, powoli rozpoczyna się proces jego psucia. Początkowo zachodzące zmiany są niewidoczne dla oka, a jedynie lekko wyczuwalne kubkami smakowymi czy nosem, z czasem jednak mogą pojawić się „włoski” pleśni. Nie trzeba chyba wspominać, że zjedzenie takiego „przysmaku” może skończyć się nie najlepiej. Jeśli nieświadomie podamy mruczkowi zepsutą karmę (czy choćby trochę już nieświeżą), może wystąpić u niego biegunka, wymioty i inne żołądkowo-jelitowe sensacje (dowiedz się więcej, czym grozi złe odżywianie kota KLIK) .

Teoretycznie kot ma na tyle wysublimowane podniebienie, że nie powinien się skusić na zepsute jedzenie, ale lepiej zadbać samemu o to, żeby zawsze podsuwać mu pod pyszczek pewną i świeżą karmę.

Jak przechowywać mokrą karmę dla kota?

Mokra karma psuje się o wiele szybciej niż karma sucha. Z prostego powodu: sama w sobie zawiera już sporo wilgoci, która zwiększa jej podatność na zachodzenie niekorzystnych procesów. Data ważności umieszczona na puszce dotyczy wyłącznie puszki zamkniętej, kiedy więc ją otworzymy – pozostają nam jeszcze maksymalnie 2–3 dni na wykorzystanie zawartości, ale pod warunkiem, że puszkę schowamy w lodówce. Można kupić specjalne silikonowe zamknięcie do puszek. Polecanym rozwiązaniem jest również przełożenie karmy z otwartej konserwy np. do plastikowego (bądź szklanego) szczelnie zamykanego pojemnika (i oczywiście umieszczenie w lodówce).

Jak przechowywać suchą karmę dla kota?

Kupując suchą karmę dla kota, warto zdecydować się na opakowanie o nie za dużej pojemności, tak aby mieć pewność, że zostanie ono opróżnione w ciągu kilku, kilkunastu dni. Jeśli w domu mieszka cała gromadka futrzaków, opakowanie może być oczywiście odpowiednio większe.

Kiedy już otworzymy opakowanie z suchą karmą, mamy dwa wyjścia. Pierwsze to szczelne zawinięcie góry worka (ale naprawdę bardzo szczelne), domknięcie go klipsami i schowanie do szafki, tam, gdzie jest sucho, ciemno i w miarę chłodno. Drugie – polecane – rozwiązanie to przesypanie karmy do plastikowego pojemnika (przeznaczonego do kontaktu z żywnością) bądź do metalowej puszki. Również i w tym przypadku pojemnik chowamy w chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych.

Pamiętajmy jednak, że żadna karma nie będzie wiecznie świeża, nawet jeśli przechowujemy ją w sposób opisany powyżej. Często sprawdzajmy, czy nadal ma swój aromat, czy nie pojawiła się na niej pleśń, a przede wszystkim obserwujmy, czy nasz kot chętnie ją zjada. Niechęć mruczka do pochłonięcia karmy nasypanej do miseczki nie musi oznaczać, że nagle zmienił się mu gust czy że jest chory, może to być sygnał, że karma nie jest już pierwszej świeżości.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak wybrać karmę dla kota? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu