Jak dlugo zyja szczury

Jak długo żyją szczury?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę dla szczura kup w e-sklepie Kakadu »

Szczury potrafią być świetnymi towarzyszami, nie tylko dla dzieci, ale również dla wielu dorosłych. Mimo niewielkich rozmiarów, gryzonie te zadziwiają swoją inteligencją. Jeśli chcemy nabyć szczura, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nie należy on do zwierząt długowiecznych. Jaki wiek może osiągnąć ten gryzoń w warunkach domowych? Czy mamy wpływ na to, ilu lat dożyje nasz pupil?

Czy szczury są inteligentne?

Jaka jest przeciętna długość życia szczurów?

Szczury, utrzymywane jako zwierzęta towarzyszące, żyją około 2-3 lat. Czasami zdarza się jednak, że domowi ulubieńcy towarzyszą właścicielom nieco dłużej, bo aż do 5 lat. Niestety osiągnięcie takiego wyniku jest raczej niecodziennym wyczynem. Według Księgi rekordów Guinnessa szczurzym rekordzistą był zwierzak o imieniu Rodney, który przeżył ponad 7 lat. W środowisku naturalnym gryzoniom daleko do wyników, jakimi mogą się poszczycić ich udomowieni krewni. Wiele zwierzaków ginie bowiem jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia.

Jak przeliczyć wiek szczura na ludzki?

Szczury żyją krótko, dlatego ich rozwój przebiega bardzo szybko. Gryzonie stają się dojrzałe płciowo już w wieku 6 tygodni. Dużo później, bo dopiero po ukończeniu 5-6 miesiąca życia, szczury w pełni dysponują niezbędnymi kompetencjami społecznymi. W przybliżeniu można przyjąć, że na każdy miesiąc życia dorosłego szczura przypada około 2,5 roku naszego życia. Roczny zwierzak jest na zbliżonym etapie co 30-letni człowiek. Jeśli nasz gryzoń dożyje 3 lat, będziemy mogli go porównać do 90-latka [1].

Jak przedłużyć życie gryzonia?

Długość życia szczura w dużej mierze zależy od warunków, w jakich będzie on na co dzień przebywał. Oznacza to tylko jedno – również my mamy wpływ na to, jakiego wieku dożyje zwierzak. Z tego względu powinniśmy bardzo starannie wybierać wszelkie akcesoria, które będą służyć naszemu pupilowi. Najważniejsza jest oczywiście klatka (dowiedz się jakie cechy powinna spełniać idealna klatka dla szczura KLIK). Idealne lokum dla szczura musi być na tyle duże, aby gryzoń mógł w nim nie tylko odpocząć, ale również dać upust swojej niespożytej energii. Nie znaczy to jednak, że szczur powinien stale przebywać wyłącznie w swoim mieszkanku. W miarę możliwości warto pozwolić podopiecznemu na spacery po pokoju. To nie tylko świetna okazja do ćwiczeń dla zwierzaka, ale także szansa na zacieśnienie więzi łączącej nas z pupilem. Nie ulega wątpliwości, że wycieczka po mieszkaniu może być dla szczura źródłem wielu ekscytujących wrażeń. Wbrew pozorom stymulacja intelektualna jest dla tych zwierząt niezwykle istotna. Z tego względu powinniśmy jak najczęściej dostarczać pupilowi nowych bodźców. Świetną rozrywką może być też trening zwierzaka, dzięki któremu skutecznie zapobiegniemy nudzie (przeczytaj więcej o tym, jak uczyć szczura KLIK). Choć nie ma pewności, że gryzoń, który ma dostarczoną solidną porcję rozrywki, będzie żył dłużej, wszelkie zaniedbania w tej dziedzinie bywają źródłem poważnych problemów. W ubogim otoczeniu szczur nie czuje się dobrze, częściej pojawiają się też u niego zachowania niepożądane. Stres i samotność nigdy zaś nie sprzyjają zdrowiu.

Jeśli chcemy przedłużyć życie gryzoniowi, musimy szczególnie dbać o jego żywienie. Dieta szczura powinna być jak najbardziej urozmaicona. Dla pupila warto zakupić odpowiednio zbilansowaną mieszankę ziaren – na której jednak nie można poprzestać. Gryzonia trzeba karmić również owocami, warzywami i zieleniną (przeczytaj więcej o pokarmach dla szczurów KLIK). Od czasu do czasu można też wzbogacić dietę ulubieńca o białko zwierzęce. Pamiętajmy jednak, aby nie przekarmiać gryzonia. Zwracajmy szczególną uwagę na zawartość tłuszczu w pokarmie. Jego nadmiar może prowadzić do groźnej w skutkach otyłości.

Pokarmy dla szczurów

Należy dołożyć wszelkich starań, aby szczur nie był narażony na choroby. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej czystości w klatce, częsta wymiana wody i pożywienia. Warto też stale obserwować zachowanie ulubieńca. Brak apetytu, apatia, zmierzwione futerko mogą być pierwszymi symptomami poważnej choroby. Kiedy tylko coś nas zaniepokoi, jak najszybciej skonsultujmy się z weterynarzem.

Jeśli chcemy, aby pupil towarzyszył nam naprawdę długo, musimy chronić go przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Wypadki mogą skończyć się dla zwierzaka tragicznie, dlatego przed wypuszczeniem podopiecznego należy starannie przygotować mieszkanie. Koniecznie zabezpieczmy kable elektryczne. Pozamykajmy też drzwi i szafki. Do pokoju, w którym swobodnie spaceruje gryzoń, nie powinniśmy wpuszczać innych zwierząt, dla których szczur mógłby być łatwym łupem.

Nie zapominajmy – szczury to bardzo towarzyskie stworzenia. Jak najczęściej spędzajmy więc czas z ulubionym gryzoniem, a kilka wspólnie spędzonych lat na pewno na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Źródła:
1. Andreollo Nelson Adami; Santos Elisvânia Freitas dos; Araujo Marina Rachel and Lopes Luiz Roberto. Rat’s age versus human’s age: what is the relationship?. ABCD, arq. bras. cir. dig. 2012, vol.25, n.1, pp.49-51.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Magdalena K
  lip 20, 2018 - 02:43 PM

  Szkoda, że gryzonie żyją tak krótko. Ja bardzo przywiązuję się do zwierząt, więc lepszy dla mnie jest kot lub pies.

  Reply
 2. Olaf
  sie 29, 2018 - 02:40 AM

  MAGDALENA K nie wszystkie gryzonie zyją krótko . Szynszyla moze dozyc 20 lat

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Ściółki dla szczura | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu