Jak pozbyc sie glonow z akwarium

Jak pozbyć się glonów z akwarium?

Glony potrafią być prawdziwą zmorą akwarystów. Rozrastają się, pokrywają wszystko w akwarium zielonym lub brązowym osadem, blokują dopływ światła, są odpowiedzialne za mętnienie wody i jej nieprzyjemny zapach. Glony nie mają dobrej reputacji i każdy właściciel domowego zbiornika z rybami albo innymi zwierzętami próbuje podjąć z nimi nierówną walkę. Choć nie da się całkowicie wyeliminować glonów, można spróbować znacząco ograniczyć ich przyrost. Jak pozbyć się glonów z akwarium? Jest na to kilka sposobów!

Skąd się biorą glony w akwarium?

Nawet w najbardziej zadbanym akwarium znajdziemy nieco glonów. To mit, że są one synonimem brudu i zaniedbania. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakiej ilości udało im się zasiedlić nasze akwarium. Mała ilość glonów jest nie tylko naturalna, ale także potrzebna. Dlaczego? Przede wszystkim są swojego rodzaju informatorami, czy z naszym zbiornikiem wszystko jest w porządku. Niewielka ilość świadczy o dobrym oświetleniu, a także obecności substancji odżywczych w wodzie. Jeżeli zdarzy nam się całkowity brak glonów, wcale nie należy się cieszyć – to znak, że w naszym zbiorniku dzieje się coś bardzo niedobrego. Może nawet w pewnym sensie jest martwe. Oczywiście nadmiar glonów to też alarmujący sygnał. Zazwyczaj powodem jest zaburzeniem równowagi substancji odżywczych w wodzie – mamy ich zbyt wiele, zwłaszcza mikroelementów, a wśród nich prym wiedzie fosfor, będący najlepszą pożywką dla glonów, jaka tylko istnieje. W akwarium z zachowaną równowagą mikroelementów glony przegrywają z roślinami walkę o substancje odżywcze. Przy naruszonej równowadze glony ruszają do ataku i to rośliny zostają pokonane. Uważajmy też na światło słoneczne – to kolejna pożywka dla glonów. Najlepiej jest maksymalnie je wyeliminować i oświetlać zbiornik wyłącznie w sposób sztuczny. Pamiętajmy jednak, że nawet przy świetlówkach lub oświetleniu ledowym » można wyhodować kolonię glonów – zwłaszcza jeśli damy zbyt wielką moc światła lub zbyt długo zaczniemy naświetlać akwarium. Rozwojowi glonów sprzyja też zbyt zasadowe pH oraz azotany, kumulujące się głównie jako produkty uboczne obumierania roślin, rozkładania się rybich odchodów oraz niezjedzonych resztek pożywienia.

Najpopularniejsze rodzaje glonów w akwarium

Wśród najczęstszych „lokatorów” naszego akwarium można wymienić cztery gatunki glonów – sinice, zielenice, krasnorosty oraz okrzemki.

Sinice nie są nawet prawdziwymi glonami, bo to cyjanobakterie. Rozwijają się przy przekroczonych normach azotanów oraz fosforanów w wodzie. Szybko się rozprzestrzeniają i pokrywają szczelnie wszelkie powierzchnie, więc zaatakowanym roślinom grozi śmierć. Ponadto produkują toksyny niebezpieczne dla ryb. Przybierają postać galaretowanych elementów lub nalotu i mają nieprzyjemny zapach. Można je ścierać lub zeskrobywać. Najpierw należy jednak usunąć je w jak największej ilości mechanicznie, potem podmienić połowę wody w akwarium i oczyścić filtr (najlepszy będzie zewnętrzny – poczytaj więcej o filtrach zewnętrznych do akwarium KLIK). Możliwe, że zabieg będziemy musieli wykonać kilka razy, co drugi dzień.

↓ FILTRY ZEWNĘTRZNE AQUAEL DO AKWARIUM ↓

Zielenice powodują zakwit wody i najbardziej ze wszystkich glonów lubią dużo światła słonecznego albo jeszcze więcej sztucznego. Mogą oblepiać ryby, zatykając im skrzela oraz bardzo negatywnie wpływać na obecność tlenu w wodzie. Do walki z nimi najbardziej przydadzą się zewnętrzne filtry drobnooczkowe oraz filtry z lampą UV.

Krasnorosty dostają się do akwarium z zewnątrz – wraz z zanieczyszczoną wodą albo chorymi roślinami. Lubią ruch wody, więc osiedlają się przy wylocie filtra, skąd bardzo trudno się ich pozbyć. Najbardziej niszczą rośliny, oblepiając je i powodując ich obumieranie. Z krasnorostami najlepiej radzą sobie… ryby. Molinezje i Grubowargi Syjamskie wyjedzą sporą ich część. Przyda się też podniesienie poziomu dwutlenku węgla w wodzie, plus oczywiście odmulanie oraz wymiana wody. Warto też wymienić oblepiony żwirek i zadbać o odpowiednie pH wody – krasnorosty bardzo nie lubią, kiedy jest kwaśna.

Okrzemki z kolei świadczą o tym, że nasze akwarium jest niedoświetlone, a ponadto zebrało się w nim zbyt wiele fosforanów i azotanów. Są brązowego koloru i osiadają na szybach, elementach dekoracyjnych oraz na roślinach, co powoduje ich obumieranie. Ponieważ nauczyły się wytwarzać formy przetrwalnikowe, nie należy stosować do ich zwalczania żadnej chemii, ponieważ przeczekają ją i znów ruszą na żer, w dodatku ze zdwojoną siłą. Najlepiej jest zwiększyć oświetlenie (ale bez przesady) oraz podmienić trochę wody. Chętnie pożywi się nimi również pewna ryba – Otosek Przyujściowy. Do tego okrzemki należy zdrapywać i ścierać, czyli walczyć z nimi metodami mechanicznymi.

↓ OŚWIETLENIE LEDOWE AQUAEL DO AKWARIUM ↓

Jak widać z powyższej listy, podstawą nie tylko zwalczania glonów, ale także zapobiegania ich rozprzestrzenianiu się jest dbanie o prawidłowy skład chemiczny wody (unikanie fosforanów oraz azotanów, zwłaszcza w nadmiarze), odpowiednie oświetlenie oraz czystość. Przyda się też regulacja pH na nieco bardziej kwaśną. Kiedy glony już zaatakują, podstawą jest czyszczenie mechaniczne, porządny filtr, wymiana wody i przywrócenie parametrów wody w zbiorniku. Z pomocą mogą nam także ruszyć niektóre ryby, ale uwaga, bo nie zawsze poprzestaną na wyjedzeniu glonów. Mogą się skusić także na mech, który w akwarium jest potrzebny.

↓ PREPARATY TROPICAL DO AKWARIUM ↓
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Satit _Srihin — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu