jak-oduczyc-psa-szczekania-w-domu

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Szczekanie jest dla psa czynnością zupełnie naturalną, pozwalającą wyrazić wiele emocji, takich jak nuda, strach czy osamotnienie. Jednak pupil, który szczeka zbyt często i pozornie bez powodu, staje się uciążliwy nie tylko dla domowników, ale również i sąsiadów. Jednym z obowiązków każdego opiekuna jest kontrolowanie tego, jak głośno zachowuje się ulubieniec. Co zrobić, by oduczyć psa męczącego szczekania?

Dlaczego pies szczeka?

 

Dlaczego pies szczeka?

Często wydaje się nam, że pies szczeka zupełnie bez powodu. Głośne ujadanie, wycie czy warczenie, kojarzymy raczej z rozdrażnieniem lub niezadowoleniem psa, a nawet postrzegamy je jako próbę wyrażenia groźby. Tymczasem szczekanie służy psom do wyrażania całej gamy emocji. Jedną z podstawowych przyczyn szczekania jest chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Dotyczy to szczególnie psów bardzo towarzyskich, lubiących przebywać z ludźmi i mocno związanych z właścicielem. Zwierzę szczeka, by nawiązać kontakt z człowiekiem oraz wzbudzić jakąkolwiek reakcję z jego strony. Psy często szczekają również z nudów. Zachowują się tak czworonogi, które nie mają innej możliwości rozładowania energii, mają zbyt mało ruchu, a właściciel nie bawi się z nimi wystarczająco często. Powszechną przyczyną szczekania jest również strach. Pies szczeka na przedmioty lub osoby, które wzbudziły jego niepokój, a celem jest odstraszenie niebezpieczeństwa. Szczekanie pozwala psu również na okazanie swojego dobrego humoru. Rozbawione zwierzę, przepełnione energią i entuzjazmem szczeka, skacze i merda ogonem. Często reaguje tak nawet na bodźce, na które inne psy nie zwracają uwagi. Szczekanie może wiążąc się również z tęsknotą za właścicielem. Zachowują się tak psy nienauczone samodzielności, zbyt mocno związane z właścicielem, o zaburzonym poczuciu bezpieczeństwa.

Czy można oduczyć psa szczekania?

Oduczenie psa szczekania jest możliwe, aby jednak tego dokonać powinniśmy najpierw zdiagnozować dlaczego pupil zachowuje się w taki sposób. Musimy znaleźć odpowiedzi na kilka pytań. Kiedy pies szczeka? W jakich sytuacjach? Od kiedy to trwa? Czy szczeka na jakiś konkretny przedmiot, może na to, co właśnie trzymamy w ręce? Czy szczekanie ma związek z naszą nieobecnością? Kiedy przestaje i czy ma na to wpływ nasza reakcja? To, w jaki sposób reagujemy na ujadanie pupila ma kluczowe znaczenie w walce z problemem. Często nasze zachowanie tylko utwierdza psa w przekonaniu, że warto szczekać, bo tylko wtedy uzyska to, czego od nas chce, na przykład smakołyk czy głaskanie.

Co zrobić, by pies nie szczekał?

Niechcianemu zachowaniu u psa najlepiej przeciwdziałać zanim w ogóle się pojawi. Już od początku powinniśmy wyrabiać w pupilu posłuszeństwo oraz dobre nawyki. Nawet podstawowy trening i nauka najprostszych komend przydadzą się, gdy będziemy zmuszeni zapanować na ulubieńcem w trudnej czy stresowej sytuacji. Dzięki ćwiczeniom z właścicielem, pies powinien umieć odróżnić gościa od intruza lub sytuacje normalne od tych zagrażających jego bezpieczeństwu.

Jeśli problem uciążliwego szczekania jednak się pojawił, nadal możliwe jest oduczenie pupila takiego zachowania, po znalezieniu jego przyczyny.

Jeśli nasz ulubieniec szczeka z nudów lub próbuje w ten sposób zwrócić naszą uwagę, musimy przede wszystkim zadbać o dostateczną ilość ruchu dla pupila. Długie spacery, bieganie z właścicielem lub przy rowerze zmęczą psa fizycznie i pozwolą wyciszyć po powrocie do domu. Ważny jest także wysiłek intelektualny. Nauka nowych komend skupia uwagę psa i zmusza do koncentracji.

Ignorowanie psa, kiedy szczeka

Najważniejszą zasadą jest to, by nie zwracać uwagi na psa, który szczekaniem stara się wymusić na nas określone zachowanie. Na przykład dalszą zabawę lub jedzenie. Kiedy pupil szczeka staramy się go zignorować do czasu, aż sam się uspokoi. Nie mówimy do psa, nie patrzymy w jego stronę i staramy się nie nawiązywać kontaktu wzrokowego. Kiedy ulubieniec w końcu się wyciszy i będzie grzeczny, przemawiamy do niego i chwalimy. Możemy również dać mu nagrodę w postaci smakołyka lub zabawki. Powinniśmy być w tym bardzo konsekwentni, ponieważ tylko w ten sposób pies zrozumie, że szczekanie nie przynosi żadnych efektów i zwyczajnie się nie opłaca. Jeśli zwierzę przekona się, że nagroda pojawia się tylko wtedy, gdy siedzi spokojnie, w końcu przestanie ujadać.

Powinniśmy pamiętać, że szczekanie leży w psiej naturze, zatem próby skorygowania tego zachowania podejmujemy tylko wtedy, gdy jest ono nieuzasadnione. Nie każdy potrafi właściwie odczytać zachowanie psa. Dlatego być może warto skorzystać z pomocy behawiorysty lub trenera dla psów.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu