jak oswoic szczura 938x535 - Jak oswoić szczura?

Jak oswoić szczura?

Szczury to wyjątkowo towarzyskie i sympatyczne gryzonie. Są ciekawskie, pełne energii i naprawdę uwielbiają bawić się i przebywać z człowiekiem. Oczywiście szczurek, który dopiero co pojawił się w domu, potrzebuje czasu, aby oswoić się z otoczeniem i z właścicielem. To tak naprawdę od naszego zachowania podczas pierwszych dni kontaktu ze zwierzakiem zależy, czy wytworzy się między nami ciepła, pełna zaufania relacja na długie lata, czy też popełnimy masę błędów, często wynikających z niecierpliwości, które zaowocują tym, że szczur zacznie nas gryźć, uciekać przed nami i walczyć. To bardzo niekomfortowe zarówno dla gryzonia, jak i dla właściciela, dlatego warto wiedzieć, jakich zachowań unikać.

Oswajanie szczura: etap pierwszy, czyli poznawanie nowej sytuacji

Kiedy szczur pojawia się w naszym domu, jest to dla niego duży szok. Wszystko jest nowe – zapachy, dźwięki, układ mieszkania. Pojawia się mnóstwo zaskakujących bodźców, które zwierzak musi nauczyć się odczytywać. Dlatego ważne jest, aby w ciągu pierwszego dnia albo nawet dwóch pierwszych, zwierzak miał przede wszystkim spokój. Ustawmy klatkę  dla szczura» w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie pupilowi chodził po głowie. Stanowczo odpada także kuchnia, bo zbyt intensywne zapachy mogą nie przypaść szczurowi do gustu. Róg pokoju, byle z daleka od kaloryfera, wentylacji, telewizora i komputera, powinien okazać się w sam raz. Podczas okresu aklimatyzacji nie męczmy sobą zwierzaka. To nie jest czas ani na głaskanie, ani tym bardziej na branie na ręce. W ten sposób możemy go tylko bardzo wystraszyć, a wówczas najprawdopodobniej pupil zacznie nas gryźć. Dajmy szczurowi chwilę wytchnienia. Niech pośpi, poobserwuje otoczenie, przyzwyczai się do zapachów i dźwięków. To także czas, kiedy zwiedzi swoją klatkę, wypróbuje zabawki, karmę i wszystko, co go otacza.

Oswajanie szczura: etap drugi, czyli zapoznanie się z właścicielem

Minął dzień albo dwa? To teraz możemy spokojnie podejść do klatki. Najważniejsze, to nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, nie podnosić głosu, nie wciskać na siłę ręki do klatki, a już szczególnie nie łapać zwierzaka od góry, poprzez dach w klatce. Przestraszymy go i sprowokujemy do ataku! Co zatem robić? Najpierw tylko usiąść obok klatki, a najlepiej się położyć, żeby szczur nas widział. Pogadajmy do niego cichym, łagodnym głosem. Możemy często wymieniać imię zwierzaka. Nie ma tak naprawdę większego znaczenia, co będziemy mówić, chodzi bardziej o intonację. Pupil ma szansę zapoznać się i oswoić z naszym głosem i zapachem. A także z ruchami. Potem możemy spróbować wsunąć (powoli) rękę do klatki, płytko, aby nie naruszyć terytorium gryzonia. Zapewne podejdzie niepewnie i obwącha nasze palce (dłoń wkładamy wewnętrzną stroną do góry). Z każdym kolejnym razem zwierzak zacznie nabierać coraz więcej pewności i śmiałości. Podczas pierwszych takich kontaktów warto położyć na dłoni smakołyk (sprawdź, jakie przysmaki podawać szczurowi KLIK).

KLATKA DLA SZCZURA

Oswajanie szczura: etap trzeci, czyli branie na ręce

Jeśli zwierzak nie boi się już naszej obecności i nie podchodzi na ugiętych łapkach do naszej dłoni, możemy spróbować wziąć go na ręce. Jednak to pupil musi o tym zadecydować. Wsuńmy rękę głębiej do klatki i zobaczmy, czy na nią wejdzie. Jeśli tak, spokojnie wyciągamy szczura i przykrywamy lekko drugą dłonią od góry – to asekuracja. Nie podnośmy też początkowo dłoni na dużą wysokość. Jeśli zwierzak pewnie czuje się na naszej ręce, możemy go pogłaskać, podrapać albo pozwolić mu pójść dalej. Pamiętajmy, by nigdy nie osaczać ulubieńca, nie trzymać go zbyt mocno, nie tulić na siłę. To szczur decyduje, gdzie dalej idzie i czy chce być głaskany. Dzięki temu nam zaufa.

Oswajanie szczura: etap czwarty, czyli wspólna zabawa

To już ostatni etap. Znamy się ze zwierzakiem od jakiegoś czasu, dobrze się czuje w naszym towarzystwie, ufa nam i lubi z nami przebywać. Pora zatem na wspólną zabawę. Szczury uwielbiają się uczyć nowych rzeczy, wyładowywać nadmiar energii, ganiać, skakać i swawolić. Warto uczyć je komend (dowiedz się więcej, jak uczyć szczura KLIK). Nie tylko sprawia im to frajdę, ale także rozwija, a szczury są niezwykle inteligentne» i uczą się w zawrotnym tempie. Potrafią aportować, przychodzić na wołanie, skakać z dłoni na dłoń, ale także można je nauczyć naprawdę przedziwnych rzeczy, na przykład jeżdżenia na zabawkowej deskorolce! W naszych sklepach Kakadu można znaleźć wiele akcesoriów do wspólnej zabawy z pupilem, w tym piłki, kółka i wiele innych. Wspólna zabawa wzmacnia więź ze zwierzakiem i pozwala lepiej go zrozumieć. Pamiętajmy również, że szczury potrzebują dużo ruchu i siedzenie cały dzień w klatce absolutnie nie jest wskazane. Oczywiście nie należy też przesadzać z nauką komend i ćwiczeń. Róbmy często przerwy i nie zamęczmy ulubieńca, bo się znudzi i po prostu zbuntuje.

↓ SMAKOŁYKI DLA SZCZURA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Akwarystyka
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu