Jak często karmić kota?

Jak często karmić kota?

Miauczenie, ocieranie się o nogi lub po prostu wymowne patrzenie – kocie prośby o jedzenie bywają natarczywe lub bardzo subtelne.  Zanim jednak kolejny raz damy się przekonać naszemu mruczkowi zastanówmy się, jaki sposób karmienia jest dla niego najlepszy. Czy częste karmienie sprzyja zdrowiu naszego futrzaka?

Jeden obfity posiłek czy kilka mniejszych?

Warto karmić kota wielokrotnie w ciągu dnia i małymi porcjami. Futrzaki nie mogą najeść się na zapas, dlatego najbardziej naturalne jest dla nich przyjmowanie małych ilości jedzenia. Optymalna liczba posiłków to około 5 – 6 w ciągu dnia. Częstotliwość karmienia zależy też od wieku i stanu zdrowia naszego futrzaka. Generalnie małe kociaki powinny dostawać pożywienie częściej niż dorosłe. U kotów chorych na cukrzycę posiłki muszą być zawsze regularne i powiązane z przyjmowaniem insuliny.

Skoro mruczki wymagają częstego karmienia czy nie lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie im wolnego dostępu do karmy? Nie jest to najszczęśliwszy pomysł – nie wszystkie koty potrafią się oprzeć pełnej miseczce i często jedzą ponad miarę, co może prowadzić do otyłości. Podawanie obfitego posiłku raz w ciągu dnia nie jest wskazane też w przypadku karmienia mięsem – jeśli kot nie zje od razu posiłek szybko straci świeżość i nie będzie się już nadawał do późniejszego spożycia.

Jak długo kot może nie jeść?

Koty bardzo źle znoszą głodówkę, która może prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby. Niebezpieczne dla nich może być już ponad 24 godziny bez jedzenia. W związku z tym, jeśli nasz kot odmawia pożywienia, szybko skonsultujmy się z weterynarzem, bo o ile przyczyna może być prozaiczna (np. zepsuty ząb), skutki niejedzenia bywają dużo poważniejsze.

Czy karmić kota na żądanie?

Mimo, że częste karmienie jest jak najbardziej wskazane, w przypadku kotów nie powinny być to posiłki na żądanie. Dbajmy o to, żeby karmienie odbywało się w porach wyznaczonych przez nas.  W innym razie futrzak może nauczyć się wymuszać pożywienie i nim się spostrzeżemy okaże się, że karmimy go dużo częściej, niż mielibyśmy na to ochotę. Dodatkowo, jeśli kot pozna już skuteczny sposób na przejęcie kontroli w domu, może wymuszać naszą uwagę, skutecznie dezorganizując nasz dzień.

Jak dostarczyć kotu posiłek podczas naszej nieobecności?

Nie zawsze mamy możliwość karmić naszego ulubieńca wielokrotnie w ciągu dnia. Co zrobić, jeśli wiele godzin spędzamy poza domem? To proste – wykorzystajmy do tego zabawki. Interaktywne pojemniki, kule z przysmakami, a może najzwyczajniejsze kartonowe pudełka lub butelki z otworami – sposobów na podanie smakołyków jest co nie miara. Możemy też schować suche granulki w szafie – poszukiwania pożywienia również bywają bardzo interesujące. Taki sposób karmienia pozwoli nam dostarczyć jedzenie kotu nawet, gdy nas nie ma, a dodatkowo zachęci futrzaka do większej aktywności i zapewni mu rozrywkę na wiele godzin.

Jak karmić kilka kotów?

Jeśli jesteśmy posiadaczami kilku mruczków musimy tak dostosować plan karmienia, aby żaden nie był głodny.  Bez obaw – nie ma potrzeby, abyśmy spędzali całe dnia na karmieniu pupili- wystarczy, że zorganizujemy im kilka miejsc na posiłek. Dzięki temu unikniemy kociego zawłaszczania misek z jedzeniem. Karmienie w różnych miejscach jest też cennym urozmaiceniem w życiu naszych ulubieńców.

Zdjęcie: Fotolia.com
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu