Jak dbac o psy w upaly

Jak dbać o psa w upały?

Żar lejący się z nieba groźny okazać może się nie tylko dla nas, ale i dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jeśli więc wysoka temperatura nam samym zaczyna dawać się we znaki, pomyśleć powinniśmy i o tym, jak pomóc naszym psiakom. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek, jak dbać o psa w upały!

Czy pies się poci?

Dlaczego psy źle znoszą upały?

W przypadku zwierząt stałocieplnych pocenie się jest tym mechanizmem, który umożliwia przetrwanie upałów. Pocąc się, zapobiegamy przegrzewaniu ciała, a tym samym utrzymujemy jego należytą temperaturę. Zasadniczy psi problem z upałami polega na tym, że zwierzęta te pocą się bardzo małą powierzchnią ciała. Psie gruczoły potowe ulokowane są tylko na łapach i nosie – samodzielnie nie są zatem one w stanie schłodzić zwierzaka. Nawet, gdy dodamy do tego dyszenie, a więc główny psi sposób na walkę ze skwarem, to i tak w starciu tym pupil nasz łatwo ponieść może klęskę. Stąd też w ciepłe dni psa koniecznie zabezpieczyć musimy przed przegrzaniem.

Czy wszystkie psiaki tak samo reagują na upały?

Psią rodzinę tworzy bardzo zróżnicowane grono czworonożnych pupili. Nic więc dziwnego w tym, że różni jej przedstawiciele inaczej znosić będą upały. Zwierzaki wywodzące się z ciepłej strefy klimatycznej, a więc m.in. z Afryki zdecydowanie lepiej czują się podczas upalnego lata niż te rasy, które pierwotnie hodowane były w zimnych warunkach. Latem zdecydowanie w dobrej formie będzie więc np. Basenji, Rhodesian ridgeback bądź kelb tal-fenek, czyli pies faraona. Stosunkowo mniej upał doskwiera też zwierzakom krótkowłosym oraz długonosym, a więc np. chartom perskim czy angielskim. Podczas gdy wydłużona psia kufa sprzyja chłodzeniu powietrza, krótkie spłaszczone pyski ras brachycefalicznych kiepsko radzą sobie z tym zadaniem. Gorzej letnie dni znoszą więc m.in. pekińczyki, boksery, buldogi czy mopsy. Dodatkowo pamiętajmy, że w grupie psów najbardziej narażonych na cieplne udary są też pupile otyli oraz ciemno-umaszczone zwierzaki.

Jak możemy pomóc psu przetrwać upały?

Niezależnie od tego, czy pupil nasz lepiej, czy gorzej radzi sobie z wysokimi temperaturami, latem uważajmy na to, by grzejące słońce nie wyrządziło mu krzywdy. Przede wszystkim pies nie powinien więc przebywać na podwórku w największe upały. Jeśli planujemy dłuższy spacer, wybierzmy się na niego wieczorem bądź o poranku. Zabierając psa na przechadzkę, zatroszczmy się zaś o to, by łapy zwierzaka nie musiały stykać się z rozgrzanym asfaltem. Gdy na podłożu takim nam ciężko jest przez 5 sekund utrzymać rękę, podobny problem dotyczyć będzie też psiaka. W takiej sytuacji dobrze jest sięgnąć po specjalne psie buty ochronne.

Pupilom mieszkającym na podwórku zapewnić musimy dogodną do odpoczynku zacienioną przestrzeń. W przetrwaniu upałów pomocne okazać mogą się też maty chłodzące dla psa », które dobrze sprawdzą się nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale i w samochodzie oraz w mieszkaniu. Ulgę zwierzakowi przynieść może też działający na podobnej zasadzie ręcznik chłodzący.

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA PSA ↓

Zupełnie podstawową kwestią jest zaopatrzenie psa w odpowiednią ilość płynów. Zwierzak zawsze musi mieć swobodny dostęp do miski wypełnionej świeżą wodą. Butelkę z wodą w upalne dni zabierać powinniśmy też ze sobą na wszystkie spacery. Ponadto dobrym sposobem na schłodzenie organizmu są kąpiele. Jeśli w pobliżu mamy jezioro lub rzekę, pozwólmy psiakowi popływać. W ogrodzie zwierzakowi przygotować możemy też brodzik z wodą bądź odpowiednio dużą miskę. Pamiętajmy jednak o tym, by porządnie rozgrzany psiak nigdy nie wskakiwał do zimnej wody. W takim wypadku zwierzaka zanurzajmy pomału bądź zachęćmy go do tego, żeby wpierw porządnie schłodził same łapy.

↓ MISKA DLA PSA ↓

Co roku w mediach głośno jest o tym, jak niebezpieczne w upał okazać może się zostawienie psa w samochodzie. Niestety mimo licznych apeli i komunikatów w każdym sezonie dochodzi do takich śmiertelnych wypadków. Stojący na słońcu samochód nagrzewa się bardzo szybko. Jeśli więc w podróż wybieramy się z psem, wszelkie zakupy zróbmy, zanim ruszymy w drogę. Mamy nadzieję, że nasze rady dotyczące tego, jak dbać o psa w upał, okażą się dla Was pomocne!

↓ PRZENOŚNE POIDŁO DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © EpicStockMedia — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu