Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Zwierzaki można trenować na wiele sposobów, jednak najlepsze efekty osiąga się poprzez wzmacnianie pozytywne, czyli szkolenie przy pomocy drobnych nagród i pochwał. Warto wypróbować tę metodę i nauczyć psa kliku podstawowych komend. Posłuszny pupil sprawia mniej kłopotów, a co więcej – lepiej radzi sobie w sytuacjach stresowych i szybciej odnajduje się pośród obcych. Od czego najlepiej zacząć?

Kiedy zacząć naukę komend?

Naukę podstawowych komend można zacząć już u około dwumiesięcznego szczeniaka. To właściwie idealny moment na naukę czystości w domu i reagowania na swoje imię. Na tym etapie warto też stopniowo przyzwyczajać pupila do noszenia obroży czy chodzenia na luźnej smyczy. Gdy pupil ukończy trzeci miesiąc życia, powinniśmy bacznie zwracać uwagę na ewentualne nawyki i przyzwyczajenia, jakich może nabrać w tym okresie. Maluch powinien dowiedzieć się o istnieniu komendy „nie” lub „nie wolno” i odpowiednio na nią reagować.

Pamiętajmy również, że szkolenie psa to nie tylko nauka podstawowych komend, ale i wyznaczanie pewnych granic w jego zachowaniu. Jeśli nie chcemy, by pupil spał w naszym łóżku lub kradł ze stołu, nigdy nie dopuszczajmy do takich sytuacji. Pozwalając psu na coś, gdy jest uroczym szczeniakiem, to prosta droga do utrwalenia negatywnych zachowań, których trudno będzie oduczyć dorosłego czworonoga.

Jak uczyć psa – kilka ważnych zasad

Psy mogą uczyć się bardzo szybko pod warunkiem, że okażemy im należytą cierpliwość, a nasze oczekiwania wobec nich będą jasne. Aby uniknąć nieporozumień z czworonogiem, zadbajmy o to, aby nasze komendy były krótkie i zrozumiałe. Naukę najlepiej zacząć w domu, gdzie nie ma tylu rozpraszających bodźców, co w parku, a pies czuje się po prostu pewniej i bezpieczniej. Sesje ćwiczeń nie powinny trwać zbyt długo, jeśli pies zaczyna się rozpraszać lub wyraźnie się nie cierpliwi, lepiej odpuścić i spróbować znów za kilka godzin.

Znakomite efekty szkoleniowe przynosi metoda wzmacniania pozytywnego. Chodzi w niej o to, by za każdą poprawnie wykonaną czynność czy grzeczne zachowanie pies otrzymał nagrodę. Może to być smakołyk, słowna pochwała lub pieszczota. Pamiętajmy, by nigdy nie karać psa za niepowodzenia. Kary cielesne, krzyki czy łajanie psa w końcu obrócą się przeciw nam, pies stanie się lękliwy, niepewny siebie lub nawet agresywny.

Jak nauczyć psa komendy „siad”?

„Siad” to jedna z podstawowych i zarazem najbardziej przydatnych komend. Za jej pomocą można na przykład szybko odwrócić uwagę pupila od innych psów czy zwierząt spotkanych podczas spaceru. Wydając prostą komendę, skłaniamy pupila do skupienia uwagi na nas, a to często pomaga zwierzakowi zapanować nad silnymi emocjami, takimi jak stres czy nadmierna ekscytacja.

Najprostszym sposobem na naukę tej komendy jest naprowadzanie. Na czym to polega? Trzymając w dłoni ulubiony przysmak pupila, należy przesunąć nią powoli nad głową psa – od nosa w kierunku ogona. Ruch naszej dłoni powinien skłonić psa do odchylenia głowy do tyłu, a tym samym przyjęcia pozycji siedzącej. Gdy pupil usiądzie, nagradzamy go smakołykiem. Po kilku takich próbach dodajemy do ruchu dłoni komendę słowną „siad”. Należy wypowiedzieć ją głośno i wyraźnie w chwili, gdy pies zacznie opuszczać zad. Z czasem starajmy się stopniowo eliminować smakołyk i naprowadzać psa samą dłonią. Gdy zacznie wykonywać ćwiczenie bez zarzutu, zredukujmy gest dłoni do samej komendy. Pamiętajmy też, by stopniowo zastępować smakołyki nagrodami słownymi lub głaskaniem.

Nauka komendy „zostań” – jak wytresować psa?

To jedna z tych komend, które powinien znać każdy pies. Krótkie hasło „zostań” zapewni naszemu pupilowi większe bezpieczeństwo w miejscach publicznych i przyda się także w domu, na przykład podczas wizyty gości. Jak nauczyć tego psa?

Zaczynamy od wdania komendy, którą pies już opanował, na przykład „siad”. Gdy pupil usiądzie, wyciągamy przed siebie otwartą dłoń z palcami skierowanymi do góry i mówimy „zostań”. Po kilku sekundach, jeśli pies zostanie bez ruchu, nagradzamy go przysmakiem. Po kilku takich próbach utrudniamy zadanie pupilowi, oddalając się na krok lub dwa i wydajemy komendę. Stopniowo zwiększamy dystans dzielący nas od psa i uczymy go pozostawania w miejscu również w pozycji leżącej lub stojącej.

Nauka komendy „chodź” lub „do nogi”

Nauka przychodzenia na zawołanie to prawdopodobnie jedna z najważniejszych rzeczy w treningu czworonoga. Stosowanie się do tej komendy może nawet ocalić pupilowi życie, a nam z pewnością zaoszczędzi wiele czasu i nerwów. Naukę zaczynamy, nakazując psu pozostać w jednym miejscu, następnie oddalamy się od niego na dwa kroki i wołamy „chodź” lub „do mnie”. Pamiętajmy tylko by wybrać jedno hasło i trzymać się go, by nie dezorientować pupila. Wołając go, starajmy się brzmieć entuzjastycznie, możemy też wziąć w dłoń przysmak lub jego ulubioną zabawkę. Jeśli pupil przybiegnie, otrzymuje nagrodę.

Ćwiczenie rozwijamy stopniowo zwiększając dystans, powoli rezygnujemy też z trzymania przysmaków i zabawek. Zawsze jednak starajmy się brzmieć wesoło i zachęcająco. Gdy pupil opanuje komendę w domu, możemy przenieść zabawę do parku lub ogrodu. Trenując w parku, poprośmy jednak o pomoc drugą osobę, która będzie trzymała psa na luźnej smyczy.

↓ PRZYSMAKI TRENINGOWE DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Ziga Plahutar — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. 10 najlepszych pomysłów na spędzenie czasu z psem podczas kwarantanny | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu