Jak dużo czasu pies powinien spędzać na spacerze?

Jak dużo czasu pies powinien spędzać na spacerze?

Wraz z końcem grudnia z upodobaniem sporządzać zaczynamy długie listy noworocznych postanowień. To dobrze znany rytuał. W tym ferworze planowania warto zadbać też o naszych czworonożnych przyjaciół – w końcu z okazji nowego roku im też coś się należy. W Stanach styczeń okrzyknięty został miesiącem psich spacerów. Pomysł ten podchwycić można i u nas. Zadbajmy więc o to, by wspólne przechadzki stały się regularnie praktykowanym zwyczajem.

Pies prawdziwym miłośnikiem spacerów

Każdy psiak uwielbia wycieczki u boku swego pana. Nawet te czworonogi, które mogą spędzać czas w przestronnym przydomowym ogrodzie, z pewnością nie pogardzą tego typu rozrywką. W naturalnych warunkach psy to niestrudzeni wędrowcy. Codziennie, całym stadem przemierzają one długie trasy w poszukiwaniu wody i pożywienia. Stąd spacer to coś więcej, niż tylko szansa na wybieganie się i możliwość zadbania o dobrą fizyczną kondycję. To również okazja na to, by zaspokoić swój migracyjny instynkt, poczuć swe miejsce w stadzie, spotkać psich towarzyszy i rozeznać się nico w tym, co dzieje się w okolicy.

Gdy sfora psów wyrusza na poszukiwanie jedzenia, zawsze przewodniczy jej pies alfa. To on prowadzi i wytycza drogę, reszta zaś zgodnie podąża jego śladem. To wskazówka, której podczas wspólnych przechadzek nie można bagatelizować. Stąd nie pies nas, a my psa powinniśmy wyprowadzać na spacer. Czasem psim właścicielom trudno pogodzić się z faktem, że ich ukochany pupil, gdy jest na smyczy, dostosować powinien się do jasno określonych reguł. Pies musi iść przy nodze swego pana lub tuż za nim – nie w jego gestii leży wytyczanie trasy. Postępowanie takie to nie wyraz okrucieństwa, lecz znajomości psiej natury. Nasz czworonóg, by czuć się bezpiecznie potrzebuje jasno określonej hierarchii. Gdy podczas wspólnej rodzinnej przechadzki wychodzi on przed szereg, instynkt podpowiada mu, że przejmuje rolę lidera. Wtedy to na jego barkach spoczywać zaczyna odpowiedzialność za resztę stada, a to z pewnością nie pomoże mu się wyciszyć, uspokoić i odprężyć [1].

Ile czasu zająć powinien spacer z psiakiem?

Wiek, wielkość psa, rasa, stan zdrowia czy temperament – wszystkie te czynniki mają wpływ na to, ile aktywności fizycznej zapewnić powinniśmy naszemu pupilowi. Mopsy, buldogi czy inni przedstawiciele ras krótkonosych z pewnością potrzebują o wiele mniej ruchu niż psy myśliwskie, pasterskie czy pracujące. Tym pierwszym wystarczy krótsza przechadzka po okolicy, tych drugich półgodzinny spacer raczej nie zadowoli. Zresztą w kwestii tej lepiej zdać się na obserwacje, nie zaś na ścisłe odgórne wytyczne. Gdy nasz pupil staje się ruchliwy i niespokojny to znak, że szybkie obejście najbliższej okolicy zastąpić powinniśmy dłuższą przechadzką [2].

Planując spacery z psiakiem, dobrze jest uwzględnić nie tylko jego, ale i nasze własne możliwości. Aktywność czworonoga powinna być w miarę regularna. Po trzech tygodniach leżenia na kanapie kiepskim pomysłem będzie zaserwowanie mu kilkugodzinnej wycieczki po lesie. Tak jak i my, tak i pies do wysiłku powinien być przyzwyczajany. Idealnie byłoby w ciągu dnia zabierać go na dwa krótsze, 20 – 30 minutowe spacery i jedną dłuższą, ponad 50 minutową przechadzkę. Nawet podczas krótszej wizyty na podwórku nasz pupil potrzebuje chwili dla siebie. Musi on nie tylko załatwić swe fizjologiczne potrzeby, ale i porządnie rozprostować kości oraz obwąchać wszystkie te punkty, w których wcześniej byli już jego psi koledzy. W końcu to jedyny sposób na to, by domowy czworonóg dowiedział się, co słychać w okolicy.

Na dłuższą eskapadę warto wybrać się nieco dalej. Dobrym pomysłem może być nawet samochodowa wyprawa do większego, częściej uczęszczanego parku. Wyjście na spacer to przecież również czas na socjalizację. Nasz psiak musi mieć okazję nie tylko na poznanie nowych zapachów, ale i spotkanie z innymi ludźmi i zwierzakami. Psy, którym brakuje takich relacji, stać mogą się strachliwe i nieśmiałe, mogą też utracić umiejętność wchodzenia w interakcje z nieznanymi im ludźmi i innymi psami. Spacer zapewnia zarówno fizyczną, jak i psychiczną stymulację. Nawet starym psom nie powinno się go odmawiać. Nasz schorowany, sędziwy towarzysz nie potrzebuje długiej wędrówki, wciąż z chęcią poobserwuje on jednak życie toczące się w parku [3].

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródła:
1. http://www.dogbreedinfo.com/articles/dogwalk.htm
2. http://www.petmd.com/dog/wellness/evr_dg_exercising_with_your_dog101#
3. https://www.youtube.com/watch?v=HTT0cOPjhZQ

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu