{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak oswoić szczura?

Szczury to wyjątkowo towarzyskie i sympatyczne gryzonie. Są ciekawskie, pełne energii i naprawdę uwielbiają bawić się i przebywać z człowiekiem. Oczywiście szczurek, który dopiero co pojawił się w domu, potrzebuje czasu, aby oswoić się z otoczeniem i z właścicielem. To tak naprawdę od naszego zachowania podczas pierwszych dni kontaktu ze zwierzakiem zależy, czy wytworzy się między nami ciepła, pełna zaufania relacja na długie lata, czy też popełnimy masę błędów, często wynikających z niecierpliwości, które zaowocują tym, że szczur zacznie nas gryźć, uciekać przed nami i walczyć. To bardzo niekomfortowe zarówno dla gryzonia, jak i dla właściciela, dlatego warto wiedzieć, jakich zachowań unikać.

Oswajanie szczura: etap pierwszy, czyli poznawanie nowej sytuacji

Kiedy szczur pojawia się w naszym domu, jest to dla niego duży szok. Wszystko jest nowe – zapachy, dźwięki, układ mieszkania. Pojawia się mnóstwo zaskakujących bodźców, które zwierzak musi nauczyć się odczytywać. Dlatego ważne jest, aby w ciągu pierwszego dnia albo nawet dwóch pierwszych, zwierzak miał przede wszystkim spokój. Ustawmy klatkę  dla szczura» w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie pupilowi chodził po głowie. Stanowczo odpada także kuchnia, bo zbyt intensywne zapachy mogą nie przypaść szczurowi do gustu. Róg pokoju, byle z daleka od kaloryfera, wentylacji, telewizora i komputera, powinien okazać się w sam raz. Podczas okresu aklimatyzacji nie męczmy sobą zwierzaka. To nie jest czas ani na głaskanie, ani tym bardziej na branie na ręce. W ten sposób możemy go tylko bardzo wystraszyć, a wówczas najprawdopodobniej pupil zacznie nas gryźć. Dajmy szczurowi chwilę wytchnienia. Niech pośpi, poobserwuje otoczenie, przyzwyczai się do zapachów i dźwięków. To także czas, kiedy zwiedzi swoją klatkę, wypróbuje zabawki, karmę i wszystko, co go otacza.

Oswajanie szczura: etap drugi, czyli zapoznanie się z właścicielem

Minął dzień albo dwa? To teraz możemy spokojnie podejść do klatki. Najważniejsze, to nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, nie podnosić głosu, nie wciskać na siłę ręki do klatki, a już szczególnie nie łapać zwierzaka od góry, poprzez dach w klatce. Przestraszymy go i sprowokujemy do ataku! Co zatem robić? Najpierw tylko usiąść obok klatki, a najlepiej się położyć, żeby szczur nas widział. Pogadajmy do niego cichym, łagodnym głosem. Możemy często wymieniać imię zwierzaka. Nie ma tak naprawdę większego znaczenia, co będziemy mówić, chodzi bardziej o intonację. Pupil ma szansę zapoznać się i oswoić z naszym głosem i zapachem. A także z ruchami. Potem możemy spróbować wsunąć (powoli) rękę do klatki, płytko, aby nie naruszyć terytorium gryzonia. Zapewne podejdzie niepewnie i obwącha nasze palce (dłoń wkładamy wewnętrzną stroną do góry). Z każdym kolejnym razem zwierzak zacznie nabierać coraz więcej pewności i śmiałości. Podczas pierwszych takich kontaktów warto położyć na dłoni smakołyk (sprawdź, jakie przysmaki podawać szczurowi KLIK).

KLATKA DLA SZCZURA

Oswajanie szczura: etap trzeci, czyli branie na ręce

Jeśli zwierzak nie boi się już naszej obecności i nie podchodzi na ugiętych łapkach do naszej dłoni, możemy spróbować wziąć go na ręce. Jednak to pupil musi o tym zadecydować. Wsuńmy rękę głębiej do klatki i zobaczmy, czy na nią wejdzie. Jeśli tak, spokojnie wyciągamy szczura i przykrywamy lekko drugą dłonią od góry – to asekuracja. Nie podnośmy też początkowo dłoni na dużą wysokość. Jeśli zwierzak pewnie czuje się na naszej ręce, możemy go pogłaskać, podrapać albo pozwolić mu pójść dalej. Pamiętajmy, by nigdy nie osaczać ulubieńca, nie trzymać go zbyt mocno, nie tulić na siłę. To szczur decyduje, gdzie dalej idzie i czy chce być głaskany. Dzięki temu nam zaufa.

Oswajanie szczura: etap czwarty, czyli wspólna zabawa

To już ostatni etap. Znamy się ze zwierzakiem od jakiegoś czasu, dobrze się czuje w naszym towarzystwie, ufa nam i lubi z nami przebywać. Pora zatem na wspólną zabawę. Szczury uwielbiają się uczyć nowych rzeczy, wyładowywać nadmiar energii, ganiać, skakać i swawolić. Warto uczyć je komend (dowiedz się więcej, jak uczyć szczura KLIK). Nie tylko sprawia im to frajdę, ale także rozwija, a szczury są niezwykle inteligentne» i uczą się w zawrotnym tempie. Potrafią aportować, przychodzić na wołanie, skakać z dłoni na dłoń, ale także można je nauczyć naprawdę przedziwnych rzeczy, na przykład jeżdżenia na zabawkowej deskorolce! W naszych sklepach Kakadu można znaleźć wiele akcesoriów do wspólnej zabawy z pupilem, w tym piłki, kółka i wiele innych. Wspólna zabawa wzmacnia więź ze zwierzakiem i pozwala lepiej go zrozumieć. Pamiętajmy również, że szczury potrzebują dużo ruchu i siedzenie cały dzień w klatce absolutnie nie jest wskazane. Oczywiście nie należy też przesadzać z nauką komend i ćwiczeń. Róbmy często przerwy i nie zamęczmy ulubieńca, bo się znudzi i po prostu zbuntuje.

↓ SMAKOŁYKI DLA SZCZURA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Lila
    lip 25, 2019 - 08:18 PM

    Nie zgodzę się ze stwierdzeniem “klatka dla szczura”. SZCZURY SĄ SILNIE STADNE. Najlepiej trzymać 3 lub więcej osobników tej samej płci. A tz. wybieg dla szczurów (pobyt poza klatką) powinien trwać 3-5 godz. Wszystko inne bardzo przydatne. Mam nadzieję, że poprawi Pani błędy i będzie dalej szerzyć szczurzą wiedzę. Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu