Jak czyścić kuwetę kota?

Jak czyścić kuwetę kota?

Jeśli kot nie wychodzi z domu, do naszych obowiązków związanych z pielęgnacją pupila dochodzi jeszcze sprzątanie kuwety, a czasami nawet kilku kuwet. Należy to robić regularnie. Przede wszystkim ze względu na higienę, ale nie tylko. Wiele kotów po prostu nie chce korzystać z brudnej toalety, znajdując sobie inne miejsca na załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Częstotliwość sprzątania kociej kuwety

O tym, jak często należy sprzątać w kuwecie decyduje liczba kotów i ich nawyki. Przy jednym pupilu w domu, zazwyczaj wystarczy robić to raz dziennie. Jeśli jednak mamy więcej niż jednego kota, albo z naszego zwierzaka jest wyjątkowy czyścioszek, jesteśmy zmuszeni czyścić kuwetę częściej.

Codziennie usuwamy tylko odchody i – ewentualnie – bryłki powstałe pod wpływem moczu. Całą kuwetę myjemy zazwyczaj podczas wymiany żwirku, co przy jednym osobniku następuje średnio raz na 3-4 tygodnie.

Technika sprzątania kociej kuwety

Sposób sprzątania w kociej toalety, to zależy on od rodzaju żwirku, jaki stosujemy. Ze względu na sposób sprzątania wszystkie możemy podzielić na dwie kategorie: zbrylające się i niezbrylające się. Pierwsze po zamoczeniu sklejają się w bryłki, drugie zaś pozbawione są tej właściwości.

W przypadku żwirków zbrylających się, codziennie prócz odchodów usuwamy z kuwety również tworzące się pod działaniem moczu bryłki (używamy do tego specjalnej łopatki). Wskazane jest przy tym regularne dosypywanie nowego żwirku. Aby bowiem najlepiej się on zbrylał, jego warstwa w kuwecie powinna wynosić minimum około 5 cm. Im jest cieńsza, tym powstające bryłki są „gorszej jakości”, trudniejsze do usunięcia, a po pewnym czasie zaczynają się przyklejać do dna kuwety.

Używając któregoś ze żwirków niezbrylających się, na bieżąco usuwamy tylko odchody. Płynne produkty przemiany materii zostają wchłonięte przez żwirek. Im większą ilość moczu może żwirek związać, tym bardziej jest wydajny, czyli wystarcza na dłużej. O wydajności produktu decyduje też właściwość neutralizowania zapachów. Tak czy inaczej, po pewnym czasie każdy z tych żwirków „zużywa się”. Musimy go więc całkowicie wymienić na nowy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy porządne wyszorować całą kuwetę. Możemy użyć do tego stosowanych w gospodarstwie domowym środków czystości, byle nie były szkodliwe, a ich zapach nie drażnił naszego pupila. Przed nasypaniem nowego żwirku trzeba kuwetę dokładnie wysuszyć.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title


Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu