co zrobic gdy pies ciagle sie drapie 938x535 - Gdy pies ciągle się drapie

Gdy pies ciągle się drapie

papug200 1 - Gdy pies ciągle się drapie
Środki przeciwpasożytnicze dla psa kup w e-sklepie Kakadu »

Każdego psa od czasu do czasu może swędzieć skóra i musi się podrapać. Jest to zupełnie normalne zjawisko, nie musimy się nim przejmować. Niepokojącym sygnałem powinno być dla nas natomiast nadmierne, uporczywe drapanie się po całym ciele lub w jednym miejscu.

Dlaczego pies ciągle się drapie?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy ustalić, dlaczego nasz pies się drapie. Niestety przyczyn może być wiele, a nie wszystkie jesteśmy wstanie stwierdzić „gołym okiem”.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nasz zwierzak nie złapał gdzieś pasożytów zewnętrznych. Najbardziej rozpowszechnionym ektopasożytem psów jest oczywiście pchła. Najczęściej psy zarażają się nią od innych zwierząt, przede wszystkim od innych psów, jednak jaja pcheł możemy przynieść do domu my sami, np. z piwnicy, razem ze starymi rzeczami.

Innymi „popularnymi” pasożytami zewnętrznymi są kleszcze, które nie trudno spotkać w ciepłych miesiącach roku na łąkach i w lasach, oraz wszy, świerzbowce i nużeńce. Te trzy ostatnie powodują nie tylko swędzenie, ale i zaczerwienienia skóry oraz wypadanie sierści.

Środki przeciw pchłom i kleszczom dla psa

Jeśli wykluczyliśmy wymienione pasożyty, szukamy innej przyczyny drapania. Niestety, musimy wziąć pod uwagę choroby skóry o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. O ile obecność pcheł czy wszy łatwo stwierdzić samemu, o tyle w tym przypadku trafną diagnozę postawić może tylko lekarz weterynarii.

Inną, bardzo częstą ostatnimi czasy, przyczyną uporczywego drapania są alergie. Wiele psów jest na coś uczulonych, podobnie jak ludzie. Czasem nawet trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną choroby. Do najczęstszych należą jednak alergie pokarmowe.

Co zrobić, gdy pies ciągle się drapie?

„Leczenie drapania” polega więc na usunięciu jego przyczyny. Może być to bardzo łatwe, ale bywa, że trwa miesiącami.

Stosunkowo łatwo pozbyć się pasożytów zewnętrznych takich, jak pchły, kleszcze i wszy. W sklepach zoologicznych Kakadu » dostępnych jest wiele środków do ich zwalczania, począwszy od szamponów, a na kropelkach skończywszy. Część z nich stosujemy bezpośrednio na zwierzę, inne służą do zwalczania niepożądanych gości w otoczeniu psa.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu przeciw pchłom i innym ektopasożytom pamiętajmy, by dokładnie przeczytać ulotkę, ponieważ używając ich niewłaściwie możemy psu bardzo zaszkodzić. Nieco trudniej pozbyć się świerzbowców czy nużeńców. Niezbędna będzie pomoc lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie środki.

↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Leczenie weterynaryjne jest konieczne również w przypadku, gdy nasz pies cierpi na choroby o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Po określeniu czynnika chorobotwórczego weterynarz zaleci odpowiednie środki do stosowania ogólnego i miejscowego.

Niestety w wielu przypadkach leczenie może być bardzo trudne i długotrwałe. Tak jest, na przykład, w przypadku gronkowców. Pamiętajmy, bardzo ważne jest to, byśmy nie podejmowali leczenia na własną rękę. Nawet jeśli nie zaszkodzimy psu bezpośrednio, możemy uodpornić bakterie czy grzyby na leki, przez co utrudnić dalsze leczenie.

Jeśli wykluczyliśmy już, przy pomocy lekarza weterynarii, wszystkie inne przyczyny uporczywego drapania się przez psa, musimy wziąć pod uwagę alergię. Najpierw jednak trzeba stwierdzić, co ją wywołuje. I w tym przypadku konieczna może okazać się wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Najłatwiej zaradzić alergiom pokarmowym, eliminując z diety psa czynnik alergiczny. Wiele psów nie toleruje np. zbóż i mięsa drobiowego. Podajemy wówczas psu specjalną karmę dla alergików, która nie ich nie zawiera. Kupujemy też tylko przysmaki dla psów alergików ».

Niezależnie od tego, co wywołuje nadmierne drapanie, jego przyczynę koniecznie trzeba wyeliminować. Nie leczona może mieć bardzo przykre konsekwencje. Nawet tak pozornie „niewinne” ektopasożyty, jak pchły mogą osłabić organizm psa, przyczynić się do wypadania włosów, albo jeszcze gorzej!

↓ KARMA DLA PSA Z ALERGIAMI POKARMOWYMI ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Karolina
  Sie 11, 2017 - 01:17 PM

  Zgadzam się, u mojego psa to były pasożyty! Teraz zawsze go zabezpieczam np sprayem, bo to już leciwy staruszek, boje się że bym tego nie przetrwał drugi raz.

  Reply
 2. Jan
  Sie 17, 2017 - 08:20 AM

  Nasz piesek za każdym razem gdy wykąpie się jeziorze obojętnie jakim to w ten sam dzień już wieczorem zaczyna się niemiłosiernie drapać rano na spacerze saneczkuje po chodniku . Koło odbytu robi mu się biały nalot i trzeba z nim jechać do weta na zastrzyk bo biedny cierpi niemiłosiernie tabletki nie pomagają . W tym roku był z nami nad wodą 3 razy (za każdym razem mieliśmy nadzieję , że nic mu nie będzie. Kocha pływać) okazało się, że 3 razy kończyło się to wizytą u weterynarza. Chyba już do końca życia nie popływa sobie :>(

  Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu