{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak podróżować z psem samochodem?

Gdy dni stają się ciepłe i słoneczne, wiele osób zaczyna myśleć o opuszczeniu domowych pieleszy i wyruszeniu w podróż. Zwiedzanie nowych miejsc i wypoczynek na łonie przyrody mogą być doskonałą rozrywką również dla czworonogów. Zanim jednak razem z naszym pupilem będziemy mogli poznawać urokliwe zakątki, zwykle musimy pokonać wielokilometrową trasę. Aby podróż z psem z samochodem była bezpieczna i komfortowa, warto się do niej odpowiednio przygotować. W jakie akcesoria transportowe powinniśmy się zaopatrzyć? Jak przewozić psa samochodem? 

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Podróż z psem samochodem nie powinna nigdy stwarzać zagrożenia dla nas, pupila i innych uczestników ruchu drogowego. Przed wyruszeniem w drogę z czworonogiem musimy więc wdrożyć odpowiednie środki bezpieczeństwa. Pies w samochodzie nie może swobodnie się przemieszczać, rozpraszać naszej uwagi, ograniczać widoczności. Niedopuszczalne jest przewożenia psa na kolanach lub bez żadnego zabezpieczenia. Nie należy także pozwalać pupilowi na wystawianie głowy przez okno w trakcie podróży. Najlepiej przewozić pupila na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Podróż z psem znajdującym się na przednim siedzeniu stwarza większe zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i samego zwierzaka. 

By podróż z psem była bezpieczna, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria transportowe. Jakie produkty mogą okazać się przydatne?

Transporter dla psa

Dla małego lub miniaturowego pupila należy zakupić wygodny i wytrzymały transporter dla psa. Wielkość akcesorium musi być dostosowana do gabarytów zwierzaka. Transporter dla psa powinien być na tyle duży, by zwierzak mógł się w nim obrócić i rozciągnąć. Warto zwrócić uwagę, czy jest wyposażony w liczne otwory wentylacyjne, zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza. Zwykle najbardziej praktyczne są modele z tworzywa sztucznego. Transporter dla psa zawsze musimy dodatkowo zabezpieczyć, przypinając pasami bezpieczeństwa – dzięki temu pozostanie na miejscu nawet przy gwałtownym hamowaniu. 

Klatka transportowa dla psa

Jeśli nasz pupil nie zmieści się do standardowego transportera, możemy przewozić go samochodem w metalowej klatce umieszczonej w bagażniku. Zapewnia ona wygodę i bezpieczeństwo psom ras średnich i dużych. 

Pasy bezpieczeństwa dla psa

Pies może podróżować również na tylnym siedzeniu jako pasażer. Takie rozwiązanie jest polecane zwłaszcza dla czworonogów, które nie są przyzwyczajone do przebywania w transporterze lub klatce. Jeżeli chcemy przewozić pupila na tylnym siedzeniu, powinniśmy wyposażyć go w szelki samochodowe i pasy bezpieczeństwa dla psa, które można wpiąć w gniazdo zatrzasku znajdujące się na siedzeniu auta. Pasy bezpieczeństwa dla psa chronią przed urazami w przypadku gwałtownego hamowania lub kolizji. 

Mata samochodowa dla psa 

Niezwykle praktycznym akcesorium podróżnym jest mata samochodowa dla psa. Pozwala ona wydzielić dla pupila specjalne miejsce do wypoczynku i jednocześnie uchronić auto przed sierścią, zabrudzeniami, zadrapaniami i wilgocią. Mata samochodowa dla psa może być montowana w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Warto zdecydować się na akcesorium wykonane z antypoślizgowej tkaniny, która zapewni zwierzakowi odpowiednią przyczepność. Mata samochodowa dla psa musi mieć także otwory na pasy bezpieczeństwa. Zamiast maty dla pupila można zakupić specjalny fotel samochodowy, który montuje się do siedzenia. 

↓ MATY SAMOCHODOWE ↓

Jak przyzwyczaić psa do podróżowania?

Choć wśród czworonogów nie brakuje miłośników podróży, wiele zwierzaków ma pewne opory przed wejściem do samochodu. Aby nasz pupil czerpał frajdę z wyjazdów, powinniśmy wcześniej przyzwyczaić go do podróżowania. Najlepiej proces ten rozpocząć już na etapie szczenięctwa – młode psiaki uczą się bardzo szybko i chętnie. Nawet dorosły pies, który nie miał wcześniej okazji do częstych wojaży, jest jednak w stanie polubić podróże przy odpowiednim treningu. 

Przyzwyczajanie psa do podróży warto podzielić na kilka etapów. Nauka powinna przebiegać w tempie optymalnym dla czworonoga – jeżeli na jakimkolwiek etapie zwierzak wykazuje oznaki stresu, należy cofnąć się do poprzedniego kroku. Starajmy się do niczego nie zmuszać podopiecznego – cały proces oswajania psa z samochodem może zająć nawet kilka tygodni. 

Pierwszym elementem treningu jest zapoznanie psa z transporterem, klatką transportową, szelkami samochodowymi czy matą samochodową. Czworonóg musi mieć szansę obejrzenia i obwąchania wszystkich akcesoriów podróżnych. Warto zachęcić go do wejścia do klatki lub transportera przy użyciu przysmaków. Później należy uczyć psa pozostawania w akcesorium transportowym przez coraz dłuższy czas. W przypadku psów, które będą podróżować na tylnym siedzeniu, musimy natomiast przeprowadzić trening zakładania szelek. 

Kolejnym krokiem szkolenia jest stopniowe oswajanie psa z samochodem. Zaczynamy od umożliwienia psu obejrzenia i zbadania naszego auta z zewnątrz. Następnie otwieramy drzwi i za pomocą smakołyków zachęcamy pupila do wejścia do środka. Ćwiczenie to warto powtórzyć wielokrotnie. Jeśli zwierzak bez problemu wskakuje do auta, możemy dodać specjalną komendę, która będzie dla niego jasnym sygnałem, jakiego zachowania oczekujemy. Gdy pies wejdzie do samochodu, staramy się skłonić go do pozostania w środku. W tym celu możemy zaoferować mu smakowitą przekąskę wymagającą długiego gryzienia. Spróbujmy też zapiąć pasy bezpieczeństwa dla psa. Ostatnim elementem przyzwyczajania psa do samochodu jest zapoznanie go z dźwiękiem silnika, klimatyzacji i pracujących wycieraczek. 

Jeśli nasz pupil nie stresuje się, gdy przebywa w samochodzie, możemy wybrać się z nim na pierwszą przejażdżkę. Powinna być ona krótka (max. 5 minut) i spokojna. Warto wybrać prostą trasę, w pobliżu domu. Stopniowo należy wydłużać czas podróży i przyzwyczajać pupila do różnych manewrów na drodze (parkowania, skręcania, hamowania itd.). By pies pozytywnie skojarzył jazdę samochodem, można połączyć ją z wizytą w ulubionym parku czy na torze agility. 

Jak zaplanować podróż z psem?

Aby podróż z psem była naprawdę udana, warto zatroszczyć się o komfort czworonożnego pasażera. Przed wyruszeniem w drogę powinniśmy zabrać pupila na długi spacer połączony z węszeniem i eksploracją otoczenia. Lepiej jednak unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych z pupilem. Ostatni posiłek należy podać psu kilka godzin przed podróżą. Jeśli zwierzak źle znosi jazdę samochodem, już kilka dni przed wyjazdem warto podawać mu jedynie lekkostrawne pożywienie. 

Dla złagodzenia stresu związanego z podróżą u czworonoga warto zabrać do auta jego ulubiony kocyk i gryzak. Jeśli nasz podopieczny boi się podróży, można dodatkowo wyposażyć go w obrożę adaptacyjną lub podać mu łagodne ziołowe środki uspokajające. W przypadku psów cierpiących na chorobę lokomocyjną niezbędne bywa sięgnięcie po leki o działaniu przeciwwymiotnym. Dla niektórych czworonogów źródłem nieprzyjemnych wrażeń w samochodzie są odświeżacze powietrza i głośna muzyka – lepiej więc z nich zrezygnować. Jeśli podróżujemy z psem w grupie, poprośmy jedną osobę, by obserwowała zwierzaka. Gdyby psiak stał się niespokojny, oblizywał się, piszczał, dyszał, warto się na chwilę zatrzymać. 

Planując podróż z psem, powinniśmy uwzględnić potrzeby czworonożnego turysty. W gorące dni najlepiej wyruszyć w drogę o świcie lub po zmroku – gdy temperatura otoczenia jest najniższa. W czasie jazdy samochodem należy stale monitorować warunki panujące w pojeździe. W razie potrzeby można włączyć klimatyzację lub otworzyć okno, do którego zwierzak nie ma dostępu. Spore znaczenie dla psiego komfortu w czasie podróży ma trasa przejazdu. Powinniśmy unikać krętych, wyboistych i ruchliwych dróg oraz tras, na których trzeba stać w wielokilometrowych korkach. Najlepiej wybierać proste drogi, gdzie zwierzak nie będzie narażony na wstrząsy. Wystrzegajmy się gwałtownych manewrów na drodze. Jedźmy płynnie i ze stałą prędkością. Jazda samochodem powinna zawsze przebiegać w przyjemnej atmosferze, ponieważ nerwy często udzielają się czworonogom. 

W czasie jazdy samochodem z psem trzeba pamiętać o krótkich postojach. Przynajmniej co 2 godziny warto zrobić kilkunastominutową przerwę w podróży. W tym czasie psiak musi mieć możliwość ugaszenia pragnienia, załatwienia potrzeb fizjologicznych i pospacerowania. Jeśli musimy opuścić auto, w żadnym wypadku nie pozostawiajmy pupila samego w nagrzanym samochodzie.

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu