Jak odpchlić psa?

Jak odpchlić psa?

Pchły to jedne z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych ektopasożytów, tj. pasożytów zewnętrznych, u psów. Choć powszechnie kojarzą się raczej z zaniedbanymi zwierzętami, to tak naprawdę może się nimi zarazić nawet czysty i zdrowy pies. Pchły, które raz się pojawią trudno zwalczyć, ze względu na szybkość rozmnażania oraz cykl rozwojowy tych pasożytów. Brak natychmiastowej reakcji ze strony właściciela pozwoli pchłom na opanowanie całego domu w mgnieniu.

Pchła psia

Na świecie wyróżnia się ponad 2 tysiące gatunków pcheł, jednak w przypadku psów, najczęściej spotyka się odmianę Ctenocephalides canis, czyli pchłę psią. Oczywistymi nosicielami pcheł są przede wszystkim zwierzęta bezdomne i zaniedbane oraz te żyjące w schroniskach.

Pchła psia to mały, bezskrzydły owad, odżywiający się krwią za pomocą kłująco-ssącego aparatu gębowego. Dojrzała pchła może osiągać od 2 do 4 mm długości. Dorosła samica w ciągu 100 dni może złożyć nawet 50 jaj dziennie. Pomimo, iż samica składa jaja na żywicielu, to nie przyklejają się one do włosa i spadają na ziemię. W sierści psa bytują jedynie dorosłe osobniki, a rozwój jaj odbywa się na ziemi. Jaja pcheł przypominają małe, białe kuleczki i spotkać można je wszędzie tam, gdzie pies przebywał. Na jego posłaniu, na dywanie czy na kanapie. Wyklute z jaj larwy, po okresie około 2 tygodni przeobrażają się w poczwarki. Te natomiast, wyjątkowo odporne na niskie temperatury, wykluwają się dopiero, gdy wyczują ruch powietrza oraz ciepło potencjalnego żywiciela.

Czym grozi pojawienie się pcheł?

Ślina pchły jest bardzo mocnym alergenem, który trafia do organizmu psa wraz z substancją którą pchła wstrzykuje mu podczas ugryzienia. Nieustające ugryzienia pcheł mogą wywoływać alergiczne pchle zapalenie skóry APZS. Głównym zagrożeniem dla psa jest stale nasilający się świąd skóry oraz związane z tym konsekwencje. Kąsanie pcheł powoduje pojawienie się zaczerwienień oraz swędzących grudek. W efekcie pies intensywnie się drapie i gryzie. Rozdrapywanie skóry może powodować silne podrażnienia, wyłysienia oraz rany, które ulegając zakażeniu bakteriami mogą nawet doprowadzić do ropnego zapalenia skóry.

Pchła psia może być również pośrednim nosicielem endopasożytów, takich jak tasiemiec. Do zarażenia się przez psa tasiemcem łatwo dochodzi, gdy zwierzę połknie pchłę przenoszącą larwy.

Jak pozbyć się pcheł?

Do obowiązków każdego właściciela należy, przede wszystkim zapobieganie pojawieniu się pcheł. Odpowiednia profilaktyka odgrywa ogromną rolę, pozwalając na uniknięcie wielu przykrych konsekwencji (dowiedz się, jak chronić psa przed pchłami KLIK). Na rynku dostępna jest cała gama przeróżnych specyfików, pomagających zarówno w zwalczaniu pcheł jak i im zapobieganiu.

Jednym z najpopularniejszych środków na pchły są szampony. Kąpiel przy użyciu szamponu owadobójczego pozwoli usunąć większość dorosłych osobników z sierści psa. Niestety tego typu preparaty nie działają na jaja ani larwy pcheł. Szampony nie zapewniają też długotrwałej ochrony. Są jednak dobrym dodatkiem do innych preparatów.

W dobrych sklepach zoologicznych znajduje się duży wybór obroży owadobójczych (dowiedz się więcej, czym jest obroża przeciwpchelna KLIK). Są one doskonałym środkiem profilaktycznym, zapobiegającym pojawieniu się pcheł. Niektóre z nich działają nawet do 6 miesięcy. Dostępne są obroże działające również na kleszcze.

Innym rozwiązaniem są spraye i pudry owadobójcze. Tańsze produkty tego typu działają przeważnie kontaktowo, tzn. pozbywają się dorosłych osobników, ale nie zapobiegają ich ponownemu pojawieniu. Droższe preparaty na bazie fipronilu zapewniają ochronę nawet na 3 miesiące.

Nowoczesnymi preparatami owadobójczymi są krople spot-on. Aplikuje się je na grzbiecie psa, w okolicy łopatek. Środek wchłania się w skórę, gdzie poprzez gruczoły łojowe trafia do naskórka. Preparat bardzo szybko likwiduje pasożyty i zapewnia ochronę na około 1 miesiąc.

Jak pozbyć się pcheł z otoczenia?

Pchły trudno się pozbyć ze względu na kilka cykli rozwojowych pasożyta. Większość środków działa skutecznie tylko na dorosłe osobniki, pozostawiając nienaruszone jaja i poczwarki. Aby skutecznie pozbyć się pcheł, należy podjąć walkę na kilku frontach, nie tylko na psie, ale i w jego otoczeniu.

Bardzo ważne jest dokładne i regularnie odkurzanie całego domu, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich zakamarków i szczelin. W takich miejscach najchętniej przebywają larwy. Należy również wyprać posłanie psa, koce, narzuty i pościel, w temperaturze powyżej 45 stopni.

Dostępne są również środki, najczęściej w formie aerozoli do rozpylania w pomieszczeniu. Zabijają one dorosłe osobniki i larwy oraz stymulują szybsze wykluwanie się poczwarek. Ich działanie utrzymuje się do 12 miesięcy. Tego typu środki zawierają składnik o nazwie permetryna, silnie toksyczny dla niektórych zwierząt, na przykład kotów. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak odrobaczyć psa? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu