{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak oduczyć psa gryzienia butów?

Czworonogi wydają się zupełnie obojętne wobec walorów estetycznych naszego obuwia. Z ich perspektywy sprawa jest dosyć prosta – buty właścicieli wprost idealnie nadają się do gryzienia. Odpowiednio twarde, a przy tym przesiąknięte znajomą wonią ukochanego pana – nic dziwnego, że to właśnie one nader często padają ofiarą psich zębów. Co robić, jeśli nasz pupil do realizowania niszczycielskich zapędów upodobał sobie nasze obuwie?

Dlaczego pies gryzie buty?

Gryzienie to jedno z najbardziej naturalnych psich zachowań, a zarazem remedium na wszelkie problemy i smutki. Stanowi świetny sposób na zapewnienie masażu dziąsłom, walkę z nudą czy pozbycie się stresu. Gryzienie jest potrzebne czworonogom w każdym wieku, choć oczywiście nie wszystkim w takim samym stopniu. Szczególne znaczenie ma dla szczeniąt i młodych psiaków. Około 4.-5. miesiąca życia u czworonożnych juniorów wyrzynają się stałe zęby, co powoduje pojawienie się u nich silnej potrzeby żucia. Wtedy zwierzaki bez opamiętania sięgają po wszystko, co znajduje się w zasięgu ich pyska. Jeśli szczeniak wybierze nasze buty, szybko przekona się, że to doskonały gryzak, a wtedy nietrudno o utrwalenie niewłaściwego nawyku. Dorosłe, często znudzone, psiaki czasami na własną łapę szukają sobie rozrywek. W ten sposób niejednokrotnie natrafiają na coś tak interesującego, jak nasze obuwie, obok którego nie sposób przecież przejść obojętnie. Jeśli zwierzak zaczyna gryźć buty na naszych oczach, może też w ten sposób próbować zwrócić na siebie uwagę i wciągnąć nas w fantastyczną zabawę w „ganianego”. Intensywne gryzienie może mieć ponadto związek ze stresem. Czworonogi mogą starać się przy jego pomocy zredukować niepokój związany np. z rozstaniem z właścicielem. Zwierzaki, które zmagają się z lękiem separacyjnym », szczególnie często wybierają przedmioty należące do swojego pana (np. buty) – zapach opiekuna działa kojąco na ich psychikę (dowiedz się, jak oduczyć psa gryzienia rzeczy KLIK).

Krok pierwszy – Nie pozwól psu na gryzienie butów

Ograniczenie dostępu do butów może wydawać się banalną radą, ale w rzeczywistości to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ujarzmienie czworonożnego amatora obuwia. Wiele psów gryzie to, co znajduje się w pobliżu. Jeśli starannie schowamy wszystkie buty, pupil nie będzie miał po prostu okazji do ich żucia. Bardzo ważne jest również nadzorowanie szczeniaków, które są na tyle ciekawskie, że potrafią wykopać buty choćby spod ziemi. Jeśli mimo naszych starań zdarzy się, że przyłapiemy ulubieńca na gorącym uczynku, powinniśmy odpowiednio zareagować. Gryzienie należy niezwłocznie przerwać, np. używając głośnego dźwięku (piszczącej zabawki, gwizdka), a następnie dać pupilowi inne zajęcie (np. wykonywanie komend). Aby zwierzak nie sięgał po zakazane przedmioty w czasie naszej nieobecności, można nauczyć go też wypoczywać w klatce. Warto pamiętać, że nawet zniszczone stare obuwie nie powinno być nigdy psią zabawką. Nowe czy stare – dla czworonoga w przyszłości nie będzie miało to żadnego znaczenia.

↓ GRYZAKI DLA PSA ↓

Krok drugi – Zniechęcaj psa do gryzienia obuwia

Jeśli nawyk gryzienia butów jest u naszego pupila silnie zakorzeniony, trzeba spróbować zniechęcić go do tej czynności. Najlepiej przekonać czworonoga, że żucie butów jest po prostu nieprzyjemne. W tym celu można spryskać obuwie specjalnym sprayem ochronnym o gorzkim lub ostrym smaku. Następnie trzeba dać zwierzakowi możliwość żucia butów. Z reguły wystarczy postawić je w widocznym miejscu. Wiele psiaków nie sięgnie więcej po przedmioty, które mają niedobry smak.

Krok trzeci – Zapewnij odpowiednie gryzaki

Samo zniechęcanie psa do gryzienia butów nie rozwiązuje jeszcze problemu. Nie można zapominać, że zwierzak sięgał po nie przecież z jakiegoś powodu, wciąż jest więc silnie zmotywowany do gryzienia. Niezbędne jest zatem dostarczenie czworonogowi czegoś, co skutecznie zastąpi mu nasze obuwie. Pupil powinien mieć stały dostęp do odpowiednich i różnorodnych gryzaków (poczytaj więcej o gryzakach dla psów KLIK).

Czworonogowi można podawać m.in. naturalne przysmaki do żucia (np. żwacze wołowe »). Bardzo ważne przy wyrabianiu prawidłowych nawyków są też zabawki. Do gryzienia świetnie nadają się gumowe akcesoria, ze specjalnymi wypustkami masującymi dziąsła. Idealnie, jeśli można w nich dodatkowo schować psie łakocie. Nie zapominajmy, by od czasu do czasu wymieniać gryzaki czworonoga na inne. W przypadku psów, które cierpią z powodu lęku separacyjnego, same gryzaki to zbyt mało. Takie zwierzaki potrzebują terapii behawioralnej. Aby tymczasowo złagodzić ich niepokój, możemy jednak pozostawić im jakiś inny – mniej wartościowy od obuwia – przedmiot przesiąknięty naszym zapachem.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓

Krok czwarty – Zapewnij psu zajęcie i stymulację intelektualną

Pełne energii zwierzaki, które nie mają interesującego zajęcia, są bardziej skłonne do gryzienia przedmiotów. Warto zatem zadbać o zapewnienie pupilowi odpowiedniej dawki ćwiczeń fizycznych, jak i umysłowych. Na spacerach zwi+erzak powinien mieć możliwość wybiegania się, zabawy i węszenia. Gdy zaś zostaje sam w domu, trzeba zapewnić mu inne rozrywki. Wyszukiwanie schowanych przedmiotów, rozwiązywanie psich łamigłówek przy użyciu zabawek interaktywnych i zabawy węchowe sprawią, że czworonogowi nie w głowie będzie sięganie po nasze obuwie.

NATURALNE GRYZAKI DLA PSA

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu