{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak ocenić czy karma dla psa jest dobra?

Wybór dobrej karmy dla psa bywa naprawdę trudnym zadaniem. Jak wśród bogatej oferty produktów dla czworonogów znaleźć ten odpowiedni? Jak właściwie ocenić jakość pożywienia? W przypadku wątpliwości wiele osób kieruje się rekomendacją znajomych lub stawia na popularne marki. Aby jednak mieć pewność, że podjęliśmy właściwą decyzję, warto spróbować samodzielnie starannie przeanalizować skład produktu. Po czym poznać, że określony pokarm dla pupila naprawdę zasługuje na naszą uwagę?

Skład dobrej karmy dla psa

Na początku poszukiwań dobrej karmy pod lupę bierzemy listę składników, z których wyprodukowano pożywienie. Jako pierwszy wymieniany jest składnik, którego w produkcie jest najwięcej. Idealnie byłoby, gdyby spis otwierało mięso. Zwróćmy również uwagę na formę, w jakiej występuje – najbardziej wartościowe są mięśnie, niżej w hierarchii znajdują się „mączki mięsne” i „mięsne produkty uboczne”. Jakiego mięsa najlepiej szukać w produkcie? Nie ma jasnych kryteriów, które moglibyśmy obrać, aby zdecydować się na jeden, konkretny jego rodzaj. Ryby są świetnym źródłem kwasów omega-3 i omega-6 (sprawdź polecane karmy na bazie ryb KLIK), podczas gdy jagnięcina jest lekkostrawna i świetnie sprawdza się przy problemach trawiennych i alergiach (zobacz polecane karmy z jagnięciną dla psów KLIK). Wybór zależy więc tylko od nas i upodobań naszego czworonoga. Użycie do produkcji kilku rodzajów mięsa może być sygnałem pozytywnym – pożywienie jest wtedy bardziej zróżnicowane.

Dobre karmy często posiadają też w składzie dodatkowe, naturalne komponenty, poprawiające smakowitość lub wartość odżywczą. Jeśli więc produkt zawiera części roślin, zioła, probiotyki, olej rybny, chondroitynę, glukozaminę, taurynę, warto dokładniej przyjrzeć się tej karmie – być może jest właśnie tą, której szukaliśmy. Pożądane jest również zastąpienie sztucznych konserwantów i barwników substancjami naturalnymi np. witaminami E i C. Z kolei analizując recepturę pożywienia pod kątem minerałów, musimy wziąć pod uwagę ich formę – najlepiej, aby występowały jako chelaty (są wtedy lepiej przyswajalne).

Wysokiej jakości pokarmy na ogół odznaczają się dużą zawartością białka – powyżej 25% (istotne jest, aby było to białko zwierzęce, dlatego tak ważna jest zawartość mięsa w produkcie). Przy wyliczaniu faktycznej ilości białka ważne jest także sprawdzenie wilgotności produktu (im więcej wody, tym mniej białka). Wysoka zawartość węglowodanów w produktach zazwyczaj nie jest pożądana. Ważnym wyznacznikiem pomocnym przy wyborze karmy może być natomiast samo źródło cukrów – dobrze, jeśli pochodzą one z warzyw i owoców. Jeżeli natomiast wybieramy spośród karm, w skład których wchodzą zboża, warto zdecydować się na te zawierające głównie składniki lekkostrawne i dobrze przyswajalne (np. ryż biały). Musimy zachować szczególną ostrożność, jeśli produkt charakteryzuje się wysoką zawartością kukurydzy (jest ona częstym alergenem).

Jeśli nadal nie wiemy, na jaki produkt się zdecydować, możemy sprawdzić czy karmy spełniają standardy opracowane prze międzynarodowe organizacje zajmujące się żywieniem zwierząt( np. AAFCO, NRC).

Czy karma jest odpowiednia dla psa?

Analiza składu karmy to najwłaściwsza droga do trafnego wyboru produktu. Nie możemy jednak pominąć faktu, że karma musi być nie tylko obiektywnie dobra, ale też sprawdzić się jako pożywienie dla naszego podopiecznego. Po czym poznać, czy karma jest odpowiednia dla naszego ulubieńca? Przy regularnym stosowaniu z pewnością zaobserwujemy, czy psiak nie ma problemów trawiennych lub nie cierpi z powodu alergii (zobacz hipoalergiczne karmy dla psów KILK). Nawet jeśli tak się stanie, nie znaczy to wcale, że wybrany produkt był wątpliwej jakości. Czworonogi mają jednak swoje specyficzne wymagania i nierzadko cierpią na choroby przewlekłe, co także musimy uwzględnić wybierając pożywienie. Dla psów obarczonych problemami zdrowotnymi dedykowane są pokarmy specjalistyczne. W ostatecznym rozrachunku liczy się bowiem nie tylko świetna wartość odżywcza karmy, ale również jej wpływ na zdrowie i funkcjonowanie naszego pupila.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu