Sklep online
Sklep online

Jak opiekować się psem?

Psy to dla większości osób wymarzeni kompani. Wierne, towarzyskie i niezwykle oddane zwierzaki potrafią nawiązać ze swoimi opiekunami wyjątkową relację. Aby jednak czworonogi mogły wieść u naszego boku szczęśliwe życie, z pewnością potrzebują troskliwej opieki. Jak opiekować się psem? Co zrobić, by pupil cieszył się dobrym zdrowiem i zawsze tryskał radością?

najlepsza-karma-dla-psa-super-ranking

Prawidłowe żywienie psa

Nie od dziś wiadomo, że dieta silnie oddziałuje zarówno na stan zdrowia, jak i na samopoczucie psychicznie. Czworonogi karmione niewłaściwie są często pozbawione energii, apatyczne i niechętne do aktywności. Niejednokrotnie pojawiają się u nich dolegliwości trawienne, choroby dietozależne czy zaburzenia behawioralne. Warto zatem z dużą rozwagą podejść do komponowania jadłospisu czworonoga. Dieta psa powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do jego wieku, rasy, poziomu aktywności oraz stanu zdrowia. Niezbędne jest również, by codzienne posiłki umożliwiały czworonogowi realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych. Nasz pupil powinien dostawać pożywienie różnego typu, odmienne pod względem tekstury, kształtu, formy, smaku i zapachu. Pokarmy powinny skłaniać psa zarówno do gryzienia, rozszarpywania, jak i długiego żucia czy wylizywania. Jeśli więc karmimy podopiecznego gotową suchą czy mokrą karmą, powinniśmy serwować mu dodatkowo wartościowe przekąski.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Dobrze sprawdzą się np. przysmaki funkcjonalne wspomagające profilaktykę zdrowotną. Warto jednak pamiętać, że niezwykle ważne jest utrzymanie u psa prawidłowej masy ciała. Nie należy zatem nigdy przekarmiać zwierzaka. Trzeba także zadbać, by udział smakołyków w jego diecie nie przekraczał 10% (poczytaj więcej o przysmakach dla psa KLIK).

↓ PRZYSMAKI DLA PSA↓

Profilaktyka zdrowotna u psa

Każdy pies powinien być pod stałą opieką weterynaryjną. Aby zwierzak zawsze był okazem zdrowia, niezbędne są okresowe badania kontrolne oraz regularne szczepienia przeciw chorobom zakaźnym. Nie można także pominąć odpowiedniej profilaktyki przeciwpasożytniczej (poczytaj więcej o pasożytach u psa KLIK). Czworonogom powinniśmy przez cały rok aplikować środki przeciw pchłom i kleszczom ». Przynajmniej raz na kwartał każdemu psu warto podać specyfik odrobaczający, zwalczający pasożyty wewnętrzne. Należy ponadto zwracać baczną uwagę na niepokojące objawy występujące u czworonogów. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są m.in.: zmiany skórne, utrata apetytu, spadek masy ciała, biegunki, wymioty, zaparcia, apatia, problemy z oddawaniem moczu, intensywne drapanie uszu, nadmierne wylizywanie łap, kaszel, trudności z poruszaniem się, kulawizny, kłopoty ze wzrokiem.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓

Pielęgnacja psa

Regularne zabiegi pielęgnacyjne nie tylko wpływają pozytywnie na wygląd czworonogów, ale często również skutecznie wspierają profilaktykę zdrowotną. Zarówno u psów długowłosych, jak i krótkowłosych nie można pominąć systematycznego szczotkowania. U czworonogów obdarzonych obfitą okrywą włosową zabieg ten należy wykonywać nawet codziennie. Krótkowłosym pupilom z reguły wystarczy cotygodniowe czesanie. W okresie linienia warto zwiększyć jednak częstotliwość tych zabiegów.

↓ SZAMPON DLA PSA ↓

Raz na jakiś czas należy urządzić każdemu podopiecznemu kąpiel. Wystawowe piękności mogą potrzebować jej nawet raz w miesiącu, ale u wielu psów gruntowne czyszczenie sierści wystarczy przeprowadzać co kilka miesięcy. Aby pielęgnacja zwierzaka była łatwiejsza i przyjemniejsza, warto zaopatrzyć się w odpowiednie przybory i kosmetyki. W zależności od rodzaju szaty pupila przydać mogą się m.in.: szczotka włosiana, metalowy grzebień z różnym rozstawem zębów, pudlówka, furminator » czy rękawica do masażu. Kosmetyki dla naszego czworonoga powinny natomiast podkreślać naturalną strukturę jego sierści, dodawać szacie blasku oraz odżywiać i regenerować włos.

↓ FURMINATOR DLA PSA ↓

U psów z ciężkimi opadającymi uszami bardzo istotne jest regularne oczyszczanie małżowin specjalnymi płynami do higieny. Z kolei u czworonogów należących do ras brachycefalicznych wskazane jest przemywanie okolic oczu specyfikami przeznaczonymi do ich pielęgnacji.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓

Zwierzakom spędzającym większość czasu w domowych pieleszach, trzeba okresowo skracać pazurki. Warto wykorzystać do tego specjalne cążki (dowiedz się, jak przycinać pazury psa KLIK).

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW PSA ↓

U wszystkich psów musimy zadbać również o higienę zębów. Najlepiej codziennie myć uzębienie pupila szczoteczką. Wspomóc oczyszczanie zębów mogą też przysmaki dentystyczne, gryzaki czy płyny do higieny jamy ustnej (dowiedz się, jak dbać o zęby psa KLIK).

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI ZĘBÓW PSA ↓

Spacery z psem

Spacer to jeden z najważniejszych punktów w codziennym harmonogramie wszystkich czworonogów. Dla psów o umiarkowanej aktywności należy zorganizować minimum 3 przechadzki w ciągu dnia. Przynajmniej jeden spacer, na jaki udajemy się z pupilem, powinien być dłuższy i trwać około godziny. Przebieg wędrówek w dużej mierze zależy od potrzeb i preferencji naszego podopiecznego. Idealny spacer to jednak znacznie więcej niż załatwienie potrzeb fizjologicznych czy okrążenie bloku. Przechadzka powinna rozładować energię zwierzaka, dostarczyć mu nowych wrażeń i umożliwić kontakty społeczne. Właśnie dlatego spacery z psem » muszą odbywać się w zmiennym tempie. Warto zabierać pupila w nowe miejsca i pozwolić mu swobodnie eksplorować teren. Jeśli nasz ulubieniec lubi inne zwierzaki, dobrze raz na jakiś czasu udać się z nim na wybieg dla psów. Podczas codziennych wędrówek nie może też zabraknąć zabaw z czworonogiem. Aportowanie, elementy agility, pływanie, zabawy węchowe, nauka komend to świetne pomysły na aktywne spędzanie czasu z psem.

↓ SMYCZ DLA PSA ↓


Budowanie relacji z psem

Dla psów podstawowym warunkiem szczęśliwego życia jest nawiązanie przyjaznej relacji z opiekunem. Pyszne jedzenie czy nawet długie spacery nie zastąpią pupilowi naszej uwagi. Przyjaźń z psem musi opierać się na wzajemnym zaufaniu i porozumieniu. Pupil musi wiedzieć, czego od niego wymagamy i jakich zachowań nie akceptujemy. Przejrzysta komunikacja oraz konsekwencja w działaniu odgrywają zatem nadrzędną rolę w opiece nad czworonogami. Warto wypracować rytuały. Więź ze zwierzakiem najłatwiej pogłębić przy pomocy wspólnych aktywności. Należy więc poświęcić każdego dnia odrobinę czasu na zabawę czy trening klikerowy z czworonogiem. Również wypoczynek jest dla psów czynnością socjalną, dlatego dobrze pozwolić ulubieńcowi towarzyszyć nam np. podczas oglądania telewizji.

↓ KLIKER DLA PSA ↓

Wychowanie i szkolenie psa

Psom, które przeszły podstawowy trening posłuszeństwa, dużo łatwiej odnaleźć się w otoczeniu. Nauka posłuszeństwa rozwija zdolność zwierzaków do współpracy i poprawia komunikację między nami i naszymi podopiecznymi. Do podstawowych poleceń, jakie powinien znać każdy czworonóg, należą: „do mnie”, „zostań”, „nie”, „siad”, „leżeć”, „na miejsce”, „zejdź”. Jeśli mamy trudności z nauczeniem pupila tych poleceń, możemy udać się z nim na szkolenie grupowe lub indywidualne. W przypadku szczeniąt nie można zaniedbać też odpowiedniej socjalizacji i stymulacji sensorycznej. Psiaki muszą nabyć kompetencje społeczne niezbędne do nawiązywania przyjaznych relacji z innymi czworonogami i ludźmi. Muszą także nauczyć się spokojnie reagować na różnorodne bodźce. Wskazane jest więc stawianie młodych zwierzaków w różnych sytuacjach, by w ten sposób budować u nich pewność siebie i przyjazne nastawienie do świata.

Stymulacja intelektualna psa

Nuda nigdy nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Zbyt duża monotonia w psim życiu może skłaniać zwierzaki do wielu kłopotliwych zachowań, takich jak np. niszczenie przedmiotów, ucieczki czy gonienie rowerzystów. Aby uniknąć problemów, warto jak najczęściej oferować podopiecznemu interesujące rozrywki. Bardzo atrakcyjnym zajęciem dla czworonogów jest np. wyszukiwanie smakołyków. Jedzenie możemy ukryć w zabawkach interaktywnych, z których zwierzak będzie mógł je wydobyć jedynie po wykonaniu zadania czy rozwiązaniu łamigłówki. By rozwijać zdolności węchowe i spostrzegawczość psa, można zaaranżować zabawę w chowanego. Pupil z pewnością chętnie poszuka też swojej ulubionej zabawki. Czworonogi z reguły uwielbiają również wszelkie aktywności imitujące sekwencję łowiecką. Być może naszemu ulubieńcowi przypadną do gustu zabawy z piłeczką, frisbee czy szarpakiem. Nie zapomnijmy ponadto o zakupie dla podopiecznego gryzaków i akcesoriów do żucia, które pozwolą mu w razie potrzeby rozładować napięcie emocjonalne. A może nauczymy pupila nowej sztuczki? To doskonały sposób na połączenie zabawy ze stymulacją umysłową.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © leszekglasner — stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak obliczyć wiek psa?

Nasz niegdyś pełen wigoru psiak z upływem lat stał się typowym kanapowcem? Zwykle posłuszny czworonóg z dnia na dzień przestał się nas słuchać? Wraz z wiekiem u zwierzaków zachodzą nie...

Czytaj więcej
10 najlepszych pomysłów na spędzenie czasu z psem podczas kwarantanny

Izolacja w domu wcale nie musi wiązać się z nudą. Warto poszukać kreatywnych sposobów na spędzanie czasu z pupilem. Co robić z czworonożnym przyjacielem w czasie pandemii koronawirusa? Oto nasze...

Czytaj więcej
Jak przyzwyczaić psa żyjącego w ogrodzie do mieszkania w bloku?

Czy pies, który do tej pory żył w domu z dużym ogrodem może jeszcze przyzwyczaić się do mieszkania w bloku? Czy nie będzie męczył się na mniejszej przestrzeni? Warto wiedzieć,...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Warto zadbać o odpowiednie środki do pielęgnacji, jeżeli piesio jest przykładowo alergikiem, a na przykład ma brązową sierść to warto zakupić fajny szampon herba supreme od selecta hrc z hibiskusem, który poprawia kolor brązowej i rudej sierści oraz nie podrażnia

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram