Jak podac kotu tabletke

Jak podać kotu tabletkę?

Niechęć do przyjmowania tabletek przez kota to niestety dość częsty problem. Mruczki, wyczulone na wszelkie defekty pożywienia, do jedzenia podchodzą z dużą ostrożnością. Nic więc dziwnego, że niektóre futrzaki za nic w świecie nie chcą przyjąć pigułki. W sytuacji, gdy kolejne próby zaaplikowania lekarstwa zawodzą, jedynym rozwiązaniem jest przechytrzenie sprytnego pupila. Przeczytajcie, jakie są najlepsze sposoby na podanie kotu tabletki?

Chowanie tabletki w jedzeniu

Najprostszy sposób na zaaplikowanie lekarstwa to schowanie tabletki w ulubionym pokarmie futrzaka. Pigułka nie powinna być jednak widoczna ani wyczuwalna dla mruczka. Musimy ukryć ją więc w środku pokarmu lub zamaskować. W tym celu warto wydrążyć w kawałku mięsa kieszonkę, do której włożymy lekarstwo. Dobrym rozwiązaniem może być też obtoczenie tabletki w pasztecie lub serku.
Jeśli chcemy, aby mruczek przyjął pigułkę wraz z jedzeniem, musimy odpowiednio zmotywować go do spożycia posiłku. Standardowa codzienna karma może nie być w tym wypadku wystarczająco zachęcająca. Powinniśmy postarać się więc o coś, co będzie dla kota pokusą nie do odparcia. Choć futrzaki mają indywidualne preferencje smakowe, większość wprost przepada za tuńczykiem, masłem, serkiem, wątróbką. Z pewnością warto zastosować frykas, który kociak dostaje tylko od święta (przeczytaj więcej o wybranych przysmakach dla kotów KLIK). Futrzak będzie bardziej chętny do jedzenia, jeśli wydłużymy przerwę między kolejnymi posiłkami. Pamiętajmy, że porcja pokarmu, którą podajemy wraz z pastylką, musi być niewielka. W innym wypadu istnieje ryzyko, że pupil naje się do syta, pozostawiając tabletkę nietkniętą.

Kruszenie tabletki

Czasami samo chowanie tabletki nie pomaga i trzeba zastosować bardziej radykalne środki. Niektóre specyfiki można pokruszyć i dokładnie wymieszać z wilgotnym pokarmem dla kota. Niestety część futrzaków potrafi być na tyle nieufna, że takiego pokarmu po prostu nie zje. Z tego względu konieczne bywa posmarowanie kocich łapek masłem zmieszanym z rozkruszoną tabletką. Mruczki, słynące z przywiązania do czystości, najpewniej szybko zliżą taką mieszankę.

Co zrobić, gdy kot nie chce przyjąć tabletki?

Jeśli nasz mruczek nie chce przyjąć tabletki wraz z pożywieniem, musimy zmusić go do jej połknięcia. Przy tym zabiegu trzeba zachować odpowiednia ostrożność, bo kot z oczywistych względów będzie próbował się bronić i uciekać. Najlepiej poprosić więc kogoś o pomoc i unieruchomienie pupila. Skuteczne jest zwłaszcza przytrzymanie futrzaka za skórę na karku. U kociąt i niektórych dorosłych mruczków występuje bowiem tzw. odruch karkowy, który powoduje uspokojenie, przy chwyceniu za skórę szyi. Dla bezpieczeństwa można też owinąć kota ręcznikiem. Kiedy już unieruchomimy zwierzaka, musimy otworzyć jego pyszczek i włożyć tabletkę jak najgłębiej. Następnie zamykamy kocie szczęki i masujemy gardło. Warto pamiętać, że futrzakowi łatwiej będzie przełknąć pigułkę uprzednio obtoczoną w maśle lub zmieszaną z pastą odkłaczającą. Po przyjęciu lekarstwa przez mruczka należy zaoferować mu wodę do popicia i ulubiony smakołyk.
Innym rozwiązaniem jest rozpuszczenie tabletki w niewielkiej ilości wody. Zawiesinę podaje się wtedy strzykawką, wprost do kociego pyszczka.

Jak prawidłowo podawać lekarstwa kotu?

Podając lekarstwa w tabletkach, należy dokładnie upewnić się, co do ich dawkowania. Pamiętajmy też, że musimy mieć zawsze absolutną pewność, że kot przyjął tabletkę. Upewnijmy się, czy dany specyfik można stosować wraz z jedzeniem lub piciem. Warto wiedzieć, że nie wszystkie medykamenty wolno nam rozdrabniać i rozpuszczać. Pigułki, które zmieniają smak pokarmu lub są wyjątkowo niesmaczne, zazwyczaj trzeba podać kotu na siłę.

Sposób aplikowania lekarstw warto też dopasować do aktualnego stanu zdrowia pupila. Inaczej należy bowiem postępować z rekonwalescentem, a inaczej z mruczkiem, któremu podajemy pigułkę profilaktycznie. Kot, który dopiero co przeszedł ciężką operację, może nie mieć najmniejszej ochoty na spożycie posiłku. Bezcelowe będzie w takim wypadku serwowanie wykwintnych potraw, w nadziei, że zwierzak wraz z nimi połknie tabletkę. Jeśli jednak mamy czas i możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować wszystkie sposoby na zaaplikowanie lekarstwa.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu