Jak opiekować się starym kotem?

Jak opiekować się starym kotem?

Długość oraz jakoś życia naszego kociego ulubieńca zależą w dużej mierze od nas, od opieki i troski jaką go otaczamy. To my jesteśmy odpowiedzialni za jego samopoczucie i do nas należy sprawowanie pieczy nad stanem zdrowia pupila. W sprzyjających warunkach koty domowe dożywają nawet dwudziestu lat. Doczekanie tak sędziwej starości jest możliwe dzięki odpowiedniej opiece właściciela, właściwej diecie dopasowanej do wieku kota oraz postępom w medycynie weterynaryjnej, która pozwala na wczesne wykrycie i wyleczenie większości chorób. Zatem regularne kontrole lekarskie oraz prawidłowe żywienie są podstawą opieki nad starym kotem.

Oznaki starzenia się u kota

Według specjalistów około 7-8 roku życia kot wkracza w wiek podeszły. To wtedy w jego organizmie i zachowaniu zaczyna dochodzić do pewnych zmian, na które właściciel powinien być szczególnie wyczulony. Tym co powinno zwrócić naszą uwagę jako objaw starzenia jest zmniejszona aktywność fizyczna. Zauważamy, na przykład, że nasz pupil nie ma już tak dużej chęci do zabaw jak wcześniej. Jego ciało jest mniej sprawne, mogą też pojawić się problemy z koordynacją ruchową. Powoli zmienia się wygląd jego sierści. Wcześniej lśniąca i puszysta staje się matowa i siwa. Szybciej rosną jego pazury.

Innym objawem nadchodzącej starości jest zmniejszony apetyt a nawet problemy z układem pokarmowym i moczowym. Kłopotem mogą być osłabione zęby i dziąsła, które utrudniają jedzenie. Alarmujące są również częste wymioty, biegunka lub zaparcia. Znaczy to, że zwierze nie radzi sobie z trawieniem obecnie przyjmowanego pokarmu. Wszystko to prowadzi do stopniowej utraty wagi oraz przyczynia się do wiotczenia mięśni. Kolejną, zauważalną zmianą jest zwiększona potrzeba snu i spokoju. Drzemki stają się dłuższe, a sen twardszy.

Pielęgnowanie starego kota

Podstawową kwestią o jaką należy zadbać w opiece nad starzejącym się kotem jest zmiana diety i przystosowanie jej do zmieniających się potrzeb zwierzęcia. Pojawiające się problemy żołądkowo-jelitowe świadczą o tym, że organizm nie radzi sobie z trawieniem tego co przyjmuje. Prawdopodobnie należy ograniczyć ilość białka, gdyż jego nadmiar może doprowadzić do otyłości naszego ulubieńca. Nadwaga spowoduje dodatkowe obciążenie osłabionych wiekiem stawów, utrudni pracę serca i układu oddechowego. Dostarczanie kotu witamin E i C zapobiegnie starzeniu się komórek, pomocne będą również luteina oraz beta-karoten eliminujący z organizmu wolne rodniki. Należy zadbać także o L-karnitynę, która na dłużej pozwoli zachować sprawność kocich mięśni i stawów.

Niezwykle istotne są również regularne wizyty u weterynarza i badania okresowe. Profilaktyczne badania krwi i moczu pozwolą wykryć ewentualne choroby, na które kot jest narażony od pewnego wieku.

Nie zapominajmy o zabiegach pielęgnacyjnych. W pewnym wieku zwierzęciu trudniej jest utrzymać czystość zawsze dotąd zadbanego futra. Pomóżmy mu regularnie wyczesując martwe włosy, a podczas zabiegu zwracajmy uwagę na stan skóry oraz obecność pasożytów. Zbyt długie pazury mogą sprawiać zwierzęciu ból podczas chodzenia, kontrolujmy ich stan i regularnie przycinajmy. Warto abyśmy zadbali także o uzębienie pupila. Istnieją specjalne preparaty do mycia kocich zębów, bardzo pomocne przy pielęgnacji starszych kotów.

Ważne jest zapewnienie kotu cichego i spokojnego miejsca do odpoczynku, którego w pewnym wieku kot potrzebuje więcej. Dbajmy o jego komfort psychiczny, jednak nie pozwalajmy zwierzęciu całkiem osiąść na laurach. Aktywność ruchowa jest zmniejszona, ale nie możemy pozwolić, by całkowicie znikła. Od czasu do czasu warto zachęcać kota do zabawy lub wychodzenia.

Przy odpowiedniej opiece kot może dożyć sędziwego wieku i jeszcze przez długie lata cieszyć właściciela swoim towarzystwem. Najważniejsze, by nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów i utrzymywać pupila w dobrym zdrowiu.

Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu