Sklep online
Sklep online

Jak dobrać obrożę dla psa?

Obroża to jeden z podstawowych elementów psiej wyprawki. Bez niej nie sposób wyobrazić sobie wspólnego życia z pupilem. Wygodna i odpowiednio dobrana zapewnia psu bezpieczeństwo podczas spacerów, a nam umożliwia kontrolowanie jego zachowania. Jednak ilość dostępnych modeli sprawia, że wybór właściwej wcale nie jest prosty. Czym warto kierować się wybierając obrożę dla psiaka?

Długość i szerokość obroży dla psa

Kupując obrożę dla psa musimy pamiętać, by była dopasowana do gabarytów zwierzęcia. Jej długość powinna być dopasowana do obwodu szyi naszego czworonoga, ponieważ zbyt luźną ściągnie przez głowę przy napięciu smyczy, a zbyt ciasna może uciskać jego szyję. Długość paska najlepiej sprawdzić stosując tzw. metodę dwóch palców. Zakładamy pupilowi obrożę, po czym umieszczamy dwa palce pomiędzy jego szyją, a paskiem. Palce powinny mieścić się bez problemu, ale jednocześnie mocno przylegać do obroży.

Nie mniej ważna jest szerokość paska. Zbyt wąska obroża może uciskać krtań i podduszać psa, gdy pociągnie za smycz. Natomiast obroża zbyt szeroka będzie po prostu niewygodna i może ograniczać ruchy zwierzęcia. Przyjmuje się, że odpowiednio dobrana obroża powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa. Małe rasy psów noszą paski o szerokości od 1 do 2cm, natomiast średnie i duże potrzebują odpowiednio większych obroży, mniej więcej 3-4cm.

Materiał i wykonanie obroży

Na szczególną uwagę zasługuje również materiał, z którego obroża jest zrobiona. Przede wszystkim powinien on być trwały i wytrzymały, tak aby smycz nie zerwała się, gdy pies szarpnie lub pociągnie. Obroża powinna być też wykonana z materiału szybkoschnącego i łatwego do wyczyszczenia. Warto wybierać te, które od spodu podszyte są miękkim filcem lub polarem. Zbyt twarde podbicia mogą wycierać sierść lub tworzyć kołtuny, zwłaszcza u ras długowłosych.

Wybór obroży zależy również od charakteru spacerów. Popularne obroże parciane nie nadają się, na przykład dla psów często wodujących, gdyż nasiąkają wodą i często rozwijają się w nich drobnoustroje. Cieszące się dużym zainteresowaniem obroże skórzane mogą obcierać lub barwić skórę psa i również wymagają częstego czyszczenia.

Wielu właścicieli sięga też po obroże z metalu, które nie wycierają sierści ani nie nasiąkają wodą. Niestety niektóre psy nie tolerują brzęczenia metalowych ogniw.

Zapięcie obroży

Dla bezpieczeństwa naszego pupila kluczowy jest rodzaj zapięcia paska. Musi być trwałe, solidne i niezawodne. Najczęściej spotykanym typem są metalowe sprzączki. Ich zaletą jest duża wytrzymałość, jednak regulacja i dopasowanie rozmiaru mogą sprawiać trudność. Wielu właścicieli korzysta też  z obroży zapinanych na plastikowy zatrzask. Tego rodzaju zapięcia, szczególnie te wykonane z niskiej jakości materiału, mogą pękać i łamać się, gdy pies ciągnie lub szarpie się na smyczy. Wiele z nich staje się kruchych i łamliwych pod wpływem niskich temperatur.

Obroża półzaciskowa – co to takiego?

Dobrym rozwiązaniem dla psów, które ciągną na smyczy, są obroże półzaciskowe (przeczytaj więcej o tym, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy KLIK). Ich konstrukcja sprawia, że właściwie całkiem uniemożliwiają psu zerwanie się, a jednocześnie nie zaciskają się na szyi zwierzęcia zbyt mocno. Jak zbudowana jest obroża półzaciskowa? To bardzo proste - pasek posiada ruchomy obwód z dwoma ograniczeniami. Dzięki nim, obroża nie może się ani rozpiąć, ani zbyt mocno zacisnąć.. Tego typu obroża jest luźna kiedy pies spokojnie idzie na smyczy, a zaciska się, gdy zwierzę zaczyna ciągnąć.

Dławik i kolczatka dla psa

Tego typu obroże wzbudzają sporo kontrowersji. Wielu właścicieli uważa, że ich stosowanie, to wyrządzanie krzywdy zwierzęciu. Dławiki i obroże zaciskowe, w przeciwieństwie do półzasikowych, nie mają żadnego mechanizmu ograniczającego siłę nacisku na psią szyję. Ogólnie rzecz biorąc, im mocniej pies ciągnie, tym bardziej obrożą się zaciska. Tego rodzaju pasek z całą pewnością nie nadaje się do codziennych spacerów i używany przez nierozsądnego właściciela faktycznie mógłby wyrządzić krzywdę. Jest to wyłącznie narzędzie szkoleniowe, które używane rozsądnie i z umiarem, może oduczyć czworonoga wielu niepożądanych zachowań.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak przyzwyczaić psa do kagańca?

Nigdy nie wiadomo, kiedy nasz domowy czworonóg będzie musiał skorzystać z kagańca. Niektóre psiaki sprzętu tego używają na co dzień, podczas każdego wyjścia na spacer. Inne okazjonalnie, gdy w podróż...

Czytaj więcej
Smycze odblaskowe dla psa

Wieczór to pod wieloma względami doskonały moment na relaksującą przechadzkę z czworonogiem. My nie musimy już wszak ze zdenerwowaniem zerkać na zegarek, a nasz podopieczny może wreszcie w spokoju swobodnie...

Czytaj więcej
Mata samochodowa dla psa

Jak zadbać o wygodę psa podczas podróży, a jednocześnie uchronić wnętrze pojazdu przed sierścią i zabrudzeniami? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim każdy, kto pragnie podróżować wraz ze...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Dzień dobry. Zaciekawiła mnie informacja o szerokości obroży. Czy twierdzenie, że powinna obejmować szerokość dwóch kręgów jest poparta naukowo? Chętnie zapoznała bym się. Z artykułem na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram