Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Koty uwielbiają ekscytujące przechadzki. Odkrywanie nowych zakątków i wypoczynek na świeżym powietrzu mogą być cennym urozmaiceniem w życiu mruczków. Samotne przechadzki stanowią jednak dla futrzaków spore zagrożenie. Zamiast więc pozwalać mruczącemu pupilowi na niebezpieczne eskapady, warto wybrać się na spacer razem z nim. Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Szelki dla kota

Dlaczego warto nauczyć kota chodzenia na smyczy?

Eksploracja otoczenia to jedna z podstawowych potrzeb mruczków. Wędrówki, połączone z patrolowaniem terenu czy polowaniem, są niejako wpisane w kocią naturę. Środowisko zewnętrzne pozwala kotom realizować wiele naturalnych zachowań, tj. wspinaczka, podjadanie roślinności. Na zewnątrz nigdy nie brakuje też interesujących źródeł stymulacji – świetnie pobudzających zmysły. Nowe zapachy, widoki, dźwięki – kotom wychodzącym nuda z pewnością nie grozi. Co więcej, bodźce, z którymi stykają się podczas przechadzek, zachęcają do aktywności fizycznej i intelektualnej. Aktywne futrzaki mogą z łatwością dać upust swojej energii, a ciekawskie koty – cieszyć się z penetrowania różnorodnych zakamarków i pokonywania przeszkód. Przechadzki doskonale zapobiegają problemom behawioralnym związanym z frustracją – wynikającą z życia w ubogim środowisku, na ograniczonej przestrzeni.

Choć możliwość wędrówek ma dobroczynny wpływ na psychikę mruczków, samotne eskapady stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kotów. Podczas nich koty są narażone na wypadki komunikacyjne, ataki psów czy zatrucia. Nierzadko zdarza się, że koci wędrowcy giną praktycznie bez śladu. Wszystkich tych niebezpieczeństw można jednak uniknąć, bez pozbawiania zwierzaków radości płynącej z eksploracji środowiska zewnętrznego. Sposobem na bezpieczne spacery z kotem jest wyprowadzanie go w szelkach, na smyczy. Dzięki temu będziemy mogli dać mu nieco swobody, ale nie stracimy całkowitej kontroli nad jego poczynaniami.

Umiejętność chodzenia na smyczy może przydać się także w wielu codziennych sytuacjach. Kota na smyczy łatwiej jest – w komfortowy dla niego sposób – zapoznać z nowymi zwierzętami czy obiektami w domu. Szelki i smycz dla kota » są ponadto niezwykle pomocne w czasie podróży, wypoczynku na działce czy wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Jaką smycz wybrać dla kota?

Aby spacery z kotem były komfortowe zarówno dla nas, jak i dla naszego podopiecznego, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Mruczka powinniśmy wyprowadzać w szelkach, które równomiernie rozkładają ciężar ciała w przypadku szarpnięć i nie obciążają szyi. Są też znacznie bezpieczniejsze od obroży, ponieważ zwierzak nie jest w stanie się z nich tak łatwo wyswobodzić. Oprócz szelek niezbędna jest smycz. Smycz dla kota powinna być lekka i elastyczna (dowiedz się, jak dobrać smycz dla kota KLIK »). Najlepiej zdecydować się na klasyczny model nylonowy o długości około 1,2-2 m. Można zakupić gotowy zestaw składający się ze smyczy i szelek w tej samej kolorystyce. Smycz automatyczna, choć da mruczkowi dużo swobody, nie zapewni nam dostatecznej kontroli nad jego poczynaniami. Tego typu model sprawdzi się więc wyłącznie na większej i zabezpieczonej przestrzeni (np. na działce).

↓ SZELKI I SMYCZ DLA KOTA ↓

Nauka kota chodzenia na smyczy – krok po kroku

Nauka kota chodzenia na smyczy powinna być podzielona na etapy. Szkolenie warto rozpocząć już w okresie kocięctwa – młode zwierzaki łatwiej przyzwyczaić do nowych akcesoriów i przekonać do podążania za naszymi wskazówkami. Podstawowy trening chodzenia na smyczy obejmuje:

1. Zapoznanie kota z szelkami i smyczą.

Pierwszym etapem szkolenia jest zapoznanie pupila z nowymi akcesoriami. W tym celu należy położyć smycz i szelki w widocznym miejscu, np. w pobliżu kociego legowiska. By skłonić zwierzaka do badania spacerowego ekwipunku, można porozkładać wokół niego smakołyki. Na akcesoria warto też przenieść zapach kota, przecierając je szmatką nasączoną feromonami pobranymi z okolic kocich policzków. Jeśli pupil z zainteresowaniem podchodzi do szelek i smyczy, warto go za to nagrodzić za pomocą smakołyków.

2. Przyzwyczajenie kota do noszenia szelek.

Kolejnym krokiem w nauce kota chodzenia na smyczy jest przyzwyczajenie go do noszenia szelek. Po raz pierwszy zakładamy kotu szelki tylko na kilkanaście sekund. Na tym etapie jeszcze ich nie zapinamy ani nie regulujemy. Podajemy zwierzakowi smakołyk i zdejmujemy akcesorium. Stopniowo wydłużamy czas, jaki kot spędza w szelkach. Podejmujemy próbę ich zapięcia i wyregulowania. Pamiętajmy przy tym o sowitym nagradzaniu zwierzaka. Jeśli kot akceptuje szelki, staramy się zachęcić go do poruszania się. Możemy do tego wykorzystać zabawkę. Dobrym pomysłem jest też uczynienie z zakładania szelek przyjemnego rytuału – poprzedzającego pyszny posiłek czy zabawę. Pomoże to utrwalić u kota pozytywne skojarzenia.

3. Przyzwyczajenie kota do noszenia szelek z przypiętą smyczą.

Gdy nasz pupil czuje się już swobodnie w szelkach, możemy przypiąć do nich smycz i pozwolić kotu wędrować po domu w takim ekwipunku. Warto zorganizować kotu przynajmniej kilka sesji chodzenia po domu z przypiętą smyczą. Należy ćwiczyć do czasu, aż zwierzak w pełni zaakceptuje nowe wyposażenie.

4. Spacery z kotem na smyczy po mieszkaniu.

Zanim wybierzemy się z pupilem na pierwszy spacer, powinniśmy przećwiczyć wspólne spacerowanie w domowym zaciszu. Wbrew pozorom nauka chodzenia z kotem na smyczy po domu to jeden z najważniejszych elementów treningu spacerowego. Zarówno my, jak i nasz mruczący podopieczny musimy zgrać swoje ruchy i nauczyć się przewidywać swoje poczynania. Trening rozpoczynamy, trzymając luźno smycz. Pozwalamy kotu wędrować tam, gdzie chce. Podążamy za jego ruchami. Nie szarpiemy smyczy ani nie ciągniemy mruczka w swoim kierunku.

5. Nauka zatrzymywania się i zmieniania kierunków.

Ostatni etap nauki kota chodzenia na smyczy polega na wypracowaniu sygnałów, które dadzą nam większą kontrolę nad ruchami mruczka. Warto nauczyć pupila zatrzymywania się i nawiązywania z nami kontaktu wzrokowego na określony sygnał (np. imię). W tym celu należy nagradzać kota za każdym razem, gdy zareaguje na nasz sygnał. Dodatkowo możemy uczyć zwierzaka zmiany kierunku spaceru po sygnale, skłaniając go do podążania za smakołykiem trzymanym w dłoni.

Spacery z kotem – podstawowe zasady

Jeśli nasz pupil opanował już sztukę chodzenia na smyczy, możemy zabrać go na pierwszą przechadzkę. Planując spacer z kotem, musimy zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa. Przed przechadzką należy zabezpieczyć pupila przed pasożytami zewnętrznymi i wyposażyć w adresówkę. Pierwszy spacer powinien odbywać się w pobliżu domu, z dala od ruchliwych ulic czy miejsc często uczęszczanych przez szczekających spacerowiczów. Wędrówkę warto zaplanować na najspokojniejszą porę dnia. Nie należy od razu wybierać się z kotem na długi spacer – kilkuminutowa przechadzka na początek w zupełności wystarczy. Na spacer z kotem warto zabrać transporter, w którym będziemy mogli umieścić mruczka, jeśli się przestraszy. Dobrze mieć pod ręką także zabawkę w formie wędki i paczkę ulubionych przysmaków mruczka – pozwolą one nam w trakcie spaceru wzmocnić pozytywne reakcje mruczka, pokierować jego ruchami lub odwrócić uwagę od niepokojących bodźców.

TRANSPORTER DLA KOTA

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © foto_kate – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu