Jak odchudzic goldena

Jak odchudzić goldena?

Golden retrievery to psiaki, które nie potrafią oprzeć się pysznemu jedzeniu. Zazwyczaj z niecierpliwością oczekują na swoje posiłki i pałaszują je z niezwykłą radością. Zdarza się jednak, że apetyt czworonogów jest zbyt duży i zaczynają nadmiernie przybierać na wadze. Jak walczyć z nadwagą u goldenów? Co zrobić, by psiaki zachowały nienaganną sylwetkę?

Przyczyny nadwagi u golden retrieverów

Goldeny należą do jednych z najbardziej aktywnych czworonogów. Na co dzień tryskają naturalną energią i entuzjazmem do życia. Często wprost nie potrafią usiedzieć w miejscu. Nie znoszą nudy – ciągle oczekują na nowe wyzwania. Ich wrodzona inteligencja i skłonność do współpracy z człowiekiem pozwala im z powodzeniem wywiązywać się nawet z najtrudniejszych zadań. Ratowanie ludzi, służba w policji, pomoc niepełnosprawnym – to tylko niektóre aktywności, w których goldeny są niezastąpione.

Mogłoby się wydawać, że tak aktywnym psiakom nadwaga na pewno nie grozi. Jest wprost przeciwnie. Goldeny, wykorzystywane jako psy pracujące, mają wysokie zapotrzebowanie na energię, ale otrzymywane z pożywieniem kalorie zużywają podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Na ogół zupełnie inaczej wygląda sytuacja czworonogów będących po prostu ukochanymi towarzyszami rodziny. Psiaki te często większość czasu spędzają w domowych pieleszach, a podczas codziennych spacerów nie są w stanie spożytkować dostarczanej im z pokarmem energii. Zaczynają więc magazynować ją w postaci tkanki tłuszczowej. Brak ruchu jest zatem głównym powodem nadwagi u goldenów. Problem nierzadko narasta też pod wpływem łakomstwa psiaków. Golden retrievery uwielbiają jeść, a ich przyjacielskie usposobienie sprawia, że łatwo im wymusić na opiekunach dodatkowe przekąski.

Podstawowe zasady odchudzania golden retrieverów

Wskazaniem do rozpoczęcia terapii odchudzającej u psa jest przekroczenie przez niego wagi wzorcowej o ponad 10%. Golden retrievery ważą zwykle 30-34 kg. Dopuszczalne są odchylenia od tej normy o około 3 kg. Jeśli nasz pupil waży zatem więcej niż 41 kg, może być to już sygnał do niepokoju. Od czego zacząć odchudzanie goldena? Z pewnością od konsultacji weterynaryjnej. Dzięki niej upewnimy się, że nasz zwierzak jest zdrowy i rzeczywiście istnieją wskazania do przeprowadzenia terapii.

Kolejnym krokiem jest opracowanie szczegółowego planu kuracji odchudzającej dla psa. Należy zaplanować ją tak, by tygodniowa utrata masy ciała przez zwierzaka nie przekraczała 2%. Aby odchudzić goldena, trzeba obniżyć kaloryczność jego posiłków i zapewnić mu ujemny bilans energetyczny. Ilość energii dostarczanej wraz z pożywieniem musimy redukować stopniowo – o 10% w każdym kolejnym tygodniu, maksymalnie do uzyskania poziomu 50% zapotrzebowania bytowego. Podczas terapii odchudzającej bardzo dobrze sprawdzą się karmy light dla psa », o zmniejszonej gęstości energetycznej. Dieta odchudzająca dla goldena powinna być niskotłuszczowa, wysokobiałkowa i wysokobłonnikowa. Wskazane jest ponadto włączenie do jadłospisu dodatków funkcjonalnych, które wspomogą spalanie tkanki tłuszczowej, pozwolą zachować prawidłową masę mięśniową i wzmocnią obciążone stawy. Bardzo korzystne mogą być: L-karnityna, HMB, glukozamina, chondroityna.

↓ KARMY LIGHT DLA PSA ↓

Trening odchudzający dla golden retrievera

Trening to kluczowy element odchudzania goldena. Psiaki tej rasy kochają ruch, więc nie powinno być problemu z nakłonieniem ich do aktywności. Czworonogom należy zapewnić przynajmniej 1,5-2 h ćwiczeń fizycznych w ciągu każdego dnia. Ruch zwiększa wydatek energetyczny, pozwala spalać tkankę tłuszczową i sprzyja zachowaniu nieotłuszczonych mięśni. Ćwiczenia odchudzające powinny być dostosowane do naturalnych predyspozycji i preferencji goldenów. Psiakom warto więc zaproponować przede wszystkim aportowanie i pływanie. Doskonałe mogą okazać się wszelkie zabawy węchowe, wymagające przeszukiwania rozległych terenów. Z goldenami można też uprawiać agility, flyball czy obedience. Czworonogi tej rasy mają dużą potrzebę współpracy, dlatego ćwiczmy wraz z nim, a wtedy na pewno nie zabraknie im motywacji do treningu.

↓ ZABAWKI DLA PSA DO APORTOWANIA ↓

Jak utrzymać efekty odchudzania u goldena?

Udało się – cel osiągnięty – nasz pupil w końcu stracił zbędne kilogramy. Czy nareszcie możemy skończyć z żywieniowymi ograniczeniami i intensywnymi treningami? Z pewnością nie. Utrzymanie prawidłowej wagi niejednokrotnie jest jeszcze większym wyzwaniem niż pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Musi dokonać się bowiem zasadnicza zmiana w naszych interakcjach ze zwierzakiem. Trzeba skończyć z raczeniem go dodatkowymi smakołykami lub przynajmniej uwzględnić je w codziennym bilansie energetycznym. Warto odwrócić uwagę pupila od jedzenia i zapewnić mu interesujące rozrywki. Mobilizować go do codziennych ćwiczeń. Uczynić z jego posiłków fascynującą zabawę, polegającą na węchowym wyszukiwaniu ukrytych kąsków lub wydobywaniu ich z akcesoriów interaktywnych. Wydłużyć czas konsumpcji przy użyciu misek spowalniających jedzenie.

Nie obejdzie się też bez trwałej modyfikacji diety. Kaloryczność posiłków zwierzaka trzeba zazwyczaj utrzymać na poziomie 80% wartości wyjściowej. Warto jeszcze raz przyjrzeć się psiemu menu i starannie dostosować je do poziomu aktywności zwierzaka. Karmę dla psów aktywnych musimy zamienić na tę przeznaczoną dla czworonogów z tendencją do nadwagi. Zamiast skoncentrowanego suchego pożywienia powinniśmy natomiast zastosować, mniej kaloryczne, mokre pokarmy. Jeśli nasz ulubieniec domaga się przekąsek, wybierzmy takie, które zagwarantują mu długie uczucie sytości. Postawmy na niskokaloryczne przysmaki wymagającego długiego, intensywnego gryzienia i żucia, np. żwacze wołowe.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © highwaystarz — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu