Jak nauczyć psa czystości?

Jak nauczyć psa czystości?

Mały pies to duże wymagania. Szczenię nie wystarczy bowiem nakarmić i pogłaskać. Psiaka nauczyć trzeba kilku nowych dla niego zachowań, w tym również – załatwiania się w wyznaczonym miejscu. To prawdziwy test dla naszej cierpliwości i wyrozumiałości, ale nauka czystości jest konieczna, jeśli nie chcemy mieć w domu dorosłego psa ukradkiem sikającego za łóżkiem.

Psia fizjologia

Jeśli decydujemy się na kupno bądź przyganięcie szczeniaka, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przez kilka pierwszych tygodni będzie on wymagał stałej opieki. Głównie z uwagi na… niemal ciągłą potrzebę załatwiania się. Pojemność pęcherza psiaka jest bardzo mała, a co więcej – szczenię nie potrafi w pełni go kontrolować, zwłaszcza w sytuacjach, którym towarzyszą silne emocje. A tak naprawdę dla szczeniaka każda sytuacja wiąże się z takimi emocjami: ogromną radość wywołuje pojawienie się domownika czy wspólna zabawa, a strach – nagły odgłos spadającego na kuchenną podłogę garnka. Do tego dodajmy szybką przemianę materii i mamy przepis na psiaka załatwiającego się tam, gdzie stoi, nawet kilkanaście razy dziennie.

Szczenię oddaje mocz bardzo często i nie możemy oczekiwać od niego, że w jakikolwiek sposób będzie kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Naszym zadaniem jest natomiast wskazanie mu miejsca odpowiedniego do ich załatwiania.

Nauka czystości

Należy liczyć się z tym, że szczenię będzie odczuwać potrzebę opróżnienia pęcherza co dwie godziny, a nawet częściej. Dlatego tak ważne jest, aby po wprowadzeniu psiaka do naszego domu przez całą dobę znajdował się on pod czujnym okiem opiekuna. W regularnych odstępach czasu (nie rzadziej niż co dwie godziny) zabieramy więc szczenię na zewnątrz, na kilkanaście minut. Jeśli pies się załatwi, nagradzamy go pochwałą słowną, głaskaniem czy smakołykiem. Jeśli jednak nie wykazuje chęci ku temu, zabieramy go z powrotem i wyprowadzamy ponownie za kolejne kilkanaście minut.

Zawsze wychodzimy na zewnątrz, gdy zachowanie naszego pupila sugeruje chęć „skorzystania z toalety”, a więc kiedy zaczyna węszyć, popiskiwać, niespokojnie biegać po pokoju. Psiaka trzeba wyprowadzić również po każdej drzemce, zabawie, karmieniu, po porannym przebudzeniu i przed nocnym odpoczynkiem. Treningu czystości nie należy przerywać w nocy. Warto umieścić legowisko psiaka blisko naszego łóżka, aby w razie potrzeby szybko zareagować. Nawet jeśli szczenię nie daje żadnych sygnałów, należy wyjść z nim 2-3 razy – nie wytrzyma całej nocy bez siusiania.

Będąc na spacerze, zwróćmy uwagę, gdzie nasz pupil najczęściej urządza sobie toaletę. Warto za każdym razem zmierzać w tym kierunku – pies, czując swój zapach, chętniej skorzysta z okazji i załatwi swoje potrzeby. Pomocne w nauce czystości będą specjalne maty higieniczne dla szczeniąt dostępne w sklepach zoologicznych Kakadu bądź kuweta, czyli jednym słowem miejsce w obrębie mieszkania, w którym w razie konieczności pupil może się załawić. Taki punkt szczególnie przydatny będzie w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku na wysokim piętrze i nie zawsze zdążymy przechwycić psiaka przymierzającego się do siusiania i wynieść go na zewnątrz. Niezbędne będą także wtedy, gdy szczenię ma poszczepienną kwarantannę i toaletę musi mieć zorganizowaną w domu.

Błędy popełniane przez właściciela

Możemy mieć pewność, że podczas treningu czystości szczeniakowi zdarzy się zsiusiać na podłogę. Takie wpadki są nieuniknione. W żadnym razie nie karcimy wtedy psa ani nie wkładamy jego pyska w odchody. Zwierzę nie zrozumie, że ukarane zostało za coś, co dla niego wydaje się być całkowicie normalne i naturalne. Jedynym skutkiem, jaki osięgniemy w ten sposób, będzie zalękniony pies, chowający się przed nami w różnych zakamarkach i tam załatwiający swoje potrzeby. W przypadku gdy pupil jest w trakcie siusiania, mówimy „nie wolno” i delikatnym, ale zdecydowanym ruchem podnosimy go i przenosimy na matę. Jeśli jest już po fakcie, po prostu dokładnie czyścimy podłogę. Najlepiej użyć do tego sprayu neutralizującego zapachy. Miejsce to warto spryskać również sprayem odstraszającym. Oba preparaty dostępne są w naszych sklepach.

Błędem jest nie tylko karanie za nieprawidłowe zachowanie, ale również – brak nagród za zachowanie właściwe. Pamiętajmy, że to pochwały najbardziej wzmacniają pożądane przez nas nawyki. Chwaląc szczenię za skorzystanie z wyznaczonego miejsca, szybciej osiągniemy sukces.

Pies nauczony czystości po pewnym czasie wraca do złych nawyków? Warto wówczas skonsultować się z weterynarzem. Może się okazać, że to objaw choroby, np. układu moczowego, bądź rezultat odczuwanego przez pupila stresu.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu