Jak pogodzić się ze śmiercią psa?

Jak pogodzić się ze śmiercią psa?

Śmierć psa to bardzo trudne doświadczenie. Wraz z odejściem czworonożnego pupila nasze życie zmienia się bezpowrotnie. Nigdy już nie zobaczymy jego radosnego merdania ogonem, nie usłyszymy szczekania, nie dotkniemy puszystej sierści. Spacery czy wieczorny wypoczynek nie będą już takie same. Już zawsze będzie kogoś brakowało. Jak poradzić sobie ze śmiercią psa? Jak przeżyć żałobę po ukochanym czworonogu?

Daj sobie czas na przeżycie żałoby

Rozstaniom zawsze towarzyszą silne emocje. Tym bardziej, gdy chodzi o rozstanie z kimś, kto przez lata był dla nas bardzo ważny. Był naszym przyjacielem, kompanem spacerów, towarzyszem trudnych i pięknych chwil, członkiem rodziny. A teraz, gdy go zabrakło, pozostała tylko pustka. Żal, smutek, złość czy rozdzierająca serce tęsknota – wszystkie te uczucia po śmierci psa są czymś zupełnie naturalnym. Świadczą o sile relacji, jaka łączyła nas z pupilem. Więzi ze zwierzakami często są bardzo podobne do tych, jakie tworzymy z ludźmi. Żałoba po stracie czworonoga nie jest więc niczym dziwnym. Wręcz przeciwnie – jest ona potrzebna, by pogodzić się z jego śmiercią. Sposób przeżywania tego trudnego czasu jest jednak sprawą bardzo indywidualną. Nie ma jednej dobrej recepty na uporanie się ze smutkiem. Niektórzy potrzebują wyciszenia, inni z kolei wolą rzucić się w wir pracy. Zwykle potrzeba trochę czasu, by odzyskać wewnętrzną równowagę. Żałoba po psie niejednokrotnie trwa kilka, a nawet kilkanaście, miesięcy. To naturalne, że w tym czasie możemy nie mieć ochoty na angażowanie się w aktywność rozrywkową czy towarzyską. Nie warto robić niczego na siłę – z pewnością sami poczujemy, gdy uda nam się już pogodzić z odejściem psa.

Poszukaj wsparcia

Nieocenioną pomocą po śmierci psa jest wsparcie bliskich osób. Możliwość podzielenia się z nimi swoim smutkiem ma moc oczyszczającą i pozwala pozbyć się negatywnych emocji. Nie należy więc na siłę dusić w sobie uczuć ani wstydzić się łez. Zwykła rozmowa jest często najlepszą terapią. Dobrymi powiernikami, oprócz przyjaciół czy członków rodziny, z pewnością okażą się inni miłośnicy czworonogów. Jak nikt inny rozumieją oni, ile znaczył dla nas pupil. Jeśli jednak nie mamy wokół siebie zaufanych osób lub rozpacz po śmierci psa uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, bez wątpienia powinniśmy rozważyć wizytę u psychologa.

Przeorganizuj swój dzienny harmonogram

Pierwsze tygodnie po odejściu czworonoga to szczególnie ciężki czas. Jeżeli dzieliliśmy nasze życie z psiakiem przez wiele lat, jego brak jest bardzo mocno odczuwalny. Wracamy do domu i nie wita nas stęskniony zwierzak. Budzimy się rano, by sięgnąć po smycz i udać się na przechadzkę, ale nagle uświadamiamy sobie, że czworonożnego spacerowicza nie ma obok nas. Wieczorem, gdy oglądamy telewizję, nikt nie domaga się już codziennej sesji głaskania. Wokół wszystko wydaje się przypominać o zwierzaku, którego już nigdy nie zobaczymy. Warto spróbować chociaż na chwilę oderwać się od bolesnych myśli. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana codziennego harmonogramu. Dzięki temu będziemy mogli na nowo zorganizować swój świat. Czasami pomaga dłuższy wyjazd, zmiana godzin pracy, przearanżowanie domowej przestrzeni. W codziennym schemacie dnia możemy umieścić zupełnie nowe zajęcia, które zaangażują umysł i ciało.

Wspominaj dobre chwile

Z czasem, gdy ból po śmierci psa zacznie mijać, z pewnością uświadomimy sobie, ile wniósł w nasze życie. Pielęgnowanie dobrych wspomnień nierzadko przynosi pocieszenie. Bo choć dziś czworonoga nie ma już z nami, na zawsze pozostanie w naszym sercu. Nikt nie odbierze nam razem przeżytych chwil. Tych długich spacerów, ekscytujących zabaw, wspólnych wyjazdów w nieznane. Nieskrywanej radości z codziennych chwil i ogromu psiej miłości. Cieszmy się więc, że dane było nam mieć przyjaciela, który na dobre odmienił nasze życie. Umieśćmy zdjęcie zwierzaka w widocznym miejscu, by zawsze, gdy tylko na nie spojrzymy, wróciły do nas wszystkie wspaniałe wspomnienia.

Otwórz się na nowe przyjaźnie

W końcu nadejdzie taki moment, że będziemy musieli ostatecznie pogodzić się ze śmiercią psa. Choć z pewnością nigdy o nim nie zapomnimy, zaakceptujemy, że już do nas nie wróci. Być może z czasem pojawi się nawet myśl o przyjęciu pod swój dach nowego zwierzaka. Warto otworzyć się na nowe przyjaźnie. Wbrew pozorom nie chodzi wcale o znalezienie kogoś, kto zastąpi nam ukochanego pupila. Zwyczajnie nie jest to możliwe, każdy czworonogów jest bowiem niepowtarzalny. Mnóstwo psiaków czeka jednak, aż ktoś obdarzy je miłością. Możemy uczynić ich życie szczęśliwym, zyskując jednocześnie wiernych przyjaciół. Decyzja o adopcji czy zakupie czworonoga powinna być jednak bardzo przemyślana. Nie może być podejmowana pod wpływem silnych emocji. Nie powinna być też próbą zapełnienia pustki po śmierci psa. Jeśli więc jeszcze nie jesteśmy gotowi na przyjęcie nowego zwierzaka, a brakuje nam kontaktu z czworonogami, dobrym pomysłem może być wolontariat w schronisku. Niewykluczone, że właśnie podczas pomocy porzuconym psiakom zrodzi się jakaś piękna przyjaźń, dzięki której zarówno my, jak i któryś ze stęsknionych czworonogów rozpoczniemy nowy, wspólny, etap w życiu.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Halfpoint — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu