Jak dbać o zęby królika?

Jak dbać o zęby królika?

Żucie to jedno z ulubionych zajęć uszatych podopiecznych. Pałaszowanie twardych przekąsek nie tylko dostarcza królikom mnóstwa radości, ale również wspomaga pielęgnację uzębienia. Jakie przekąski podawać kicającym pupilom, by ich zęby zawsze były w nienagannym stanie? Jak dbać o zęby królików?

Zioła dla królika

Czym wyróżniają się zęby królików?

Nietypowe uzębienie to charakterystyczna cecha królików. To właśnie ono stanowi jedną z kluczowych różnic w budowie anatomicznej między gryzoniami, a zajęczakami. W odróżnieniu od myszy czy szczurów uszate zwierzaki mają nie jedną, lecz dwie pary siekaczy w szczęce. Uzębienie królików składa się z 28 zębów, a dokładnie z 6 siekaczy, 10 przedtrzonowców i 12 trzonowców. Wśród zębów brakuje kłów. U młodych zwierzaków występuje uzębienie mleczne, które ulega całkowitej wymianie do 4-5 tygodnia życia. Naturalny kolor zębów królików to biały.

Zęby królików są hypselodontyczne – nie mają korzeni. Umożliwia to ich stały wzrost przez całe życie uszatych zwierzaków. U królików rosną nie tylko siekacze, ale również zęby trzonowe. Tempo wzrostu jest różne dla poszczególnych zębów. Najszybciej rosną siekacze – tygodniowo ich długość wzrasta o około 2-3 mm.

U uszatych zwierzaków widoczna jest znacząca dysproporcja między wielkością łuków zębowych – górny jest znacznie grubszy. W związku z tym króliki wypracowały specjalny sposób żucia. Siekacze służą im jedynie do chwytania i rozcinania kęsów pokarmu. Podczas przeżuwania uszate zwierzaki wykorzystują natomiast tylko zęby trzonowe. W trakcie rozdrabniania pokarmu żuchwa zwierzaków porusza się na boki, a kęsy pokarmu są przerzucane z jednej strony na drugą. Dzięki temu pożywienie jest dokładnie rozcierane, a zęby ulegają ścieraniu.

Jak rozpoznać problemy stomatologiczne u królika?

Problemy stomatologiczne u królików najczęściej związane są z wadami zgryzu, które mogą mieć charakter wrodzony (genetyczny) lub nabyty (poinfekcyjny, pourazowy). Wady zgryzu u zwierzaków przyczyniają się do nierównomiernego ścierania się zębów, a w konsekwencji – do ich przerostu. Ostre krawędzie nieprawidłowo startych zębów mogą powodować zranienia w obrębie jamy ustnej, na których podłożu dochodzi do infekcji i stanów zapalnych. U uszatych zwierzaków czasami pojawiają się także ropnie. Innym problemem dotykającym króliki jest osłabienie zębów i zaburzenie ich wzrostu związane z niewłaściwą mineralizacją szkliwa.

Najważniejszym sygnałem kłopotów z zębami u królika są trudności w jedzeniu. Zwierzak nie może prawidłowo chwytać i rozcierać pożywienia, a w czasie pałaszowania posiłków odczuwa ból. Może przez to stracić apetyt lub zacząć preferować jedzenie wyłącznie miękkich pokarmów. Konsekwencją tego są zaburzenia trawienne i utrata wagi. U królików z problemami stomatologicznym nierzadko można również zaobserwować m.in. ślinotok, łzawienie oczu, zgrzytanie zębami, przebarwienia szkliwa. Jeśli zauważymy tego typu symptomy u naszego podopiecznego, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Zaniedbania w pielęgnacji uzębienia mogą prowadzić do niedożywienia i poważnych chorób ogólnoustrojowych, dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o zęby królika.

↓ ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓

Jak prawidłowo dbać o zęby królika?

Zęby zajęczaków, dla zachowania optymalnej długości, wymagają regularnego ścierania. Aby wspomóc pielęgnację uzębienia uszatych podopiecznych, należy zapewnić im przekąski i akcesoria skłaniające do intensywnego, długiego żucia – ułatwiające mechaniczne ścieranie zębów. W naturze uszate zwierzaki ścierają zęby przede wszystkim w czasie jedzenia włóknistego pokarmu – traw, ziół, warzyw, pędów, kory i korzonków roślin. W warunkach domowych funkcję przekąsek dentystycznych spełniają pokarmy zasobne w celulozę i ligninę. Zwierzowi należy zapewnić stały dostęp do świeżego siana (poczytaj więcej o tym, jakie siano wybrać dla królika KLIK»). Jego udział w diecie powinien wynieść 70-80%. Królikowi warto także regularnie serwować gałązki drzew owocowych, zieleninę i naturalne przekąski dentystyczne (np. topinambur). Do menu zwierzaka można dodatkowo włączyć karmę ze specjalną formułą dentystyczną. Dzięki odpowiedniej strukturze i twardości ułatwia ona ścieranie zębów w trakcie jedzenia.

↓ SIANO DLA KRÓLIKÓW ↓

Jak jeszcze możemy dbać o zęby królika? W klatce uszatego podopiecznego warto umieścić także akcesoria do żucia i rozdrabniania. Dobrze sprawdzą się m.in. sizalowe gryzaki, jadalne domki czy kartonowe pudełka. Aby zachęcić uszatego ulubieńca do gryzienia zabawek, można stworzyć z nich kryjówki lub karmniki interaktywne.

↓ JADALNE ZABAWKI DLA KRÓLIKÓW ↓

Problemy z zębami u królików mogą wynikać nie tylko z niewłaściwej pielęgnacji, ale także z niedoboru minerałów (zwłaszcza wapnia) i witamin (witamina D3). Witamina D3 jest syntezowana przez organizm zwierzaków pod wpływem światła słonecznego. Aby wspomóc jej wytwarzanie, warto w lecie umożliwić podopiecznemu wypoczynek na świeżym powietrzu. W przypadku niedoborów wapnia pomogą rośliny bogate w ten pierwiastek (brokuły, szpinak, mięta, rzeżucha, jarmuż) lub specjalne suplementy mineralno-witaminowe.

W profilaktyce stomatologicznej u królików niezwykle istotne są regularne kontrole. Stan siekaczy warto sprawdzać u pupila raz w tygodniu. Gruntowną kontrolę uzębienia w gabinecie weterynaryjnym u zdrowego zwierzaka powinniśmy wykonać przynajmniej co 6 miesięcy. Jeśli nasz ulubieniec ma wadę zgryzu, konieczne mogą być nawet comiesięczne przeglądy dentystyczne połączone z przycinaniem przerośniętych zębów.

↓ GAŁĄZKI I KORZENIE DLA KRÓLIKÓW ↓
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Olga Barbakadze — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak można bawić się z królikiem? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu