Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Podkradanie jedzenia ze stołu to bez wątpienia jedno z najbardziej uciążliwych psich zachowań. Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że często to my sami nieświadomie utrwalamy takie przyzwyczajenia u psa, na przykład dokarmiając go resztkami z obiadu lub zapominając o potrzebach pupila. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Gdy mały szczeniak ukradnie kawałek chleba, wszystkim wydaje się to zabawne i urocze. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy pupil podrośnie i bez pardonu wskakuje na stół, by zajrzeć do naszego talerza. O ile mieszkamy sami, możemy jeszcze tolerować to do pewnego stopnia, ale co jeśli na obiedzie zjawią się goście, rodzina lub przyjaciele? Niestety większość negatywnych zachowań u naszych czworonogów, to wina złego wychowania. Przeważnie sami pozwalamy zwierzakowi na małe psoty, gdy jest jeszcze mały, nieświadomie utrwalając złe nawyki, które trudno będzie wyplenić w przyszłości. Jeśli nie chcemy borykać się z psem kradnącym ze stołu, warto zadbać o to, by już mały szczeniak dowiedział się gdzie leżą granice tego, co mu wolno.

Kolejną przyczyną zabierania jedzenia z talerza właściciela może być nuda i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Pies, któremu brak ruchu, zabawy i odpowiedniej dawki bodźców sam zaczyna szukać sobie zajęcia. Drobna psota to doskonały sposób na zwrócenie uwagi opiekuna, którą pies odbiera jako nagrodę i tym samym utrwala niepożądane nawyki.

Podkradanie jedzenia ze stołu przez psa może być także wynikiem złej diety, ubogiej w kalorie i niezbędne składniki odżywcze. W grę wchodzą także schorzenia somatyczne powiązane z zaburzeniami łaknienia – pies, który nie odczuwa sytości, stale domaga się jedzenia. Jeśli podejrzewamy coś takiego u pupila, koniecznie wybierzmy się do weterynarza.

Co robić, gdy pies zabiera jedzenie ze stołu?

Jedzenie ze stołu to zachowanie nie tylko uciążliwe, ale i potencjalnie niebezpieczne dla czworonoga. Pamiętajmy, że to, co jemy często zawiera składniki i przyprawy szkodliwe dla pupila. Nasze posiłki bywają pikantne, smażone, tłuste lub mocno przetworzone. Spożycie takich specjałów może prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci zwierzaka. Jak zatem oduczyć psa jedzenia ze stołu?

Przede wszystkim należy ustalić przyczynę złego zachowania. Jeśli podejrzewamy, że jest nią nieodpowiedni sposób żywienia pupila, warto zrewidować dietę pupila. Podstawą psiego jadłospisu powinna być karma bogata w białko zwierzęce oraz wszelkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Dawka kalorii musi odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu pupila. Jeśli nasz pies jest aktywny, trenuje z nami lub biega, warto podawać mu karmę z większą dawką białka i tłuszczu.

↓ KARMA DLA PSA ↓

Złe zachowanie u psa, a brak rozrywki

Jak już wspomniano, przyczyną złego zachowania u psa może być nuda i brak rozrywki. Jeżeli podejrzewamy, iż właśnie to składnia pupila do podkradania jedzenia ze stołu, postarajmy się zapewnić mu większą dawkę ruchu i aktywności na co dzień. Przynajmniej jeden dłuższy spacer dziennie to podstawa. Warto połączyć go z zabawą na świeżym powietrzu, na przykład rzucaniem piłki lub frisbee. Dla psa równie ważna jest interakcja z opiekunem, czy to w formie wspólnego joggingu, czy zabawy szarpakiem. Dobrym rozwiązaniem są także zabawki interaktywne, które absorbują całą uwagę psa. Mogą to być zabawki typu kong lub maty węchowe, w których ukrywamy jego ulubione smakołyki. Wszystkie te zajęcia zapewnią psu większą dawkę bodźców, stymulujących umysł, zachęcających go do aktywności i kontaktów z opiekunem.

↓ KONG DLA PSA ↓

Nagroda i wzmacnianie pozytywnych zachowań

Warto pamiętać, że pies utrwala te zachowania, które przynoszą mu jakąś nagrodę. Dodajmy do tego jeszcze, że z punktu widzenia czworonoga nagrodą może być zarówno kąsek zabrany ze stołu, jak i ucieczka przed właścicielem, goniącym za nim po całym domu. Zwrócenie na siebie uwagi opiekuna i skłonienie go do „zabawy”, jest dla psa jedną z najlepszych nagród, jakie może sobie wymarzyć. Zatem, kiedy pies zabierze coś, czego zdecydowanie nie powinien, na przykład kawałek bułki, zabawkę naszego dziecka czy cokolwiek innego nie należy go gonić. Zamiast tego spokojnie zawołajmy psa, jeśli przybiegnie, pochwalmy go za grzeczne zachowanie i zaoferujmy przysmak w zamian za oddanie skradzionej rzeczy.

Aby ułatwić sobie to zadanie, warto już od małego uczyć psa podstawowych komend, takich jak „siad” czy „oddaj”. Za każdą prawidłowo wykonaną komendę, pies powinien otrzymać nagrodę w postaci przysmaku, a potem pochwały słownej i drobnej pieszczoty. Pamiętajmy też, by nigdy nie dokarmiać psa resztkami z naszego stołu, a podczas obiadu nie rzucać mu żadnych kąsków. Próby żebrania należy konsekwentnie ignorować i nie dopuszczać do możliwości kradzieży jedzenia.

Jeśli w czasie naszych posiłków pies zachowuje się nieznośnie, można zamykać go w innym pomieszczeniu lub w klatce, pod warunkiem, że jest do niej przyzwyczajony. To zdecydowanie rodzaj terapii szokowej, ale czasem tylko takie rozwiązanie przynosi skutki. Pamiętajmy tylko, że izolacja nie powinna kojarzyć się psu z karą. Na jej czas warto więc zastawić psu ulubioną zabawkę, na przykład kong lub gryzak, który zajmie jego uwagę i spełni formę nagrody za grzeczne zachowanie.

PRZYSMAKI DLA PSA

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu