Jak oduczyć kota chodzenia po stole?

Jak oduczyć kota chodzenia po stole?

Koty to nader zwinne zwierzaki – w domu zajrzeć potrafią one dosłownie wszędzie. Półki z książkami, wysokie regały czy parapety nie kryją przed nimi żadnych tajemnic. Warto wiedzieć, że skłonność do wspinaczki tkwi w kociej naturze. Wcale nie znaczy to jednak, że musimy przymykać oko na to, że nasz mruczek swawolnie grasuje po stole.

Kot – zwierzak skoczny z natury

Koty świat przemierzają nie tylko horyzontalnie, ale i wertykalnie. Blaty, półki, szafki to dla tych czworonogów bezpieczne i nad wyraz dogodne punkty obserwacyjne. Pies może uciąć sobie drzemkę na położonym na podłodze posłaniu. Kot chcąc zmrużyć oko, z pewnością wybierze nieco wyżej zlokalizowane miejsce.

Koty to grasujący po drzewach myśliwi. Zwierzaki te mają silnie umięśnione plecy i całą tylną część ciała. Anatomia taka znakomicie umożliwia im oddawanie zarówno dalekich, jak i wysokich susów. Kot skacząc, ćwiczy swe mięśnie, równowagę i zwinność. Umiejętność ta pozwala mu również poszerzyć swój rewir, obserwować okolicę czy odnaleźć nasłonecznione, przyjemne do spania miejsca.[1] Jednego możemy być pewni – to nie złośliwość nakazuje naszemu czworonożnemu pupilowi wspinać się po meblach. Z pewnością nie powinniśmy zatem dążyć do całkowitej eliminacji takiego zachowania.

Czego kot szuka na stole?

Niektórym właścicielom swawolne kocie wędrówki w ogóle przeszkadzają. Inni wolą, by pewne miejsca, w tym np. stół bądź blat kuchenny, pozostały przestrzenią, po której nie będą grasować kocie łapy. Nasi domowi milusińscy to niezależne, ale nad wyraz mądre stworzenia. Pamiętać musimy o tym, że nie tylko psa, ale i kota naprawdę wiele można nauczyć.

Koty lubią wskakiwać na stoły, temu nie da się zaprzeczyć. Wabi je tam jednak nie tylko zamiłowanie do wysokości. W końcu stół to jedno z tych miejsc w domu, wkoło którego naprawdę wiele się dzieje. Dodatkowo to tu właśnie serwowane jest przecież jedzenie, a te bywa całkiem dobrze działającą na kota przynętą. Chcesz oduczyć swego mruczka kręcenia się po blatach? Zadbaj o podstawy!
Kot nie powinien stołować się na stole

Koty jedzą często i nie za wiele. Taki właśnie rytm zachować powinniśmy przy karmieniu. Jeśli nasz domowy pupil nie ma problemów z nadwagą, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapewnić mu wolny dostęp do miski. Głodny kot właśnie na stole będzie szukał pożywienia.

Wychowywanie kociaka i przed nami stawia pewne wymagania. Stół czy blat kuchenny to miejsca, które sprzątać powinniśmy zaraz po jedzeniu. Resztki, które tam zalegają niepotrzebnie kuszą naszego sierściucha. Zresztą pewne spożywane przez nas pokarmy, dla naszych pupili mogą być szkodliwe! O tym też powinniśmy pamiętać.

Znajdź dla kota dogodne miejsce w okolicy stołu

Niektóre mruczki lubią obserwować toczące się wokół stołu życie. W takiej sytuacji naszym ciekawskim pupilom dobrze jest przygotować jakieś ułatwiające im to stanowisko. Parapet, krzesło, bądź drapak dla kota z siedziskiem idealnie spełnią tę funkcję. Dzięki nim nasz pupil nie będzie musiał wchodzić na blat, by być blisko swego ulubionego terenu. Kota idącego na taką ugodę dobrze jest nagrodzić. Jakiś smaczny kąsek z pewnością pomoże mu zapamiętać, gdzie jest jego miejsce.[2]

Parę trików, które pomogą nam oduczyć kota chodzenia po stole

Krzyk to mało skuteczna edukacyjna metoda. Kot co prawda boi się nagłych, nieznanych odgłosów lepiej jednak, żeby źródła owego hałasu nie kojarzył bezpośrednio z nami. Gwizd czy dźwięk dzwonka mogą skutecznie odstraszyć kota od miejsca, w którym nie powinien się znaleźć.

Kot nie lubi stąpać po klejących mu się do łap powierzchniach. Na stół możemy więc przygotować okrycie, którego wierzchnia warstwa pokryta będzie taśmą klejącą. Podobnie nieprzyjemna dla naszego futrzaka jest folia aluminiowa. To rozwiązanie dobre, bo skutkujące nawet wtedy, gdy nas nie ma w domu. Po jakimś czasie kot zapamięta, że stawianie łap na stole nie należy do przyjemnych doświadczeń i osłona taka nie będzie już więcej potrzebna.[3]

Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródła:

[1] http://pets.webmd.com/cats/guide/keeping-cat-countertops-tables
[2] http://www.thekitchn.com/jackson-galaxys-words-of-wisdom-for-keeping-cats-off-the-counter-207331
[3]http://www.vetstreet.com/dr-marty-becker/how-can-i-keep-my-cat-off-kitchen-counters

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu