Jak oswoić świnkę morską?

Jak oswoić świnkę morską?

Świnki morskie to towarzyskie zwierzątka, dlatego oswojenie ich nie jest trudnym zadaniem. Oczywiście początkowo są płochliwe, co łatwo zrozumieć, jeśli weźmie się pod uwagę, że są całkowicie bezbronne. Wystarczy jednak odrobina cierpliwości, by nasz podopieczny nabrał do nas zaufania.

Gdzie postawić klatkę dla świnki morskiej?

W procesie oswajania świnki morskiej duże znaczenie ma to, gdzie postawimy jej klatkę. Powinniśmy wybrać takie miejsce, by zwierzę mogło pozostawać z nami w kontakcie wzrokowym przez większość dnia. Dzięki temu będzie przyzwyczajać się do naszej obecności. Świnka musi jednak czuć się bezpieczne, dlatego miejsce, w którym stoi klatka powinno jej to zapewniać.  Sprzyja to szybszemu oswojeniu się zwierzaka.

Pierwsze dni świnki w naszym domu

Po przyniesieniu świnki do domu, powinniśmy dać jej czas na zapoznanie się z nową klatkę i nowym otoczeniem. Zmiana miejsca zamieszkania jest dla niej bardzo stresująca.  Lepiej więc nie dostarczać zwierzakowi dodatkowych przeżyć i nie brać go na ręce przez kilka dni.

Podchodząc do klatki, starajmy się nie wykonywać gwałtownych ruchów, których nasz podopieczny się boi. Dobrze jest jednak mówić do niego, by oswajał z naszym głosem. Starajmy się również nie patrzeć na pupila z góry – świnki tego nie lubią.

Bierzmy świnkę na ręce

Gdy świnka przyzwyczai się choć trochę do nowego otoczenia, możemy zacząć brać ją na ręce. Starajmy się być przy tym bardzo delikatni, by niechcący nie sprawić jej bólu, co mogłoby ją do nas bardzo zniechęcić. Im częściej będziemy zwierzaka dotykać, tym szybciej przekona się o tym, że nic mu z naszej strony nie zagraża.

Biorąc świnkę, unikajmy chwytania jej od góry – kojarzy się jej to z atakiem drapieżnego ptaka i wywołuje chęć ucieczki. Podnosząc zwierzątko, jedną ręką podpieramy klatkę piersiową, drugą tylne łapki, po czym przytulamy do piersi. Świnki morskie mają delikatne kręgosłupy, dlatego trzymając je, dbajmy o to, by zawsze miały podparcie

Pamiętajmy też o tym, że świnki jako typowo naziemne stworzenia, nie czują się dobrze na wysokościach. Lepiej zatem zamiast nosić pupila, usiąść na podłodze i posadzić go sobie na kolanach. Przynajmniej na początku.

Smakołyki dla świnki z pewnością pomogą

Trzeba przyznać, że świnki są dość łakome, dlatego przy ich oswajaniu zawsze pomocne są przysmaki. Do ulubionych należą między innymi  cykoria, ogórek i młode liście mlecza. Warto zatem przy każdej okazji podsuwać zwierzakowi te smakołyki.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu